Polacy wskazali, kto jest piątym kołem u wozu w koalicji rządzącej. Kiedyś byłby to szok
15 października 2023 roku odbyły się wybory parlamentarne, w których największe poparcie zdobyły siły opozycyjne. Mimo to zwycięską partią było PiS i to ono jeszcze przez dwa miesiące próbowało stworzyć koalicję i uformować rząd.
Nikt jednak nie chciał współpracować z ekipą Jarosława Kaczyńskiego, dlatego 12 grudnia nowy rząd Donalda Tuska uzyskał wotum zaufania, a 13 grudnia został zaprzysiężony przez prezydenta.
Zawiązała się też koalicja 15 października, którą tworzą centrolewicowa Koalicja Obywatelska, centrowa Polska 2050, centroprawicowe Polskie Stronnictwo Ludowe oraz lewicowa Nowa Lewica. Ten misz-masz światopoglądowy, który miał nie wpływać na funkcjonowanie państwa, dość szybko dał o sobie znać.
W kwietniu doprowadził do furii Nową Lewicę, większość KO z premierem Tuskiem oraz wielu wyborców całej koalicji rządzącej, kiedy to marszałek Sejmu Szymon Hołownia nie chciał wnieść pod głosowanie ustawy o liberalizacji aborcji, ponieważ twierdził, że jest to zbyt blisko wyborów i może doprowadzić do niepotrzebnych sporów. Później można było zobaczyć, do jakiego kryzysu w koalicji doprowadził.
Czytaj także: https://natemat.pl/564011,to-da-buntownikom-z-koalicji-do-myslenia-polowa-polakow-ocenia-ich-zleAle największy cios padł, kiedy prawicowa część Polskiego Stronnictwa Ludowego zagłosowała wraz z Prawem i Sprawiedliwością oraz Konfederacją za odrzuceniem dekryminalizacji aborcji.
Sondaż: Kto nie pasuje do koalicji rządzącej?
Nic więc dziwnego, że SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytała Polaków, które z ugrupowań ich zdaniem nie pasuje do koalicji rządzącej?
Jaki wynik otrzymała? A no trochę do przewidzenia, bo najwięcej osób wskazało, że to PSL nie pasuje do koalicji rządzącej. Partię Kosiniaka-Kamysza zaznaczyło 31,1 proc. badanych.
Na drugim miejscu jest Nowa Lewica – 15,8 proc., a na trzecim Koalicja Obywatelska 11,2 proc. Wychodzi na to, że najbardziej do "trzonu" koalicji 15 października, czyli KO jest Polsce 2050, bo na nią zagłosowało zaledwie 9,8 proc.
– Polskie Stronnictwo Ludowe za formację, która nie pasuje do rządowej koalicji, częściej uważają mężczyźni (34 proc.) niż kobiety (29 proc.). Taką opinię wyraża prawie 4 na 10 badanych z wyższym wykształceniem (38 proc.) i niemal tyle samo respondentów, którzy skończyli 50. rok życia (37 proc.) – powiedziała "RP" Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.
Jeszcze pod koniec ubiegłego roku taka analiza i jej wynik, choć była do przewidzenia, to raczej nie przychodziła nikomu do głowy. Widać też, jak bardzo KO skręciło w lewo, a PSL w prawo na scenie politycznej. Przed 2015 rokiem było to nie do pomyślenia.