Kaczyński ujawnił, kiedy wejdzie w życie 800 plus i reszta obietnic. "Rząd przystąpił do realizacji"
– 10 dni temu zakończył się Ul, czyli nasza konwencja, gdzie padło kilka ważnych zapowiedzi. Rząd właśnie przystąpił do realizacji naszych obietnic o darmowych autostradach, darmowych lekach dla seniorów 65+ oraz dzieci do 18. roku życia – oświadczył Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS dodał, że rząd będzie również pracował nad waloryzacją 500+ na 800+ od 1 stycznia 2024 r. – Mogę też powiedzieć, że trwają prace dotyczące leków tak, żeby przed zakończeniem kadencji, przynajmniej w wielkiej części, te sprawy zostały już uchwalone i wprowadzone w życie – deklarował prezes partii.
Kaczyński podczas środowej konferencji podkreślał, że "mamy różnego rodzaju wymogi, które odnoszą się do procesu legislacyjnego". – To znaczy konsultacje społeczne, to wszystko, co jest potrzebne, gdy podejmujemy tego rodzaju sprawy ważne z punktu widzenia społecznego, ale mające też daleko idące skutki budżetowe – wyliczał.
Ponadto minister infrastruktury Andrzej Adamczyk potwierdził, że jego resort przygotował ustawę o wprowadzeniu darmowych autostrad krajowych. – Rada Ministrów przyjęła ten projekt ustawy, a teraz będzie on procedowany w Sejmie. Mam nadzieję, że Senat również szybko przystąpi do prac nad tym projektem – dodał.
Nowe obietnice PiS
Przypomnijmy, że deklaracje o nowych pomysłach PiS padły w połowie maja podczas konwencji "Ul programowy", zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Kaczyński na finał swojego wystąpienia opowiadał o dalszych planach socjalnych partii.
Zachwyt – także niechętny – komentatorów po konwencji PiS, na której partia Kaczyńskiego obiecała inflacyjne podniesienie 500 plus do 800 plus, nie koresponduje ze zmianą poparcia w sondażach. Czy to znaczy, że Prawo i Sprawiedliwość straciło słuch społeczny? Czym w 2023 roku można skusić Polaków? O tym w naTemat mówiła dr Anna Siewierska-Chmaj, politolożka z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Sondaże pokazują, że obietnica związana z 800 plus nie wzbudza już takiego entuzjazmu jak przed laty 500 plus, które w tamtym czasie było prawdziwą rewolucją w kwestii dostępnych świadczeń.
Badanie UCE Research dla Onetu wykazało, że aż 46 proc. Polaków negatywnie patrzy na tę propozycję. Jedynie 36,7 proc. uważa, że waloryzacja świadczenia to dobry pomysł.