Dziwne zjawisko w Tatrach. Niezwykłe nagranie jednego ze stawów obiegło sieć

Małgorzata Chuchel
17 października 2023, 19:30 • 1 minuta czytania
Po raz kolejny natura nas czymś zaskoczyła, tym razem na górskim jeziorze w Tatrach. Tafla Czarnego Stawu Gąsienicowego niespodziewanie zaczęła falować, choć zwykle jego wody są bardzo spokojne. Sieć obiegło nagranie zjawiska, a internauci zastanawiają się, co je spowodowało.
Wielki Staw w Tatrach fot. getty images / dzika_mrowka

Tatry słyną nie tylko z pięknych i majestatycznych szczytów, ale także z licznych jezior, które znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie licząc małych i okresowych zbiorników wodnych, w Tatrach występuje aż około 200 jezior o bardzo zróżnicowanej wielkości, w tym około 40 z nich znajduje się po stronie polskiej.


W ubiegły weekend na jednym z nich, a dokładnie na Czarnym Stawie Gąsienicowym uchwycone zostało niezwykłe zjawisko. Ku zaskoczeniu turystów, jego tafla zaczęła intensywnie falować. Ci, którzy aktualnie byli na miejscu z łatwością mogli się domyślić, dlaczego tak się dzieje. W chwili, w której jezioro było pogrążone w falach, wiał silny i porywisty wiatr.

Całe zdarzenie zostało nagrane i opublikowane na facebookwym profilu Tatromaniak. Szybko zyskało na popularności, a internauci zachwycali się powstałym w wyniku wiatru efektem.

Przyczyną całego zamieszania jest tak zwany wiatr katabatyczny. Jest to rodzaj wiatru spływającego z pochyłości wzgórz lub z lodowca. Uderzając w taflę jeziora, spowodował jego gwałtowne falowanie.

Jakie są aktualne warunki w Tatrach?

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, obecnie warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. Szlaki są pokryte cienką warstwą świeżego śniegu, który zalega już od górnej granicy lasu. W wielu miejscach jest bardzo ślisko i występują oblodzenia.

Również niżej położone szlaki są oblodzone i jest tam ślisko. W godzinach popołudniowych i w miejscach nasłonecznionych, podczas rozmarzania lodu, drogi stają się mokre i błotniste.

Aktualnie w Tatrach panują też temperatury ujemne. Przy wietrze, zwłaszcza w partiach graniowych, są one odczuwalne jeszcze bardziej, dlatego pracownicy parku przypominają, że należy pamiętać zarówno o ciepłym ubiorze, jak i odpowiednim obuwiu.

Czytaj także: https://natemat.pl/517555,swistaki-w-tatrach-nie-moga-zapasc-w-sen-zimowy-jest-im-za-goraco