Nie każdy wie, że te piosenki są o Bogu. Oto hity, które znasz... z religijnym przesłaniem

Zuzanna Tomaszewicz
08 września 2023, 11:39 • 1 minuta czytania
Muzyka, podobnie jak każda inna forma sztuki, pozostawia szerokie pole do interpretacji dla swoich słuchaczy. Piosenek inspirowanych Bogiem, Jezusem i motywami z religii jest znacznie więcej, niż możemy się spodziewać. Jedne podbijają teraz TikToka, a drugie od lat nucą ateiści. Oto 10 utworów mniej lub bardziej znanych z religijnym przesłaniem.
7 piosenek, które były inspirowane Bogiem (LISTA) Fot. Universal Archive / UIG Art and History ;ABACA / EAST NEWS

7 piosenek z Bogiem i religią w tle (LISTA)

1. "The Cave", Mumford and Sons

"The Cave" to trzeci singiel londyńskiego kwartetu rockowo-folkowego Mumford & Sons, który znalazł się na debiutanckiej płycie zespołu "Sigh No More". Narratorem piosenki jest osoba skrzywdzona przez los, która pomimo cierpienia, jakie zgotowała mu przeszłość, z nadzieją patrzy przed siebie i próbuje zacząć wszystko od nowa.


Przez kawałek wydany w 2010 roku – jak zresztą przez całą dyskografię Marcusa Mumford i jego kapeli - przewijają się motywy zaczerpnięte zarówno z mitologii greckiej oraz wiary chrześcijańskiej. W tekście znajdziemy odwołania do filozofii Platona (co widać nawet w samym tytule piosenki), "Odysei" i i biografii św. Franciszka z Asyżu spisanej przez brytyjskiego pisarza G.K. Chestertona.

Chesterton snuje opowieść o świętym, podkreślając, że jego ubóstwo popchnęło go w kierunku znalezienia szczęścia w Bogu. W 1202 roku Franciszek dołączył do wyprawy wojskowej przeciwko Perugii, a następnie został wzięty do niewoli i osadzony w więzieniu w Collestradzie. Po roku spędzonym "za kratkami", gdzie podobno doświadczał wizji, zmienił całkowicie swoje nastawienie do świata.

"Więc wyjdź ze swojej jaskini, idąc na rękach I zobacz świat odwrócony do góry nogami / Zrozumiesz zależność, gdy poznasz krainę stwórcy / Więc niech twoje syreny wołają I śpiewają, co tylko chcesz / Ja nie usłyszę tego, co masz do powiedzenia / Ponieważ teraz potrzebuję wolności I muszę wiedzieć / Jak właściwie przeżyć swoje życie (red. tłumaczenie z Tekstowo.pl)" – słyszymy w "The Cave".

So come out of your cave walking on your hands And see the world hanging upside down You can understand dependence When you know the maker's land"The Cave"Mumford & Sons

Nadmieńmy, że rodzice Marcusa Mumforda są wysoko postawionymi członkami ewangelicznej wspólnoty zwanej Stowarzyszeniem Kościołów "Winnica". Wokalista i frontman zespołu w wywiadzie z "Big Issue" w 2012 roku powiedział, że nie nazywa siebie chrześcijaninem. – Duchowość to słowo, z którym bardziej się utożsamiamy. Jesteśmy fanami wiary, nie religii – stwierdził.

2. "Sinnerman", Nina Simone

Za najpopularniejszą wersję utworu "Sinnerman" uchodzi ta autorstwa Niny Simone. Słyszeliśmy ją w serialach "Sherlock" z Benedictem Cumberbatchem i "The Umbrella Academy" serwisu Netflix, a nawet w reality show "Love Island". Nie wszyscy są jednak świadomi, jaki był jej pierwotny wydźwięk.

"Sinner Man" został po raz pierwszy nagrany przez Lesa Baxtera w 1956 roku i wywodzi się z tradycji "pieśni duchowych" tworzonych przez niewolników, które śpiewano na spotkaniach modlitewnych. W tekście tegoż utworu poznajemy historię grzesznika próbującego ukryć się przed boską sprawiedliwością w Dniu Sądu Ostatecznego.

