Andrzej Duda poskarżył się na TVP do KRRiT. Nie na taką odpowiedź liczył

Bartosz Godziński
Prezydent Andrzej Duda poskarżył się na TVP do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W "Wiadomościach" nie padło bowiem ani jedno słowo na temat prezydenckich pytań do referendum konstytucyjnego. Jak dowiedziała się "Wyborcza", wszystko przez to, że TVP czekała na oficjalne stanowisko z Nowogrodzkiej ws. działań głowy państwa.
Andrzej Duda poskarżył się na TVP za to, że w "Wiadomościach" nie było materiału o referendum konsultacyjnym ws. konstytucji Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Nieoficjalnie chodzi o to, że Andrzej Duda swoje referendalne pytania ogłosił... za późno. Zrobił to po godzinie 15.00 we wtorek, 12. czerwca. Dopiero godzinę później rzeczniczka PiS Beata Mazurek zajęła stanowisko. "W kwestii poparcia to musi być wspólna decyzja prezydenta Andrzeja Dudy, który propozycje składa i Senatu, który ją zatwierdza. Dzisiejsze propozycje są wstępne" – przekonywała wówczas.

Przekaz dnia powstał w szeregach PiS dopiero o 16:30, dlatego "Wiadomości" nie zdążyły z realizacją materiału. – Bez decyzji Kurskiego woleli nie puszczać informacji na ten temat – mówił rozmówca "Gazety Wyborczej" z PiS. "Fakty" i "Wydarzenia", czyli główne dzienniki TVN i Polsatu, nie miały z tym problemu i przedstawiły materiały.


Andrzej Duda jednak nie odpuścił, bo w owych "Wiadomościach" zmieściła się informacja o obecności prezydenta na uroczystości Służby Ochrony Państwa - z tym zdążyły. Poskarżył się zatem do KRRiT. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która w całości obsadzona jest ludźmi obecnej władzy (w tym także ludźmi prezydenta Dudy) odrzuciła jednak skargę Kancelarii Prezydenta. "Wyborcza" poprosiła o wyjaśnienie całej sytuacji. Oto odpowiedź od rzeczniczki Rady Teresy Brykczyńskiej:

"KRRiT dokonała szczegółowej analizy materiałów przekazanych przez TVP SA oraz przyjęła wyjaśnienia nadawcy. W związku z ramówką mundialową 'Wiadomości' były tego dnia krótsze. Równolegle, w innych programach, zostały podane szczegółowe relacje z wydarzenia. Ogłoszenie propozycji pytań referendalnych było transmitowane na żywo przez TVP Info. Informacje na ten temat były również przekazywane w innych audycjach informacyjnych, takich jak 'Teleexpress', ‘Panorama' oraz serwisy TVP Info. Dodatkowo dokładny i pogłębiony materiał ukazał się w 'Wiadomościach' następnego dnia".

Przypomnijmy, że koniec końców Senat odrzucił pomysł prezydenta - referendum konstytucyjne nie odbędzie się.

Źródło: wyborcza.pl