Ten sondaż nie spodoba się na Nowogrodzkiej. PiS bez szans na większość

Katarzyna Florencka
16 maja 2023, 07:57 • 1 minuta czytania
Praktycznie zerowe szanse dla PiS na samodzielne rządy, w utrzymaniu władzy nie pomoże partii Jarosława Kaczyńskiego nawet koalicja z Konfederacją – tak przedstawiają się wyniki najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Prawo i Sprawiedliwość w nowym sondażu nie może liczyć na większość parlamentarną Fot. Piotr Molecki/East News

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wręcz zasypał wyborców obietnicami. Deklarował bezpłatne autostrady, darmowe leki dla seniorów i dzieci oraz – przede wszystkim – waloryzację 500 plus. Ta ostatnia, najgłośniejsza i najbardziej wyczekiwana obietnica spotkała się z szybką reakcją Donalda Tuska, który zadeklarował chęć... wprowadzenia 800 plus jeszcze przed wyborami.


Propozycja, która miała być dla PiS asem w rękawie, błyskawicznie traci więc efekt nowości – a bez niej wyniki sondaży nie są dla obozu rządzącego zbyt przychylne. Pokazuje to najnowszy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski, przeprowadzony jeszcze przed ogłoszeniem przez Kaczyńskiego obietnic wyborczych.

Nowy sondaż. PiS wygrywa głosowanie, ale opozycja zyskuje

W nowym badaniu najlepszy wynik tradycyjnie już uzyskuje Prawo i Sprawiedliwość. Oddanie głosu na ugrupowanie Kaczyńskiego zadeklarowało 32,7 proc. respondentów, co stanowi wzrost o 0,7 p.p. w ciągu tygodnia. Tak samo wzrosło poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, która może liczyć na 24,5 proc. głosów.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w miniony weekend, ostatnie miejsce na podium zajęłaby koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni. Głos na nie oddać chce 14,8 proc. ankietowanych – co jest wzrostem zaledwie o 0,1 p.p. w ciągu tygodnia. Interesująco mogą się przedstawić wyniki tego ugrupowania za tydzień, gdyż w poniedziałek zdradziło, że pójdzie do wyborów jako komitet o nazwie Trzecia Droga.

Do Sejmu dostałaby się jeszcze Lewica z poparciem na poziomie 10 proc. (wzrost o 1,6 p.p.) oraz Konfederacja z 9,4 proc. głosów (spadek o 1,8 p.p.). Do Sejmu nie weszłaby koalicja AGROUnii i Porozumienia, na którą chce głosować 1 proc. ankietowanych. Z kolei 7,6 proc. respondentów nie zdecydowało jeszcze, na kogo odda głos.

PiS bez szans na większość

Jak te wyniki przełożyłyby się na rozkład mandatów w Sejmie? Wyliczył to prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z jego rachunków wynika, że:

Oznacza to, że PiS nie ma w tym układzie szans na uzyskanie w Sejmie większości, nawet jeśli zdecyduje się na współpracę z Konfederacją – wówczas do samodzielnego rządzenia zabraknie takiej koalicji 14 mandatów. Większość pozwalającą na utworzenie rządu zdobyłaby natomiast szeroka koalicja partii opozycyjnych: KO, Polski 2050, PSL i Lewica – wspólnie dysponowałaby ona 242 mandatami.

Złe nastroje społeczne w Polsce

56 proc. Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku – wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej, o którym pisaliśmy przed tygodniem. O tym, że idzie ku lepszemu, przekonanych jest dwa razy mniej ankietowanych: 28 proc. Zdania w tej sprawie nie ma 16 proc. badanych. Pesymizm jest jednak zależny od sympatii politycznych i cech demograficznych badanych. Choć większość Polaków ma powody do zmartwień, nie ma ich Prawo i Sprawiedliwość. Znaczna część elektoratu partii Jarosława Kaczyńskiego patrzy w przyszłość z optymizmem. Złego obrotu wypadków częściej spodziewają się młodzi Polacy – od 73 do 75 proc. osób w wieku 18-34 lata. Obawy o przyszłość ma prawie dwóch na trzech mieszkańców miast powyżej 100 tys. osób.

O tym, że sytuacja w Polsce będzie szła w złym kierunku, przekonane są także osoby lepiej wykształcone (67 proc.). Podobnie smutne przewidywania ws. przyszłości mają osoby, które źle oceniają swoją sytuację materialną (67 proc.).

Optymizmem z kolei wykazują się osoby, które przynajmniej kilka razy w tygodniu uczestniczą w praktykach religijnych (71 proc.). Niemal identyczny odsetek optymistów jest wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości (70 proc.). Grupą względnie spokojną o los Polski są emeryci (48 proc.) i osoby dobrze oceniające swoją sytuację materialną (32 proc.).