Choć wśród wielu przedsiębiorców i urzędników pokutuje przekonanie, że prowadzenie biznesu w sieci i tak wymaga biura, coraz więcej przykładów w Polsce i na świecie udowadnia, że trend pracy zdalnej zyskuje na popularności.
To, że internet wpłynął na obniżenie progu wejścia do świata biznesu, jest oczywiste; by rozkręcić firmę, przynajmniej na początku, nie potrzebujemy biura, magazynu, papierowej księgowości czy bezpośrednich spotkań z klientami albo współpracownikami. Plusy takiego rozwiązania to niewątpliwie większa swoboda w zatrudnianiu specjalistów, którzy mogą pracować dla nas z każdego miejsca na świecie.
Nozbe, polska firma oferująca aplikację internetową i mobilną do zarządzania czasem i projektami, jest współtworzona przez kilkanaście osób pracujących w całym kraju. Ich produktu używają codziennie setki tysięcy osób na całym świecie (głównie w USA i Japonii), a zespół cały czas się powiększa.
Założyciel firmy i pomysłodawca aplikacji, Michał Śliwiński, cotygodniowe "spotkania" pracowników koordynuje za pomocą grupowego komunikatora głosowego, zaś zwyczajowa komunikacja odbywa się poprzez Slack i, oczywiście, produkt, który firma sprzedaje.
Oczywiście, prowadzenie wirtualnego biznesu - nieważne, czy oferujemy usługi świadczone przez internet czy za pomocą sieci działamy jako pośrednik między klientem a producentem - rodzi mnóstwo pytań, często prozaicznych.
To, co może wydawać się najtrudniejsze, to kwestie prawne i techniczne. Jak fakturować wydatki i przychody? Zarządzać magazynem (jeśli musimy)? Gdzie trzymać stronę internetową, firmowe pliki i dokumenty?
Wszystko jest w sieci
Jeśli od jakiegoś czasu prowadzimy już działalność i zmagamy się z problemem sprawnego fakturowania, warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanemu przez home.pl. Pomysł na homebiuro rozwiązuje kwestie związane z prowadzeniem księgowości, niwelując konieczność trzymania stosów segregatorów (które dla wielu są jedynym powodem wynajmowania lokalu na biuro!) czy uciążliwego nadzorowania magazynu.
Wystarczy zalogować się na stworzone wcześniej konto, wprowadzić dane kontrahenta, dodać towary lub usługi, sprawdź kwoty i... gotowe. Wystarczy podać NIP firmy, z którą rozpoczynamy współpracę, a wszystkie jej dane zostaną automatycznie pobrane z bazy Głównego Urzędu Statystycznego. Wirtualne homebiuro jest zawsze aktualizowane na bieżąco, równolegle do wprowadzanych w GUS zmian.
Wygodnie zaprojektowany system umożliwia automatyczne wysyłanie faktur do klientów na zdefiniowany adres e-mail, co sprawia, że nigdy nie zapomnimy o płatnościach.
Co do magazynu, system oferuje możliwość realizowania przyjęć i wydań, przesuwania towarów między wieloma magazynami i przeprowadzania inwentaryzacji. System posiada też wygodną funkcję sprawdzania, czy nieświadomie nie wykonujemy jakieś niezgodnej z przepisami operacji, oszczędzając nam kłopotów.
Nie musimy się też martwić o bezpieczeństwo danych, a homebiuro dba o to, aby nawet przypadkowo nie usunąć żadnego ważnego dokumentu.
Jak wynika z badania zleconego przez home.pl, aż 38 proc. przedsiębiorców jako jedną z główną barierę w prowadzeniu biznesu wskazuje wysokie koszty stałe, takie jak czynsz czy media, zaś na dalszym miejscu - wysokie ceny produktów i usług, których zakup jest konieczny w prowadzeniu działalności.
A przecież cały nasz biznes możemy zamknąć w zewnętrznym serwerze, obniżając koszty związane z hostingiem do kilku złotych miesięcznie. Mając jednocześnie dostęp do zarządzania domeną, sklepem internetowym i możliwość abonamentowego korzystania z oprogramowania biurowego Office 365, nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale i czas.
Dzięki chmurze możesz więcej
Buffer to firma tworząca narzędzie do obsługi i analizy mediów społecznościowych zatrudniająca ponad 30 osób z 22 krajów. Zrobiło się o niej głośno zwłaszcza wtedy, gdy okazało, że praktycznie żaden ze współpracowników nigdy nie spotkał się w rzeczywistości, a praca zespołu nadzorowana jest całkowicie zdalnie.
Założyciel firmy, Joel Gascoigne, by zadbać o integrację teamu, co 5 miesięcy organizuje spotkania w różnych państwach; Grudniowy "zjazd" zaplanowano w Sydney.
Wykorzystując stosunkowo niewielką odległość, Gascoigne wyjechał ze Stanów już miesiąc wcześniej, by spędzić trochę czasu w Azji. Wkrótce jednak otrzymał zaproszenie na konferencję w Teksasie, więc postanowił wszystko połączyć w jedną podróż i tak, w ciągu trzech miesięcy, odwiedził San Francisco, Tokio, Seul, Singapur, Dżakartę, ponownie Singapur, Sydney, Santa Monica w Kalifornii, Austin, Houston i, na końcu - Honolulu. To wszystko przy jednoczesnym dowodzeniu firmą, wycenianą dziś na 60 milionów dolarów.
Wykorzystaj chwilę
Praca zdalna posiada również swoje minusy, ale zastanawianie się nad nimi w chwili, gdy nic nas nie ogranicza, a cały biznes kręci się w chmurze, z pewnością nie sprawi, że przekonamy się "jak to jest".
Jak deklaruje Alex Turnball, przez wiele miesięcy rozważał, czy zupełnie uniezależnić swoją pracę od miejsca, w którym mieszka. W końcu zrezygnował z dobrze płatnej pracy programisty i otworzył własną firmę - Groove. To narzędzie typu help desk, ułatwiające prowadzenie biura obsługi klienta w firmie. Alex był zmęczony przesiadywaniem całych godzin w biurze, gdzie komunikacja z innymi pracownikami była i tak mocno ograniczona z powodu charakteru pracy, wymagającej maksymalnego skupienia.
Postanowił więc, że od kiedy jego produkt sprzedawany jest w formie dostępu do aplikacji i operuje całkowicie w chmurze, nie będzie dłużej pracował w jednym miejscu. W ciągu roku firmie udało się osiągnąć blisko 150 tys. dolarów przychodu miesięcznie, co, jak twierdzi, byłoby niemożliwe tak szybko, gdyby nie zaangażowanie współpracowników pracujących o różnych porach dniach.
Może warto więc rozważyć, jak wykorzystać tanie i szeroko dostępne technologie do tego, by pomysł na biznes realizowany do tej pory tylko poza siecią, przenieść do internetu, zyskać czas i zwiększyć dochody?
Partnerem cyklu "Akademia e-biznesu" jest home.pl
Zobacz także artykuły z cyklu "Akademia e-biznesu"
Może jestem niepoprawnym romantykiem, ale ciągle uważam, że praca na odległość jest tym, co nas wyróżnia, co nam pomaga skupić się na naszych sprawach i to jest po prostu nasz „lifestyle”. Dlatego chciałbym to utrzymać jak tylko najdłużej się da. Jednak taka praca wymaga pewnych wyzwań, nawet jeśli każda osoba w zespole lubi tak pracować.Czytaj więcej