Nawałnice suną nad Polskę. Wiadomo, gdzie będzie najgroźniej

redakcja naTemat.pl
17 sierpnia 2024, 09:17 • 1 minuta czytania
Wysokie temperatury, burze, deszcze i... seria alertów meteo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę pogody, która wskazuje, że kolejny dzień długiego weekendu może przynieść ze sobą niebezpieczne zjawiska. Wiadomo, gdzie nawałnice będą najgroźniejsze.
Pogoda na długi weekend. IMGW mówi o nawałnicach. Fot. Arkadiusz Ziołek / Reporter / East News

To już ostatnie chwile, by wykorzystywać długo planowane urlopy i korzystać z uroków wakacji. Niedługo po weekendzie sezon wypoczynkowy zacznie zbliżać się do końca.


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę pogody, która wskazuje, że nadchodzące dni nie będą sprzyjały wypoczynkowi. W prawie całym kraju powinniśmy spodziewać się burz. Jedynym wyjątkiem jest Podlasie.

Pogoda na długi weekend. IMGW mówi o nawałnicach

Szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy południowej oraz środkowej Polski. W tych rejonach bowiem przejdą najsilniejsze i najgroźniejsze nawałnice. Eksperci apelują o zabezpieczenie samochodów, rzeczy na parapetach i balkonach oraz o regularne śledzenie komunikatów pogodowych.

Ostrzeżenia meteorologiczne objęły województwa: świętokrzyskie, małopolskie, opolskie, śląskie, łódzkie, mazowieckie, dolnośląskie i podkarpackie.

Jak czytamy w prognozach, na samych nawałnicach się nie skończy. Towarzyszyć im będzie grad oraz silny wiatr o prędkości nawet do 80km/h. Synoptycy zwracają uwagę również na ulewy, które mogą prowadzić do podtopień. Z tego względu warto zabezpieczyć również piwnice.

Suma opadów wyniesie od 30-50 mm do nawet 70 mm. Nieco spokojniej będzie na Pomorzu i Lubelszczyźnie. Tam w czasie burzy suma opadów wyniesie od 20 do 35 mm. Prędkość wiatru zaś wyniesie do 70-80 km/h.

To jednak wciąż nie koniec ostrzeżeń. Cały czas towarzyszyć nam będą upały. W sobotę w ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie od 30 do 33 stopni Celsjusza. Spokoju nie zaznamy nawet w nocy, bowiem wtedy słupki rtęci sięgną nie mniej niż 18-20 stopni Celsjusza.

Koniec wakacji nadciąga wielkimi krokami. Jest prognoza pogody na jesień

A już niedługo po długim weekendzie wakacje zaczną nieubłaganie dobiegać końca. IMGW pokazało też długoterminowe, eksperymentalne prognozy pogody na wrzesień i październik.

Wszystko wskazuje na to, że możemy liczyć na ciepły wrzesień. Według synoptyków w całym kraju średnia temperatura miesięczna przekroczy normy wieloletnie z lat 1991-2020.

Już w październiku, listopadzie i w grudniu temperatury powietrza powinny kształtować w dotychczasowych normach.