O tej sprawie mówi cała Japonia. Lekarz popełnił samobójstwo po przepracowaniu 207 nadgodzin
Do sprawy doszło co prawda w maju 2022 roku, ale teraz na jaw wychodzą nowe fakty w tej sprawie. Chodzi o lekarza rezydenta Shingo Takashima, który popełnił samobójstwo. Jak podaje NHK, mężczyzna pracował wtedy w szpitalu w Kobe.
Wtedy sprawa nie wywołał takiego społecznego oburzenia, jak teraz, gdy okazało się, że 26-latek w miesiącu poprzedzającym śmierć przepracował 207 nadgodzin, a w ciągu ostatnich trzech miesięcy życia nie miał ani jednego dnia wolnego.
Szpital zaprzecza wszystkim oskarżeniom. Dyrekcja twierdzi, że młody lekarz w czasie nadgodzin nie zajmował się pacjentami, a przygotowaniami do konferencji naukowej. Placówka wystosowała oświadczenie, w którym napisała, że "ze względu na bardzo dużą swobodę pracy lekarzy, nie jest możliwe dokładne określenie przepracowanych godzin".
Chociaż szpital podaje swoją wersję, to nie pokrywa się ona z ustaleniami prawników i inspekcji pracy. Ich zdaniem na samobójstwo Shingo Takashima bezpośredni wpływ miało przepracowanie. Urzędnicy podkreślili też presję wywieraną na pracowników służby zdrowia.
Japońska kultura przepracowania
Samobójstwo 26-letniego lekarza na nowo wznowiło dyskusje na temat stylu pracy Japończyków oraz warunkach, w jakich muszą wykonywać swoje obowiązki służbowe.
Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej Japonii nie kryje, że obywatele mają problemy z przepracowaniem, a zjawisko pojawia się zasadniczo w każdej branży.
Długotrwały stres i zła kondycja psychiczna doprowadziły do narodzin "karoshi", co oznacza "śmierć z przepracowania".
W obszarze opieki zdrowotnej problem z przepracowaniem jest najbardziej widoczny. W 2016 roku przeprowadzono badanie, w którym wyszło na jaw, że ponad jedna czwarta lekarzy pracujących w szpitalach na pełen etat pracuje nawet 60 godzin w tygodniu. Aż 5 proc. z nich pracuje do 90 godzin, a 2,3 proc. do 100 godzin.
Rodzina wystosowała apel do władz
Japonia w 2018 roku zmieniła przepisy dotyczące prawa pracy, a w 2019 roku został wprowadzony limit 720 nadgodzin rocznie. Niestety, przepisy dotyczą tylko sektora prywatnego. Z danych wynika, że nowe przepisy nie przyniosły większych zmian.
Rodzina tragicznie zmarłego lekarza wystosowała specjalny apel do władz Japonii, aby efektywniej walczyły z kulturą przepracowania i dokonali lepszych zmian w przepisach.
– Mój syn już nigdy nie zostanie dobrym lekarzem, nie będzie mógł ratować pacjentów i nie wniesie żadnego wkładu w społeczeństwo – powiedziała matka samobójcy, Junko Takashima. – Mam szczerą nadzieję, że środowisko pracy lekarzy ulegnie poprawie, aby podobna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości – podsumowała.
***
Znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze?
- Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania – wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14:00 do 22:00
- Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.