W poniedziałek 13 listopada wreszcie doczekamy się inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji. Jak wielokrotnie wspominaliśmy w naTemat.pl, prezydent zaplanował je na możliwie najpóźniejszy termin i już w ten sposób dał PiS dodatkowy czas na pożegnanie się z władzą. Teraz bliski współpracownik Andrzeja Dudy zdradził, jak głowa państwa zachowa się podczas inauguracyjnego posiedzenia.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W niedzielnie południe na antenie rządowej stacji TVP Info zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik oznajmił, iż częścią poniedziałkowych uroczystości w parlamencie będzie orędzie Andrzeja Dudy.
Ćwik doprecyzował, że treść orędzia prezydenta Dudy ma skupiać się szczególnie wokół tematów związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem Polski.
Inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji
Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji rozpocznie się w poniedziałek o godz. 12:00. Uroczystości w sali plenarnej otworzy marszałek senior Marek Sawicki. Głównym zadaniem, jakie spocznie na rutynowanym ludowcu, będzie przyjęcie ślubowania od wszystkich 460 posłów.
Następnie zarządzone powinno zostać pierwsze kluczowe głosowanie – nad wyborem marszałka i reszty Prezydium Sejmu.
Niespełna dobę przed inauguracyjnym posiedzeniem nie wiadomo nawet, czy PiS wystawi swojego kandydata na nowego marszałka. Nieoficjalne doniesienia mówią, że byłoby to działanie pozbawione sensu, gdyż demokraci dogadani są w sprawie wyboru Szymona Hołowni.
Lider Polski 2050 izbą niższą polskiego parlamentu miałby kierować przez dwa lata, aby w połowie kadencji przekazać funkcję przedstawicielowi KO.
Jak informuje Kancelaria Sejmu, inauguracyjnemu posiedzeniu Sejmu X kadencji poza prezydentem Andrzejem Dudą przyglądać będą się także przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych, członkowie korpusu dyplomatycznego, byłe głowy państwa, byli marszałkowie i byli premierzy, a także dowódcy Wojska Polskiego oraz przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych.
"Sejm X kadencji został wybrany w wyborach 15 października 2023 r. 117 spośród 460 posłów zadebiutuje w ławach sejmowych, 27 wróci do nich po przerwie. Swoich przedstawicieli do Sejmu wprowadziło pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Lewica oraz Konfederacja. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądzie 135 posłanek i 325 posłów" – poinformowano w oficjalnej zapowiedzi poniedziałkowych uroczystości.
Orędzie jest zgłoszone do jutrzejszego porządku obrad pierwszego posiedzenia Sejmu i pan prezydent wystąpi ze stosownym wystąpieniem, skierowanym do parlamentarzystów, skierowanym do Polaków.