Listy wyborcze Trzeciej Drogi. Skąd wystartują Hołownia i Kosiniak-Kamysz?
Ostatnio głośno było o kryzysie w obozie koalicyjnym Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Krążyły też pogłoski, że Trzecia Droga nie przetrwa, a Kosiniak-Kamysz zacznie się układać z Michałem Kołodziejczakiem z AgroUnii. Tak się jednak nie stało.
Koalicjanci idą razem do wyborów i zgodnie z zapowiedziami ani Szymon Hołownia, ani Władysław Kosiniak-Kamysz nie wystartują z okręgu warszawskiego. "Jedynka" w stolicy przypadła Michałowi Kobosko, wiceprzewodniczącemu Polski 2050. Wcześniej numerem jeden był Władysław Teofil Bartoszewski, który zdobył pierwszy mandat w Warszawie z list Polskiego Stronnictwa Ludowego w 2019 roku.
Znamy nazwiska "jedynek" Trzeciej Drogi
Koalicja Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego, znana lepiej jako Trzecia Droga, podała nazwiska "jedynek" w okręgach, z których ma zamiar startować. Nie wiadomo, kto będzie "jedynką" w Łodzi, Gdańsku i Poznaniu.
Jeden z liderów Trzeciej Drogi, czyli Szymon Hołownia wystartuje z pierwszej pozycji w Białymstoku, z którego pochodzi. Natomiast Władysław Kosiniak-Kamysz będzie pierwszy w Tarnowie.
W stolicy Małopolski, czyli Krakowie z pierwszego miejsca wystartuje Rafał Komarewicz z Polski 2050. Obecnie przewodniczący rady miasta.
Joanna Mucha, która jest posłanką na Sejm od 2007 roku, a obecnie związana jest z partią Szymona Hołowni, będzie "jedyną" w Lublinie. Tuż za nią będą posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman (od 2014 roku członek Parlamentu Europejskiego) i Jakub Stefaniak (do 2022 wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu).
Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 będzie pierwsza w Koninie. Gdynia przypadła Markowi Biernackiemu z Koalicji Polskiej (klub parlamentarny PSL), Olsztyn również należy do PSL-u, a jedynką będzie Urszula Pasławska.
W Pile pierwszy będzie Krzysztof Paszyk (Koalicja Polska), w Koszalinie Radosław Lubczyk (Koalicja Polska), w Szczecinie Jarosław Rzepa (Koalicja Polska), w Kaliszu Andrzej Grzyb (Koalicja Polska).
Z kolei w Kielcach "jedynką" będzie Czesław Siekierski (Koalicja Polska), w Częstochowie Henryk Kiepura (Koalicja Europejska), w Rzeszowie Adam Dziedzic, szef partii PSL na Podkarpaciu. W Siedlcach będzie były minister rolnictwa Marek Sawicki (Koalicja Polska), w Radomiu Mirosław Maliszewski (Koalicja Polska)
W Sieradzu listy otworzy Paweł Bejda (Koalicja Polska), w Piotrkowie Trybunalskim Dariusz Klimczak (Koalicja Polska), w Legnicy Tadeusz Samobrski (PSL), w Toruniu Zdzisław Sosnowski (PSL). W Bielsku-Białej pierwszy będzie Mirosław Suchoń z Polski 2050.
W okręgu nr 20, czyli powiatów grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego, popularnie zwanego okręgiem podwarszawskim numerem jeden będzie Paweł Zalewski z Polski 2050.
W Katowicach pierwszy ma być Michał Gramatyka (Polska 2050). Nieznana jest "jedynka" z Łodzi, chociaż jak donosi portal Interia, miał nią być Tomasz Zimoch związany z partią Szymona Hołowni.