"Więc przybiegłem do Boga: proszę ochroń mnie, Panie / Czy nie widzisz mego błagania / Czy nie widzisz, jak modlę się tu na ziemi? Lecz Bóg odrzekł: idź do Diabła" – brzmi jej fragment.

Jednym z ważniejszych elementów narracji "Sinnerman" jest też temat natury, która odpowiada na błagalną prośbę grzeszącego karą (m.in. woda w rzece wrze, a morze krwawi). Tu wielu słuchaczy wskazuje podobieństwo utworu do Psalmu 78 z wchodzącej w skład Starego Testamentu "Księgi Psalmów". "49 Zesłał na nich żar swojego gniewu: oburzenie, zapalczywość i udrękę - orszak zwiastunów klęski" – czytamy.

I said, Lord hide me, please hide me Please help me Along dem day He said, child, where were you When you oughta been prayin'? I said, Lord, Lord, hear me prayin'"Sinnerman"Nina Simone

W wywiadzie z "Ebony" w 1969 roku Simone tak wypowiadała się o gospelu i swojej twórczości. – Niektóre z moich najwspanialszych przeżyć - te, które naprawdę mną wstrząsnęły - miały miejsce w Kościele w trakcie spotkań modlitewnych – przyznała.

3. "Ultralight Beam", Ye (aka Kanye West)

"Ultralight Beam" z siódmego albumu studyjnego "The Life of Pablo" z 2016 roku opowiada o wierze Kanye'ego Westa, który znany jest również pod pseudonimem Ye. W utworze oprócz amerykańskiego rapera usłyszymy m.in. wokalistkę R&B, The-Dream, i artystę gospelowego Kirka Franklina.

Jak czytamy na portalu Genius, w piosence możemy dostrzec wiele podobieństw do żywotu św. Pawła Apostoła. Przed swym nawróceniem był faryzeuszem i prześladowcą chrześcijan. Podczas podróży do Damaszku święty męczennik miał zostać oślepiony blaskiem z nieba i usłyszeć Jezusa mówiącego: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?". Po objawieniu przez trzy dni nic nie widział, nie jadł, ani nie pił.

I'm tryna keep my faith We on an ultralight beam We on an ultralight beam This is a God dream This is a God dream This is everything This is everything

Album, z którego pochodzi "Ultralight Beam", stawia Ye w roli kaznodziei wygłaszającego modlitwy w stylu zielonoświątkowym. Pastor Kirk Franklin, którego możemy usłyszeć na płycie, oznajmił, że Kanye popełniał w przeszłości błędy, ale w końcu się opamiętał i zwrócił się z powrotem do Boga.

4. "Daylight", David Kushner

"Daylight" to jeden z tych hitów TikToka, który uwielbiają i zagorzali chrześcijanie, i osoby niewierzące. Co do tego, że twórczość Davida Kushnera czerpie garściami z religii, nie ma wątpliwości. W wywiadzie "Paper" z 2023 roku sam przyznał, że wiara w Boga jest jednym z fundamentów jego życia. – Każdy z nas ma swoje doświadczenia, wychowanie, perspektywy i sposoby życia. Piękno tkwi w różnorodności. Przyjmuję moją wiarę i piszę muzykę, która moim zdaniem przemówi do ludzi – zauważył 22-letni muzyk.

Jak sam zaznaczył w tej samej rozmowie, piosenka "Daylight" bawi się dwoma idącymi ze sobą w parze motywamy – światłem i ciemnością. – Chciałbym robić rzeczy, które prowadzą do ciemności, ale jednocześnie chciałbym pozostać w świetle – tłumaczył.

"W głębi duszy, Panie / Próbuję podążać za twym światłem / Ale jest noc / Proszę, nie zostawiaj mnie" – brzmi jeden z wersów hitu, który na Spotify może pochwalić się 525 mln odtworzeń.

