Ośrodek badawczy CBOS opublikował wyniki badania, w którym Polacy odpowiadali na pytanie, któremu politykowi ufają najbardziej. Rezultaty znacząco różnią się od poprzedniego sondażu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Największym zaufaniem cieszy się prezydent Andrzej Duda. Zaufanie do niego zadeklarowało 49 proc. badanych. W porównaniu do poprzedniego badania zanotował wzrost o 3 punkty procentowe.
Drugie miejsce zajął prezydent WarszawyRafał Trzaskowski z wynikiem 47 proc., co stanowi wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do października.
Trzecią pozycję, z wynikiem 45 proc., zajmuje marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który jeszcze miesiąc temu prowadził w rankingu z wynikiem 47 proc.
Na czwartym miejscu uplasowali się ex aequo prezes PSLWładysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, którzy uzyskali po 40 proc. zaufania wśród badanych. W przypadku Kosiniaka-Kamysza oznacza to spadek o 2 punkty procentowe, natomiast Sikorski zyskał 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednim badaniem.
To im Polacy ufają najmniej
Premierowi Donaldowi Tuskowi także ufa 40. proc. ankietowanych. W porównaniu do poprzedniego badania wynik ten spadł o jeden 1 punkt procentowy. Jak podaje PAP jest on "trzecim z polityków, wobec którego respondenci deklarują brak zaufania". Zgodnie z sondażem, premierowi nie ufa 47 proc. badanych.
Największą nieufność badani wyrażają wobec prezesa PiSJarosława Kaczyńskiego – 57 proc. respondentów deklaruje brak zaufania, podczas gdy zaufanie wobec niego wynosi 29 proc.
Kolejną postacią wzbudzającą wysoki poziom nieufności jest były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Aż 50 proc. badanych nie ufa Czarnkowi, a zaufanie deklaruje jedynie 22 proc. respondentów.
W sondażu Krzysztof Bosak z Konfederacji uzyskał 35 proc. zaufania, a lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzastyzdobył 27 proc. wśród respondentów.
Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 8–21 listopada 2024 roku na próbie 981 osób, stosując różne metody zbierania danych: wywiady bezpośrednie (CAPI – 57 proc.), telefoniczne (CATI – 24,9 proc.) i internetowe (CAWI – 18,1 proc.).