To tutaj ma odbyć się pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka. "Uroczystość będzie miała charakter państwowy"

Weronika Tomaszewska
22 maja 2024, 17:18 • 1 minuta czytania
Jan A.P. Kaczmarek zmarł we wtorek (21 maja) po długiej i ciężkiej walce z chorobą. Laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela" zostanie pochowany w Krakowie. O ostatniej woli zmarłego kompozytora poinformował Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny rozpoczynającego się pod Wawelem 17. Festiwalu Muzyki Filmowej. Data pogrzebu nie została jeszcze ustalona.
Jan A.P. nie żyje. Fot. Tomasz Kawka/East News

Pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka

Jak przekazał portal eska.pl (oddział w Krakowie) środowisko związane z festiwalami filmowymi (organizatorzy Festiwalu Muzyki Filmowej, Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera" oraz Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej) zwróciło się do prezydenta Krakowa, aby Jan A.P. Kaczmarek został pochowany w Alei Zasłużonych na krakowskim cmentarzu.


– Taka była jego (Kaczmarka - przyp. red.) wola. W ostatnich latach kompozytor związał się z Krakowem nie tylko artystycznie, ale też rodzinnie. Tutaj też był leczony w ostatnich miesiącach – powiedział Polskiemu Radiu dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piaskowski.

Choć nie ma jeszcze decyzji władz w tej sprawie, to żona kompozytora Aleksandra Twardowska-Kaczmarek miała wyrazić zgodę na państwowy charakter pogrzebu.

Śmierć Jana A.P. Kaczmarka

21 maja na facebookowym profilu Polskiej Fundacji Muzycznej pojawiła się informacja o śmierci twórcy. "Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" – podpisała się na końcu publikacji Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

Kompozytor cierpiał na MSA (ang. multiple system atrophy), czyli zanik wieloukładowy, rzadką i poważną chorobę neurodegeneracyjną, która objawami przypomina Parkinsona (m.in. ze względu na sztywność mięśni, drżenie kończyn i ataksję).

Artysta musiał być pod specjalistyczną opieką, która wymagała dużych nakładów finansowych. Polska Fundacja Muzyczna zorganizowała zbiórkę na potrzebny sprzęt i terapię.

Przypomnijmy, że Jan A.P. Kaczmarek stworzył ścieżkę muzyczną do kilkudziesięciu hollywoodzkich i polskich produkcji filmowych, w tym m.in. dramatu "Marzyciel" z Johnnym Deppem, za który w 2005 roku został laureatem Oscara. Jego muzykę usłyszymy również w takich filmach jak "Mój przyjaciel Hachiko", "Aż po grób", "Quo vadis", "Tajemnica Westerplatte", "Niewierna" i "Dzieci Ireny Sendlerowej".