Bezpieczeństwo mobilne w biznesie. Połączenie tych dwóch marek odmienia środowisko pracy
27 listopada 2024 r. w jednej z loży Centrum Konferencyjnego Stadionu Miejskiego Legii Warszawa odbyło się spotkanie prasowe, którego organizatorem była Motorola. Podczas minikonferencji poruszono temat szeroko pojętego bezpieczeństwa mobilnego. W tym kontekście mówiono też o usługach, jakie Motorola i Lenovo mają do zaoferowania firmom w ramach wspólnego ekosystemu rozwiązań biznesowych.
– Patrzymy na urządzenia mobilne w biznesie dużo szerzej i dlatego z naszymi partnerami skupiamy się na tworzeniu zintegrowanego środowiska teleinformatycznego, które ze sobą współpracuje, zapewniając wysokie standardy bezpieczeństwa. Jednocześnie uświadamiamy klientów, żeby postrzegali telefony jako narzędzia pracy i w związku z tym chronili lepiej ich zawartość – mówi Marcin Minkiewicz, Head of B2B Motorola.
Od prowadzącego spotkanie dla prasy można było usłyszeć o kilku rozwiązaniach i usługach dla biznesu z dziedziny security, które nabierają jeszcze większego znaczenia w obliczu NIS 2, funkcjonującej już dyrektywy unijnej poświęconej cyberbezpieczeństwu (według szacunków ma ona objąć w Polsce nawet 40 000 podmiotów z 18. sektorów gospodarki i to nie tylko tych z obszaru finansów czy energetyki).
Jedną z takich propozycji dla budowania bezpieczniejszego biznesu jest ThinkShield, pakiet udoskonalonych zabezpieczeń sprzętowych do ochrony przed cyberzagrożeniami. Wzorowany na sprawdzonej już platformie ThinkShield Lenovo i wbudowany w wybrane urządzenia mobilne Motorola, zapewnia ochronę przez całą dobę przed złośliwym oprogramowaniem (malware), phishingiem i atakami sieciowymi.
Zgłosiła się do nas firma zatrudniająca około 50 pracowników pracujących na terenie całego kraju. Jej pracownicy w ramach swoich obowiązków zbierali dane wrażliwe, korzystając ze specjalnej przygotowanej dla tej firmy aplikacji. Firma zapytała o najtańsze smartfony, jakie mamy w ofercie. W trakcie rozmowy uświadomiliśmy klientowi, że do swoich potrzeb nie mogą kupić urządzeń z dolnej półki (najtańszych), ponieważ charakter działalności wymaga od firmy dodatkowego zabezpieczenia się przed ryzykiem utraty danych przechowywanych na urządzeniach. Mając na względzie, że pracownicy firmy pracowali głównie w terenie i często jeździli po całym kraju, zwróciliśmy uwagę, że doskonałym narzędziem do zarządzania urządzeniami byłoby nasze autorskie rozwiązania MDM – Moto Device Manager. Poza zarządzaniem zapewniłoby ono klientowi zdalną aktualizację kluczowej aplikacji firmowej oraz gwarancję, że wrażliwe dane zbierane przez pracowników nie dostaną się w niepowołane ręce. Firma zdecydowała się zakupić rekomendowane urządzenia oraz uzbroić je w rozwiązania z rodziny ThinkShield, włączając w to nasz MDM. O ile mamy wiedzę, klient jest zadowolony ze swojego wyboru.
W pakiecie ThinkShield znajduje się Moto Secure, który zapewnia m.in. szyfrowanie kodu PIN z mieszaną klawiaturą. Oznacza to, że ułożenie wirtualnych przycisków zmienia się za każdym razem, aby postronna osoba nie mogła domyślić się kombinacji po ruchach palców. Inną częścią tej platformy jest Moto Keysafe, dodatkowa kość pamięci do zarządzania wrażliwymi danymi i procesami (kody PIN, hasła i klucze).
