Od blisko tysiąca dni toczą się ciężkie walki za naszą wschodnią granicą. Ukraina otrzymała dotychczas pomoc w wysokości ok. 106 mld dolarów. Czy Stany Zjednoczone i Europa nadal będą tak chętnie wspierały Wołodymyra Zełenskiego? To ma się rozstrzygnąć podczas specjalnego spotkania w bazie Ramstein w Niemczech.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W piątek 6 września w Niemczech, a dokładnie w bazie w Ramstein, ma odbyć się spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. W jej skład wchodzą przywódcy wojskowi z ponad 50 krajów. Na miejscu pojawią się także przedstawiciele Pentagonu – Sekretarz obrony Lloyd Austin i gen. CQ Brown.
Wojna w Ukrainie znów zbiera śmiertelne żniwo. Rosja odpowiada na ataki
W ostatnich tygodniach doszło do zaostrzenia sytuacji w Ukrainie. Wszystko zaczęło się od ofensywy w rosyjskim obwodzie Kurskim, w którym wojska Zełenskiego przynajmniej na razie skutecznie powstrzymują Rosjan. Dodatkowo prowadzone są ostrzały celów w głębi Rosji. Rakiety trafiły m.in. w rafinerię w Moskwie.
Władimir Putin nie pozostaje jednak dłużny Ukraińcom. Rosyjskie rakiety spadły m.in. na Charków, gdzie uderzyły w supermarket i obiekt sportowy. Chwilę później doszło także do ataku na Lwów. W nim zginęła m.in. czteroosobowa rodzina.
W związku z zaostrzeniem sytuacji na froncie Wołodymyr Zełenski wielokrotnie apelował do sojuszników o to, aby nie trzymali sprzętu wojskowego i amunicji w magazynach. Przekonywał, że ten jest potrzeby w Ukrainie. Lada moment przekonamy się, czy jego słowa przekonały wojskowych liderów.
Temat pomocy Ukrainie tematem spotkania Pentagonu w Niemczech
Priorytetem podczas piątkowych rozmów w Niemczech ma być kwestia obrony powietrznej Ukrainy, a także wzmocnienie baz obronnych sojuszników, aby ci mogli długoterminowo wspierać Kijów. "Ukraina ma znaczenie dla bezpieczeństwa USA i międzynarodowego" – podkreślił generał dywizji Pat Ryder, sekretarz prasowy Pentagonu.
Ważnym tematem będzie również kwestia ewentualnego złagodzenia amerykańskich ograniczeń dotyczących użycia ich rakiet do ataków na Rosjan. Przypomnijmy – Wołodymyr Zełenski chce skierować rakiety od USA do ataków w głębi terytorium wroga. – Teraz potrzebne są dalekosiężne uderzenia, które mogą nas chronić przed rosyjskim terrorem – stwierdził prezydent Ukrainy.
Amerykanie pozwalają mu jednak wykorzystywać je wyłącznie do obrony, lub ostrzału celów w pobliżu ukraińskiej granicy. I ostatecznie niewiele wskazuje na to, żeby sytuacja ta miała się zmienić. Joe Biden uważa bowiem, że mogłoby do doprowadzić do zaostrzenia konfliktu.
Władimir Putin mówi o rozmowach z Ukrainą. Gen. Polko demaskuje jego cele
W czwartek 5 września Władimir Putin zaskoczył, kiedy wspomniał o możliwym powrocie do rozmów pokojowych z Ukrainą. Przyznał, że nigdy nie chciał przerywać negocjacji i że zawsze był na nie otwarty.
Jak wypowiedź prezydenta Rosji ocenia gen. Roman Polko? Jego zdaniem cel Putina jest bardzo jasny. – To jest typowy jego zabieg, który już niejednokrotnie stosował. Bardziej pod agendę międzynarodową, czy robienie z siebie gołąbka pokoju. Bo warunki, które on stawia, jeżeli chodzi o tak zwany pokój, są nie do zaakceptowania – stwierdził w rozmowie z naTemat polski wojskowy.
– Rosja już odczuwa trudy tej wojny. A szczególnie teraz, kiedy Ukraina zaczęła zadawać duże straty, także w sektorze energetycznym, czy paliwowym, bo nie tylko zbrojeniowym. Putin potrzebuje czasu, żeby jednak poprawić poziom życia Rosjan i żeby ich gospodarka nie padła. Bo nie mam wątpliwości, że te optymistyczne dane, dotyczące stanu gospodarki, które Rosja przekazuje światu, są fałszowane – dodał.