Długi weekend i dużo wolnego czasu. Oto 10 propozycji do obejrzenia – nie tylko w telewizji

Ola Gersz
Przed nami długi weekend – szczęśliwców czekają aż trzy dni laby. Co zrobić z wolnym czasem? W przerwie od rodzinnych spotkań czy spacerów warto usiąść przed ekranem. Ciekawą ofertę przygotowała telewizja, ale to również dobry moment na nadrobienie zaległości w serwisach streamingowych.Oto nasza propozycja tytułów, na które warto zwrócić uwagę w tę trzydniową przerwę od pracy.
Długi weekend to świetny moment na zapoznanie się ze świetnymi serialowymi i filmowymi tytułami. Albo... obejrzenie ich po raz kolejny Fot. Kadr z serialu "Mroczne materie" / Netflix

TELEWIZJA

Czarownica (Polsat)

sobota, 20:05

Jeśli ktoś wybiera się do kina na drugą część opowieści o Diabolinie – czarownicy z baśni o Śpiącej Królewnie – a nie pamięta lub nawet nie oglądał "jedynki" z 2014 roku, Polsat spieszy z pomocą. W "Czarownicy" poznajemy przeszłość granej przez Angelinę Jolie Diaboliny i dowiadujemy się, co skłoniło ją do rzucenia klątwy na księżniczkę Aurorę.

The Voice of Poland (TVP2)

sobota, 20:05

W sobotę czeka nas pierwszy odcinek na żywo 10. edycji popularnego muzycznego talent show "The Voice of Poland". O zwycięstwo będą walczyli: Stanisław Ślęzak, Tadeusz Seibert, Sonia Michalczuk i Sonia Hornatkiewicz w drużynie Margaret, Kasjan Cieśla, Damian Kulej, Julia Olędzka, Ada Nasiadka w zespole Kamila Bednarka, Piotr Szewczyk, Magdalena Ollar, Daria Reczek oraz Jakub Dąbrowski, których poprowadzi Michał Szpak oraz Alicja Szemplińska, Patryk Żywczyk, Adrian Burek oraz Bartek Deryło w teamie Tomsona i Barona. Wygrać może tylko jeden.

Sztu­ka ko­cha­nia. Hi­sto­ria Mi­cha­li­ny Wi­słoc­kiej (TVN)

sobota, 22:00

Jeden z najgłośniejszych i najbardziej docenionych przez krytyków i widzów polski film ostatnich lat. Chociaż na ekranie oglądamy kilkanaście (!) orgazmów, to "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” z 2017 roku (naszą recenzję przeczytasz tutaj) to coś o wiele więcej niż niekończący się romans. To pouczająca i dowcipna opowieść o tym, że w kwestii seksualnej edukacji Polaków wciąż jest wiele do zrobienia – mimo że władze twierdzą inaczej. Nieżyjący już Piotr Woźniak-Starak, który ten film wyprodukował, miał oko również w kwestii głównej aktorki: Magdalena Boczarska jest znakomita.

Bękarty wojny (TVN 7)

niedziela, 21:30

Wielokrotnie nagradzany film Quentina Tarantino z 2009 roku, który łamie wszystkie tabu i nie ma absolutnie żadnych hamulców. II wojna światowa, w okupowanej przez nazistów Francji oddział złożony z amerykańskich Żydów planuje zamach na Hitlera. Jak to u Tarantina, jest krwawo, mocno i absurdalnie. Plus genialny Christoph Waltz i komiczny Brad Pitt.

Straż­ni­cy Ga­lak­ty­ki vol. 2 (Polsat)

poniedziałek, 20:10

Dla fanów uniwersum Marvela i komiksów. Druga część szalonych "Strażników Galaktyki" Jamesa Gunna z 2017 roku jest równie dobra i rozrywkowa, jak pierwsza. Peter Quill ze swoją drużyną niesfornych wyrzutków kontynuuje swoją kosmiczną podróż i nie unika niebezpieczeństw. A przy okazji pozna również swojego, nieco dziwnego, ojca (w tej roli Kurt Russell).

Jack Strong (TVN7)

poniedziałek, 21:00

Marcin Dorociński w roli pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, który w Polsce Ludowej podejmuje tajną współpracę z CIA. Ten oparty na prawdziwej historii film Władysława Pasikowskiego ogląda się na krawędzi fotela: szpiegowska intryga przeplata się z emocjonującymi scenami akcji. W "Jacku Strongu" grają również Maja Ostaszewska, Ireneusz Czop i Patrick Wilson.

Niepodległość (TVP1)

poniedziałek, 21:30

Tytuł, który po prostu wypada obejrzeć w Narodowe Święto Niepodległości (tutaj recenzja Bartosza Godzińskiego). "'Niepodległość' to niesamowity dokument pokolorowany i posklejany z archiwalnych, wcześniej niepublikowanych nagrań sprzed stu lat. Pokazuje jak Polska odzyskiwała wolność, ale ukazuje też zwykłe życie naszych rodaków" – pisał redaktor naTemat. Pozycja obowiązkowa.

INTERNET

film, 2 godziny 13 minut

Król (Netflix)

O filmie Netflixa na podstawie sztuk Williama Szekspira pisaliśmy tutaj. To opowieść o Halu, synu króla Anglii Henryka IV, który – mimo że niechętnie patrzy na politykę ojca i gardzi władzą oraz wojną – jest zmuszony zasiąść na tronie. Jako Henryk IV nie tylko musi przekonać do siebie dwór, ale również poprowadzić Anglików w wojnie z Francuzami. A przy tym zachować swoją tożsamość. "Król" to opowieść surowa, krwawa i mocna, w której aktorskie popisy dają Timothee Chalamet (Henryk V) i Robert Pattinson (Delfin Francji).

The End of the F***ing World (Netflix)

serial, sezon drugi, 8 odcinków po ok. 20 minut

Długo wyczekiwany drugi sezon hitu Netflixa z 2017 roku, którego recenzję można przeczytać na portalu dadHero.pl. Akcja drugiego sezonu zaczyna się dwa lata po zakończeniu pierwszego – w chwili, gdy James zostaje postrzelony podczas ucieczki przed policją. W życiu Alyssy zmieniło się w tym czasie bardzo dużo. W zwiastunie drugiego sezonu mogliśmy zobaczyć ją w roli kelnerki, a także w... sukni ślubnej. Bez spoilerów: akcja jest wartka, czeka nas sporo zaskoczeń i poznamy nową bohaterkę Bonnie. Chociaż fani bali się kontynuacji tego fenomenalnego serialu, to druga część naprawdę jest świetna.

Mroczne materie (HBO GO)

serial, nowy odcinek co poniedziałek

Za nami pierwszy odcinek "Mrocznych materii" – serialu BBC i HBO na podstawie słynnej serii fantasy Philipa Pullmana. Akcja dzieje się w światach równoległych, a w jednym z nich każdy człowiek ma swojego dajmona, czyli zwierzęcy odpowiednik swojej duszy. Fabułę trudno wytłumaczyć bez spoilerów i tak, żeby zrozumiał to laik, ale w centrum będzie podróż między światami, niecne zamiary zapanowania nad Wszechświatem, dzielna dziewczynka i... niedźwiedzie pancerne. W epickim serialu, który porywa od pierwszego odcinka, grają takie gwiazdy, jak: James McAvoy, Lin Manuel-Miranda i Ruth Wilson, a reżyserem jest Tom Hooper.