nt_logo

Ten ruch Berlina zirytuje Putina. Magazyn Gazpromu zabezpieczeniem przed szantażem gazowym

Alan Wysocki

05 maja 2022, 22:04 · 3 minuty czytania
Niemcy zaczynają solidne przygotowania na wypadek wstrzymania dostaw gazu ze strony Rosji. Po znacjonalizowaniu Gazpromu Germania rozpoczęto magazynowanie surowca w przejętym magazynie w Rehden. Może on przechowywać nawet... cztery miliardy metrów sześciennych gazu.


Ten ruch Berlina zirytuje Putina. Magazyn Gazpromu zabezpieczeniem przed szantażem gazowym

Alan Wysocki
05 maja 2022, 22:04 • 1 minuta czytania
Niemcy zaczynają solidne przygotowania na wypadek wstrzymania dostaw gazu ze strony Rosji. Po znacjonalizowaniu Gazpromu Germania rozpoczęto magazynowanie surowca w przejętym magazynie w Rehden. Może on przechowywać nawet... cztery miliardy metrów sześciennych gazu.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wykorzystał magazyn spółki Gazprom Germania w odpowiedzi na gazowy szantaż Putina. Fot. JOHN MACDOUGALL/AFP/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • W kwietniu Rosja przeniosła konflikt z Zachodem na nowy poziom. Odcięto dostawy gazu dla Polski, Litwy i Bułgarii. Odgrażano się, że następne będą kolejne państwa, które odmówią płatności za surowiec w rublach
  • Powstała obawa, że część państw Zachodu ulegnie wobec szantażu i okaże słabość wobec Putina. W Polsce szczególnie podejrzewano o to Niemcy, które oskarża się o wyjątkowo wysokie uzależnienie od Moskwy
  • Tymczasem rząd Olafa Scholza nie tylko postawił się Kremlowi, ale już przygotowuje się na zakręcenie kurka. Znacjonalizowano Gazprom Germania, a obecnie trwa gromadzenie zapasów gazu

Scholz szykuje Niemcy na odcięcie od dostaw rosyjskiego gazu

Jak pisaliśmy w naTemat, różnica między Niemcami a Polską, w kontekście zależności od gazu z Rosji, jest stosunkowo niewielka. W przypadku Berlina było to 49 proc. całego zużycia. W przypadku Warszawy chodzi o 40 proc.

Czytaj także: Putin miał wybrać kolejną ofiarę. Ujawniono możliwy termin ataku na drugie państwo

Sankcje ze strony Władimira Putina nie zrobiły jednak wrażenia ani na Niemczech, ani na Polsce i Litwie. Wilno przestało korzystać z gazu kremlowskiego jeszcze miesiąc temu. Polska przygotowała odpowiednie zapasy.

Berlin postanowił radykalnie zaostrzyć politykę wobec Moskwy. Chwilę po rozpoczeciu gazowego szantażu Putina Olaf Scholz spotkał się z Mateuszem Morawieckim, a Frank-Walter Steinmeier z Zuzaną Čaputovą. Obie rozmowy dotyczyły niezależności o surowców ze wschodu.

Czytaj także: Wojska Białorusi zmierzają na granice z Litwą i Ukrainą. W sieci pojawiły się nagrania

W mediach zaczęły pojawiać się doniesienia o planach znacjonalizowania niemieckich filii Gazpromu i Rosniefti. Ostatecznie administracja Scholza przejęła Gazprom Germania. Teraz, jak przekazał Reuters, rozpoczęto gromadzenie zapasów gazu w magazynach tej spółki.

Wykorzystano do tego infrastrukturę w Rehden, który może przechować nawet 4 miliardy metrów sześciennych gazu. Obecnie zagospodarowano 0,6 proc. magazynu, choć średnia zapełnienia niemieckich przechowalni surowca wynosi 36 proc.

Czytaj także: Wiadomo, jak Rosjanom udało się wedrzeć na teren Azowstalu. Okupantom pomógł zdrajca

– Intensywnie pracujemy nad rozwiązaniami, które zapewnią, że już wkrótce do magazynu będzie mogło płynąć znacznie więcej gazu – powiedział dla Reutera Egbert Laege, niemiecki komisarz zarządzający spółką.

Celem Scholza jest zapełnienie magazynu na nadchodzącą zimę. Gazprom Germania będzie kontrolowany przez Berlin co najmniej do 30 września. W tym czasie państwo będzie mogło decydować o zatrudnianiu pracowników oraz strategii działania. Nie wiadomo, czy po 30 września spółka zostanie przywrócona Rosji. Niewiele na to wskazuje.

Czytaj także: Zaskakujący ruch Komisji Europejskiej. Chce objąć sankcjami rosyjskiego patriarchę Cyryla I

Całą Unia Europejska także szykuje odwet za szantaż gazowy. Ursula von der Leyen przygotowała kolejny pakiet sankcji, który obejmuje embargo na import rosyjskiej ropy. Przypomnijmy, że to właśnie Niemcy zadeklarowały odejście do ropy do końca roku. Identycznie jest w przypadku Polski.

– Pracujemy nad szóstym pakietem sankcji i jedną z rozważanych przez nas kwestii jest jakaś forma embarga na ropę. Kiedy nakładamy sankcje, musimy to zrobić w sposób, który maksymalizuje presję na Rosję – powiedział dla "The Times" wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Czytaj także: https://natemat.pl/411235,zaskakujaca-deklaracja-zelenskiego-zwrocil-sie-do-steinmeiera