nt_logo

Przyzwoici Rosjanie mają nową flagę. Pod takimi barwami dziś oprotestowali Putina

Alan Wysocki

26 marca 2022, 22:46 · 2 minuty czytania
Kilka tysięcy Rosjan sprzeciwiło się inwazji Władimira Putina na Ukrainę. W godzinach popołudniowych przemaszerowali ulicami czeskiej Pragi z nowym symbolem sprzeciwu. Jest nim flaga w kolorach biało-niebiesko-białym.


Przyzwoici Rosjanie mają nową flagę. Pod takimi barwami dziś oprotestowali Putina

Alan Wysocki
26 marca 2022, 22:46 • 1 minuta czytania
Kilka tysięcy Rosjan sprzeciwiło się inwazji Władimira Putina na Ukrainę. W godzinach popołudniowych przemaszerowali ulicami czeskiej Pragi z nowym symbolem sprzeciwu. Jest nim flaga w kolorach biało-niebiesko-białym.
Czechy. Rosjanie oprotestowali Putina. Oto ich nowa flaga narodowa Fot. Twitter / NEXTA / Screen

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Nie wszyscy Rosjanie popierają inwazję Putina na Ukrainę. Najwięcej przeciwników dyktatora znajdziemy wśród obywateli, którzy mogą wyjść poza narzuconą przez Kreml cenzurę informacyjną
  • W sobotę ulicami czeskiej Pragi przeszło kilka tysięcy Rosjan i ich przyjaciół, którzy domagali się natychmiastowego zakończenia przemocy. Protestujący szli pod nową flagą w kolorach biało-niebiesko-białym
  • Według aktywistów czerwony element flagi Federacji Rosyjskiej symbolizuje imperialną przeszłość

Czechy. Rosjanie oprotestowali Putina. Oto ich nowa flaga narodowa

Kilka tysięcy Rosjan przeszło ulicami czeskiej Pragi w ramach międzynarodowej akcji "Rosjanie przeciw wojnie". Symbolem inicjatywy jest zmodyfikowana o nowe kolory flaga rosyjska.

Czytaj także: Użyjesz znaku Putina, trafisz do więzienia. W Niemczech traktują "Z" jak symbolikę nazistowską

W alternatywnej wersji flagi nie dopatrzymy się koloru czerwonego. Jest ona biało-niebiesko-biała. "Deutsche Welle" ostrzega, że pokazywanie nowego symbolu ruchu antywojennego może wywołać poważne konsekwencje prawne.

Demonstrujący skandowali "nie dla wojny", a także przygotowali transparenty z hasłem "morderca". W przemowach podkreślono, że sam fakt posiadania rosyjskiego obywatelstwa nie oznacza poparcia dla zbrodniczych decyzji Kremla.

Czytaj także: Szef MON Rosji miał zawał serca? Władze Ukrainy: doznał ataku po oskarżeniach Putina

Zgromadzeni przypomnieli o ścisłej cenzurze informacyjnej, która obowiązuje w Federacji Rosyjskiej. Przypomnijmy, że za samo mówienie prawdy o wojnie grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Manifestacje przeprowadzono również w czeskim Brnie, Ołomuńcu i Pilźnie.

W trakcie protestu odśpiewano ukraiński hymn. Największe zainteresowanie mediów wzbudziły jednak nie demokratyczne dążenia części Rosjan, a wspomniana alternatywna wersja flagi narodowej.

Czytaj także: Ojciec Putina służył przy pacyfikacji Polaków w powstaniu warszawskim? Tak twierdził polski historyk

Przypomnijmy, że także po sfałszowaniu wyborów w Białorusi tamtejsi aktywiści przywrócili historyczne barwy biało-czerwono-białe. Flaga rosyjskiej opozycji antyputinowskiej do białoruskiego wzorca otwacie nawiązuje.

Mińsk do dziś surowo każe przeciwników Alaksandra Łukaszenki, którzy prezentują w przestrzeni publicznej flagę kojarzoną z opozycją zrzeszoną wokół Swiatłany Cichanouskiej.

Dowiedz się więcej o wojnie w Ukrainie: