nt_logo

Austin Butler wygrał nagrodę BAFTA, a widzowie się kłócą. "Idzie po Oscara"

Zuzanna Tomaszewicz

19 lutego 2023, 22:56 · 3 minuty czytania
Statuetka BAFTY w kategorii "najlepszy aktor" powędrowała do Austina Butlera za rolę Elvisa Presleya w filmie "Elvis" Baza Luhrmanna. Zwycięstwo amerykańskiego aktora wywołało ożywioną dyskusję. Jedni twierdzą, że sięgnie po Oscara, drudzy, że "okradł" Colina Farrella, Brendana Frasera i Paula Mescala.


Austin Butler wygrał nagrodę BAFTA, a widzowie się kłócą. "Idzie po Oscara"

Zuzanna Tomaszewicz
19 lutego 2023, 22:56 • 1 minuta czytania
Statuetka BAFTY w kategorii "najlepszy aktor" powędrowała do Austina Butlera za rolę Elvisa Presleya w filmie "Elvis" Baza Luhrmanna. Zwycięstwo amerykańskiego aktora wywołało ożywioną dyskusję. Jedni twierdzą, że sięgnie po Oscara, drudzy, że "okradł" Colina Farrella, Brendana Frasera i Paula Mescala.
Austin Butler zdobył nagrodę BAFTA za rolę Elvisa. Zasłużył na Oscara? Fot. Rex Features / East News
  • Austin Butler odebrał nagrodę BAFTA za rolę Elvisa Presleya w filmie "Elvis"
  • Widzowie są podzieleni. Jedni twierdzą, że otrzyma Oscara, drudzy zaś, że okradł ze statuetki m.in. Colina Farrella
  • Kto triumfował podczas 76. ceremonii wręczenia nagród BAFTA?

Czy Austin Butler dostanie Oscara? Trwa dyskusja po gali BAFTA 2023

"Najlepszym aktorem" 2023 roku według Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych został odtwórca roli króla rock'n'rolla w filmie "Elvis", Austin Butler. Warto zaznaczyć, że aktor jest już tegorocznym laureatem Złotego Globu i ma szansę zdobyć Oscara.

Po przyznaniu statuetki BAFTY Butlerowi w internecie rozgorzała dyskusja na temat jego wygranej. Zdaniem niektórych zwycięstwo odtwórcy Elvisa podczas ceremonii wręczenia "brytyjskich Oscarów" oznacza, że na pewno sięgnie po nagrodę Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej. Część internautów sądzi natomiast, że tytuł "najlepszego aktora" należał się Colinowi Farrellowi za "Duchy Inisherin", Brendanowi Fraserowi za "Wieloryba", albo Paulowi Mescalowi za "Aftersun".

"Austin Butler okradł z nagrody Brendana Frasera i (przede wszystkim) Colina Farrella" – czytamy na Twitterze. "Zasłużona wygrana. Nie zdziwię się, jeśli dostanie Oscara" – widzimy w komentarzach.

"Może i 'Elvis' nie oddaje głosu Królowi, ale nie robi z niego papierowej wycinanki. A to wszystko dzięki Austinowi Butlerowi, który jest chyba najlepszym "naśladowcą" Elvisa Presleya, jaki kiedykolwiek się pojawił. (...) Aktor jest fenomenalny w scenach muzycznych, które są największym plusem filmu 'Elvis'. Śpiewa (Butler samodzielnie wykonuje utwory w pierwszej połowie), tańczy i mówi jak Presley, a na scenie kipi energią i seksualnością. Jest do bólu fizyczny: poci się, płacze, dyszy. Jest elektryczny, nie można oderwać od niego wzroku" – napisała w recenzji "Elvisa" Ola Gersz z Działu Kultura w naTemat.

BAFTA 2023 - kto wygrał?

76. ceremonia wręczenia Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej odbyła się w niedzielę 19 lutego w Royal Festival Hall w Southbank Centre w Londynie. Gospodarzami ceremonii był nominowany do Oscara za "Czy mi kiedyś wybaczysz" brytyjski aktor Richard E. Grant, a także była uczestniczka "Big Brothera" i osobowość telewizyjna Alison Hammond.

W kategorii "najlepszy film" zwyciężył dramat wojenny "Na Zachodzie bez zmian". Oprócz Butlera statuetki za najlepsze występy aktorskie odebrali Cate Blanchett za "Tar", Kerry Condon i Barry Keoghan za "Duchy Inisherin".

BAFTA i Złote Globy, a także pozostałe ceremonie, w których nagradzane są dzieła kinematografii, stanowią przedsmak Oscarów. 95. gala rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej odbędzie się już w niedzielę 12 marca w Dolby Theatre w Los Angeles. Gospodarzem wieczoru mianowano komika Jimmy'ego Kimmela.

Bukmacherzy obstawiają, że w 2023 zatriumfują "Wszystko wszędzie naraz" (w kategorii "najlepszy film"), Brendan Fraser za "Wieloryba" (w kategorii "najlepszy aktor pierwszoplanowy"), Cate Blanchett za "Tar" (w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa"), Ke Huy Quan za "Wszystko wszędzie naraz" (w kategorii "najlepszy aktor drugoplanowy") oraz Angela Bassett za "Czarną Panterę: Wakandę w moim sercu" (w kategorii "najlepsza aktorka drugoplanowa").

Czytaj także: https://natemat.pl/469790,bafta-2023-zwyciezcy-kto-zdobyl-brytyjskiego-oscara-lista