nt_logo

Poznajcie nowy klan Na'vi. Wszystko, co wiemy o filmie "Avatar: Istota wody"

Zuzanna Tomaszewicz

24 listopada 2022, 16:24 · 3 minuty czytania
Po 13 latach na ekranach kin znów ujrzymy egzotyczną Pandorę i jej niebieskich mieszkańców, czyli Na'vi. Reżyser James Cameron powraca z filmem "Avatar: Istota wody", który jest kontynuacją hitu z Samem Worthingtonem i Zoe Saldaną z 2009 roku. Czeka nas nowa przygoda, nowy klan i nowi przeciwnicy. Oto, co wiemy o zbliżającej się produkcji będącej mieszanką sci-fi oraz fantasy.


Poznajcie nowy klan Na'vi. Wszystko, co wiemy o filmie "Avatar: Istota wody"

Zuzanna Tomaszewicz
24 listopada 2022, 16:24 • 1 minuta czytania
Po 13 latach na ekranach kin znów ujrzymy egzotyczną Pandorę i jej niebieskich mieszkańców, czyli Na'vi. Reżyser James Cameron powraca z filmem "Avatar: Istota wody", który jest kontynuacją hitu z Samem Worthingtonem i Zoe Saldaną z 2009 roku. Czeka nas nowa przygoda, nowy klan i nowi przeciwnicy. Oto, co wiemy o zbliżającej się produkcji będącej mieszanką sci-fi oraz fantasy.
W filmie "Avatar: Istota wody" poznamy nadmorskie plemię Metkayina. Fot. kadr z filmu "Avatar: Istota wody"; materiał prasowy
  • "Avatar: Istota wody" w reżyserii Jamesa Camerona ("Titanic") zbliża się dużymi krokami. Już 16 grudnia 2022 roku widzowie powrócą na kolorową Pandorę.
  • W drugiej części hitu z 2009 roku znów zobaczymy Sama Worthingtona, Zoe Saldanę i Sigourney Weaver.
  • W obsadzie nie zabraknie również Kate Winslet, która grała wcześniej Rose w dziele Camerona o katastrofie transatlantyka.
  • Jak długi jest sequel "Avatara" i Ile kosztowało wyprodukowanie dzieła? Oto, co wiemy o nadchodzącej "Istocie wody".

Co wiemy o filmie "Avatar: Istota wody"?

James Cameron ("Titanic") wypuścił pierwszą część "Avatara" w 2009 roku. Można śmiało powiedzieć, że film kanadyjskiego reżysera to pionierskie dzieło, które zrewolucjonizowało podejście twórców do efektów specjalnych w kinie. Miłosna historia człowieka Jake'a Sully'ego i Neytiri z rasy Na'vi zamieszkującej egzoksiężyc Pandora okazała się kasowym hitem i przez długie lata figurowała na szczytach list najchętniej oglądanych i najbardziej dochodowych tytułów.

O czym jest "Avatar: Istota wody"? (FABUŁA)

"'Avatar: Istota wody' rozgrywa się dekadę po wydarzeniach z pierwszej części. To opowieść o rodzinie Jake’a i Neytiri oraz ich staraniach, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim, mimo tragedii, których wspólnie doświadczają i bitew, które muszą stoczyć, aby przetrwać" – możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie prasowym szczątkowo zdradzającym fabułę filmu.

W sequel "Avatara" para głównych bohaterów zostanie zmuszona do ucieczki ze swojego domu. W poszukiwaniu azylu uda się do nadmorskiego klanu Metkayina. Dotąd klany łączyła rywalizacja, lecz w obliczu zagrożenia połączą one swoje siły w walce przeciwko ludziom uzurpującym sobie prawo do Pandory.

W epickim dramacie science-fiction ujrzymy znajome nam widoki. Po niebie latać będą smoki, a z zachwytu nad jaskrawymi odcieniami pandorskiej przyrody znów zaniemówimy.

James Cameron łączy siły z Rose z "Titanica" (OBSADA)

Sam Worthington ponownie wcieli się w Jake'a Sully'ego, który porzucił ludzkie życie, by być z Neytiri (Zoe Saldana) z rasy Na'vi. Po kilkunastu latach para doczekała się gromadki dzieci. Najstarszego syna o imieniu Neteyam zagra Jamie Flatters ("Akademia Dobra i Zła"), młodszego syna Lo'aka - Britain Dalton ("Wabik"), natomiast córkę Tuktirey - Trinity Bliss ("To nie wypanda"). Oprócz nich Jake i Neytiri mają adoptowane pociechy - córkę Kiri, której rola przypadła Sigourney Weaver ("Obcy"), oraz syna Milesa "Spidera" Socorro (Jack Champion), który jest człowiekiem.

Jeśli chodzi o przedstawicieli klanu Metkayina, w roli jego przywódców wystąpią Kate Winslet (Rose z "Titanica") jako ciężarna Ronal i Cliff Curtis ("Dzień próby") jako Tonowari. Ich córka, Tsireya (Bailey Bass), wpadnie w oko Lo'akowi.

W obsadzie "Avatara: Istoty wody" pojawią się też m.in. Stephen Lang ("Nie oddychaj") jako pułkownik Miles Quaritch, Michelle Yeoh ("Rodowód krwi" i "Wszystko wszędzie naraz") jako dr Karinę Mogue i Jemaine'a Clementa (serial "Co robimy w ukryciu") jako dr Iana Garvina.

Ile kosztowała produkcja filmu "Avatar: Istota wody"?

W rozmowie z magazynem "GQ" James Cameron został zapytany o to, ile kosztowała produkcja drugiej części "Avatara". Odpowiedź filmowca była zwięzła - "był cholernie drogi".

Według szacunków sequel hitu z 2009 roku może stać się trzecim, bądź czwartym najbardziej dochodowym filmem w historii.

Ile trwa "Avatar: Istota wody"? (ZWIASTUN)

Zgodnie z doniesieniami The Hollywood Reporter nowa odsłona "Avatara" trwa aż 3 godziny i 10 minut, czyli o prawie 30 minut dłużej od swojej poprzedniczki. Co ciekawe, na Camerona spadła za to niemała krytyka. W ostatnim czasie coraz więcej widzów oznajmia, że długie filmy są dla nich męczące.

"Avatar: Istota wody" - kiedy w kinach? (DATA PREMIERY)

"Avatar: Istota wody" zadebiutuje w polskich kinach 16 grudnia 2022 roku. Premierę światową zapowiedziano wcześniej, bo 14 grudnia.