ThinkShield pomaga chronić nie tylko smartfona, ale także stworzyć bezpieczny i podnoszący produktywność dostęp do pełnego środowiska mobilno-stacjonarnego powstałego z połączenia telefonu, tabletu i laptopa PC. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu rozwiązania Smart Connect, które zapewnia obsługę wielu ekranów (a zatem rozszerzony obszar roboczy) oraz natychmiastowy dostęp do plików z pobliskich urządzeń.
Pracując w środowisku Smart Connect integrującym systemy Android i Windows, użytkownik ma możliwość m.in. streamowania aplikacji mobilnych na komputer, używania telefonu/tabletu jako kamery internetowej laptopa, tworzenia hotspotów i automatycznego włączania zdalnej blokady PC. Oczywiście, wszystko odbywa się w bezpiecznych warunkach, tym bardziej, jeśli do pracy służą urządzenia Lenovo z ThinkShield.
W trakcie prezentacji rozwiązań dla biznesu firmie z branży budowlanej pokazaliśmy między innymi rozwiązanie Smart Connect. Możemy dzięki niemu stworzyć wygodne środowisko pracy, w którym smartfon z Androidem, komputer z Windows, a nawet tablet będą ze sobą "rozmawiać". Smart Connect usprawnia pracę dzięki płynnej wymianie danych między urządzeniami (treści, pliki, dokumenty) i szczególnie z perspektywy firmy, gdzie mamy do czynienia z "mobilnym" biurem, ma to ogromne znaczenie. Klasyczny scenariusz to oczywiście smartfon oraz laptop spięte de facto w jeden ekosystem. Jako że mieliśmy do czynienia z branżą budowlaną, to dyrektor odpowiedzialny za IT bardzo szybko dostrzegł potencjał naszego rozwiązania – konkretnie perspektywę tego, jak dzięki Smart Connect pracujący dla firmy zespół inżynierów będzie mógł je wykorzystać przy realizowanych projektach, także tych w terenie.
Gdzie w świecie Motorola można czerpać pełnymi garściami z ThinkShield? Przykładem takiego mobilnego urządzenia jest ThinkPhone 25, najnowsza (druga) odsłona smartfona stworzonego z myślą o użytkownikach biznesowych we współpracy marek Motorola oraz Lenovo. Zabezpieczony od strony fizycznej i cyfrowej, telefon perfekcyjnie współpracuje z laptopami z rodziny Lenovo ThinkPad.
Biznesowy smartfon, który zaprezentowano podczas spotkania dla mediów na stadionie w Warszawie w związku z jego niedawną premierą w Polsce, oferuje aż pięć aktualizacji Androida oraz 5-letnie wsparcie w zakresie zabezpieczeń systemowych. Poza wysokim poziomem ochrony danych i prywatności (standardowy pakiet ThinkShield) wyróżnia się konstrukcją niezwykle odporną na zarysowania, pył, brud, piasek, wodę, upadki, ekstremalne temperatury i ich nagłe zmiany, potwierdzoną militarnym standardem MIL-STD-810H.
W uzupełnionej o Smart Connect ofercie biznesowej Motorola znajduje się też telefon moto g75 5G. To pierwszy wzmocniony model z tej rodziny, który oferuje jednocześnie certyfikację IP68 (wodoodporność) i standard MIL-STD-810H. Edycja biznesowa zapewnia rekordowo długie wsparcie (6 lat), jeśli chodzi o aktualizacje oprogramowania. Motorola moto g75 5G ma zagwarantowane aż pięć dużych aktualizacji systemu Android oraz 6 lat aktualizacji zabezpieczeń systemowych (łatek bezpieczeństwa). Smartfon obsługuje ekosystem do przesyłania plików, zdjęć i pulpitów między urządzeniami.
O wysokiej jakości zabezpieczeń w tych inteligentnych telefonach świadczą prestiżowe certyfikaty takie jak Android Enterprise Recommended (już 25 proc. urządzeń AER stanowią smartfony Motorola) czy Common Criteria. Więcej informacji o kompleksowych rozwiązaniach bezpieczeństwa wspierających ochronę i zarządzanie firmą przez ekosystem mobile Motorola można uzyskać pod tym adresem.