Oh, I love it and I hate it at the same time You and I drink the poison from the same vine Oh, I love it and I hate it at the same time Hidin' all of our sins from the daylight"Daylight"David Kushner

– Mam niesamowitą dziewczynę, oboje jesteśmy chrześcijanami. (...) Moi rodzice też wierzą, (...) za to większość moich przyjaciół-artystów nie podziela mojej wiary – wyznał Kushner na łamach Poptized.

5. "To Be Alone with You", Sufjan Stevens

Indiefolkowy artysta Sufjan Steven, który zdobył ogromną popularność dzięki muzyce wykorzystanej w filmie "Tamte dni, tamte noce" Luki Guadagnino z Timothee Chalametem, sam nazywa siebie chrześcijaninem. W skomponowanych przez niego utworach odnajdziemy wiele metafor związanych z Biblią.

Choć przesłanie "To Be Alone with You" dotyczy wprost poświęcenia dla miłości, piosenka skupia się na postaci Jezusa i zadaje słuchaczowi pytanie: Co jesteś gotów oddać, by spotkać się z nim sam na sam? W tekście przewija się m.in. kwestia celibatu Jezusa i ukrzyżowania.

You gave your body to the lonely They took your clothes You gave up a wife and a family You gave your ghost (...) To be alone with me you went up on the tree I'll never know the man who loved me"To Be Alone with You"Sufjan Stevens

6. "After Forever", Black Sabbath

Black Sabbath byli prekursorami heavy metalu i jako że mieli dość nietypowy (jak na lata 70. ubiegłego wieku) image, większość ludzi posądzała ich o bycie satanistami. Brytyjskiemu zespołowi, w którego skład wchodził m.in. Ozzy Osbourne, nie podobał się fakt, że łączono ich z wiarą w szatana.

W związku z tym basista hardrockowej grupy, Geezer Butler, który wyznawał chrześcijaństwo, napisał piosenkę o Bogu. W "After Forever" muzycy zastanawiają się nad istnieniem Boga i nie wykluczają go.

"Może się zastanowisz zanim ogłosisz koniec Boga / Otwórz oczy, zrozum, że to on jest tym jedynym / Jedynym który może cię wybawić z grzechu i nienawiści (red. tłumaczenie z Tekstowo.pl)" – tym akcentem kończy się utwór.

I think it was true it was people like you That crucified Christ I think it is sad the opinion you had Was the only one voiced Will you be so sure When your day is near Say you don't believe?"After Forever"Black Sabbath

7. "Soldier, Poet, King", The Oh Hellos

Jak pisał wcześniej w naTemat Bartosz Godziński z Działu Kultura, "Soldier, Poet, King" została wydana w 2015 roku przez chrześcijański duet indie folkowy The Oh Hellos z Teksasu. Rok temu piosenka zyskała nową sławę dzięki quizowi z TikToka opartemu na niej.

"Soldier, Poet, King" odnosi się do paruzji, czyli do drugiego przyjścia Jezusa Chrystusa na ziemię. Inspiracją do napisania piosenki były listy i prace pióra C.S. Lewisa, pobożnego autora "Opowieści z Narnii". Światowej sławy powieściopisarz kreślił powrót syna bożego jako moment, który spotka się z radością wierzących i przerażeniem wśród grzeszników.

"Nadejdzie żołnierz / który dzierży potężny miecz / on zburzy twoje miasto (...) Przyjdzie poeta / którego bronią jest jego słowo / on zabije cię swoim językiem (...) Przyjdzie władca / którego czołem ozdobionym cierniami / namaszczony oliwą jak syn Dawida" – takie słowa padają w "Soldier, Poet, King".

There will come a ruler Whose brow is laid in thorn Smeared with oil like David's boy, oh lei oh lai oh Lord Oh lei, oh lai, oh lei, oh Lord Smeared with oil like David's boy, oh lei oh lai oh Lord Oh lei, oh lai, oh lei, oh Lord He will tear your city down, oh lei oh lai... oh"Soldier, Poet, King"The Oh Hellos
Czytaj także: https://natemat.pl/422530,5-wesolych-piosenek-z-dolujacymi-tekstami-na-liscie-macarena-i-hey-ya