Ostra połajanka w parafii w Żninie. Księża mają dość "amoralnej postawy" mieszkańców
"My kapłani parafii świętego Marcina w Żninie jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani postawą w okresie Wielkiego Postu niektórych parafian, którzy w tym świętym czasie nie tylko organizują, ale uczestniczą w dyskotekach i zabawach okolicznościowych" – można było przeczytać w ogłoszeniu, które zostało opublikowane na facebookowej grupie parafii.
Księża nie tylko skrytykowali postępowanie wiernych oddających się uciechom w okresie postnym, ale też ocenili je w kategoriach moralnych, nie przebierając przy tym w słowach: "Taka postawa jest amoralna i niewychowawcza i stanowi ogromne zgorszenie dla wszystkich wierzących".
Bijące po oczach wielkimi literami pismo zniknęło już z Facebooka, ale jego screeny pozostają dostępne w internetowej przestrzeni, między innymi w serwisie X, wzbudzając ogromne emocje i falę komentarzy. W większości bardzo nieprzychylnych i uderzających w postawę nie wiernych, lecz kleru.
"Ciekawe skąd ksiądz wie że byli na dyskotece? Też był? Wie ze spowiedzi?" – napisał jeden z użytkowników X. Inny dodawał: "Jakoś księża po ostatnich wiadomościach o ich ekscesach jakby się nie ograniczali"
"Szkoda że KK nie bulwersuje rozpusta kleru, wszechobecne zakłamanie, molestowanie dzieciaków, żerowanie na wspólnocie nie tylko ze względu na brak cennika i branie pieniędzy do kieszeni ale także poprzez niepłacenie podatków, a także obżarstwo, lenistwo i chciwość" – to kolejny z komentarzy zamieszczonych w serwisie X.
Jak podaje portal o2.pl, na zamieszczeniu "ogłoszenia" w Internecie się nie skończyło. Przekaz podobnej treści parafianie mieli usłyszeć od księży także w czasie niedzielnej mszy.
Parafia w Żninie już wcześniej wysyłała upomnienia
Bydgoska "Gazeta Wyborcza" przypomniała, że nie było to pierwsze upomnienie, które popłynęło z ust żnińskich duchownych. Wcześniej ks. Jarosław Banasiak, wikariusz parafii św. Marcina, miał walczyć z niesubordynacją ministrantów i lektorów, przypominając o obowiązku przychodzenia na dyżury w dni wyznaczone, w dni powszednie i niedziele, a także o obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej.
"Brakuje osób do wykonywania posługi i wykonywania obowiązków ministranckich. Ksiądz chce widzieć wszystkich obowiązkowo na Mszach świętych" – przytacza treść jednego z parafialnych ogłoszeń GW.
Czym jest Wielki Post
Wielki Post jest to czas, w którym Chrześcijanie przygotowują się do świąt wielkanocnych. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, 46 dni przed Wielką Niedzielą. W okresie tym Kościół zaleca między innymi wstrzemięźliwość, jeśli chodzi o uczestnictwo w rozmaitych imprezach.
W Katechizmie Kościoła Katolickiego zapisano, że jest to specjalny czas praktyki pokutnej. Tradycja ta nawiązuje do 40-dniowego postu Jezusa Chrystusa.