Ewa Podleś nie żyje. Światowej sławy śpiewaczka miała 71 lat

redakcja naTemat
20 stycznia 2024, 08:48 • 1 minuta czytania
W wieku 71 lat zmarła gwiazda światowej sceny operowej, Ewa Podleś. Artystka odeszła po ciężkiej chorobie. Informację o jej śmierci przekazał na Facebooku Ruch Muzyczny.
Ewa Podleś nie żyje. Światowej sławy śpiewaczka miała 71 lat Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

"Nie żyje Ewa Podleś. Informację o jej śmierci przekazała naszej redakcji Anna Marchwińska, córka Jerzego Marchwińskiego, pianisty, wieloletniego życiowego i scenicznego partnera śpiewaczki, który odszedł 7 listopada 2023 roku. Łącząc się w bólu z bliskimi, składamy serdeczne kondolencje" – poinformowano.


Ewa Podleś nie żyje

Artystka urodziła się 26 kwietnia 1952 r. w Warszawie. Była absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uczyła się w klasie śpiewu Aliny Bolechowskiej. Zadebiutowała rolą Rozyny w "Cyruliku Sewilskim" Rossiniego, w 1975 r. w Operze Warszawskiej.

Międzynarodowa kariera Podleś

Jej międzynarodowa kariera rozpoczęła się od występu w nowojorskiej Metropolitan Opera w 1984 r., gdzie pojawiła się w tytułowej roli w operze "Rinaldo" Haendla. W 1993 r. zadebiutowała w mediolańskiej La Scali w tytułowej partii Tankreda Gioachina Rossiniego.

Śpiewaczka występowała na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata. Głos Podleś można było usłyszeć m.in. w La Scali w Mediolanie, Covent Garden w Londynie, Teatro Liceo w Barcelonie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Theatre des Champs Elysees w Paryżu, Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Podleś dysponowała kontraltem, czyli jednym z najrzadszych i szczególnie cenionych rodzajów głosu. Gigantyczną sławę przyniosły jej wybitne role w dziełach Rossiniego, Haendla i Verdiego, choć była też znakomitą wykonawczynią pieśni i muzyki oratoryjno-kantatowej. Polka dokonała również licznych nagrań studyjnych dla renomowanych światowych wytwórni fonograficznych.

Laureatka wielu konkursów i prestiżowych nagród

Była laureatką wielu prestiżowych konkursów wokalnych, w tym 7. Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz konkursów w Atenach, Barcelonie, Genewie, Rio de Janeiro i Tuluzie.

W 2004 r. Podleś została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W lutym 2013 r. w Warszawie odbył się galowy koncert jubileuszowy Ewy Podleś z udziałem orkiestry Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Wydarzeniu towarzyszyła promocja książki "Ewa Podleś. Contralto assoluto", autorstwa francuskiej pisarki Brigitte Cormier.

Irys nazwany na cześć Podleś

Jak przekazano na stronie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, "prestiżowy periodyk "Classic FM Magazine" zaliczył Ewę Podleś do dziesięciu najlepszych głosów mezzosopranowych pierwszej dekady XXI wieku".

"A nad wyraz oryginalnym dowodem hołdu jest wyhodowana na jej cześć (2002) odmiana kwiatu, której Międzynarodowe Stowarzyszenie Hodowców Irysów w Nowym Jorku nadało nazwę Ewa Podleś" – zaznaczono w nocie biograficznej artystki.

Czytaj także: https://natemat.pl/blogi/gibowski/52495,ewa-podles-wirtuoz-spiewu