Najlepsze filmy dla nastolatków 2020 na Netflixie. Przy nich znów poczujesz się jak w szkole

Bartosz Godziński
Najlepsze filmy dla nastolatków 2020 na Netflixie. Jeśli masz naście lat, to z pewnością nie możesz narzekać na brak filmów z twoimi rówieśnika (a przynajmniej aktorami, którzy za takich się podają). Takie kino było zawsze popularne, ale ostatnio przeżywamy prawdziwy boom, a rom-komów dla młodzieży powstaje po kilka w ciągu roku. Prym w tym wiedzie Netflix, dlatego poniższa lista opiera się właśnie na tej platformie.
Netflix wyspecjalizował się m.in. w produkcji romantycznych komedii dla nastolatków Kadr z filmu "Do wszystkich chłopców: P.S. Wciąż cię kocham"
Znajdziecie na niej produkcje, które wyszły w ostatnich dwóch latach. Poukładałem je według ocen na IMDb. Nie sugerowałbym się cyferkami aż tak bardzo, bo jak wiadomo, nie każdy filmu dobry film, fajnie się ogląda (i odwrotnie). Co nie znaczy, że na liście nie ma tytułów ambitniejszych, przekazujących nieoczywiste wartości i mniej sztampowych.

10. Do zobaczenia wczoraj (2019)

IMDb: 5,1/10
Kadr z filmu
Dwoje licealistów podróżuje w czasie, by nie dopuścić do pewnego traumatycznego wydarzenia z przeszłości. Film science fiction wyprodukowany przez Spike'a Lee. Spodziewajmy się więc nie tylko czystej, ale i wątku społecznego. Debiutujący reżyser Stefon Bristol stara się też odpowiedzieć na pytanie, czy próba wpływu na nawet najtragiczniejszą historię, ma sens.

9. Słodki wybór (2018)

IMDb: 5,8/10
Kadr z filmu
Film dla osób lubiących szkolną (i nie tylko) rywalizację. Głównymi bohaterami jest dwoje ambitnych uczniów, którzy, lekko mówiąc, nie przepadają za sobą. Muszą jednak schować dumę do kieszeni i połączyć siły w drużynie, by dostać się do wymarzonych college'ów. Lekki i sympatyczny film dla tych, którzy uwielbiają "Masz wiadomość" i "Zakochaną złośnicę".

8. Sierra Burges jest przegrywem (2018)

IMDb: 5,8/10
Kadr z filmu
Główną bohaterką jest stereotypowy przegryw, a raczej przegrywka, która podrywa internecie przystojniaka. Ma też swoją stereotypową rywalkę - piękną cheerleaderkę. Film okazuje się jednak być dość rewolucyjny w gatunku szkolnych komedii romantycznych. Niestety twórcy poniekąd stchórzyli i nakręcili naciąganą końcówkę (stąd takie niskie oceny). Tytułową rolę gra Shannon Purser, czyli Barb z serialu "Stranger Things". Również i tutaj usłyszymy złote przeboje z lat 80.

7. The Kissing Booth (2018)

IMDb: 6,1/10
Kadr z filmu
Podobnie jak , "The Kissing Boot" jest ekranizacją powieści napisanej przez Beth Reekles w serwisie Wattpad. Ta historia trójkąta miłosnego, przez niektórych nazywana "seksistowską", jest wielkim hitem Netflixa. Ted Sarandos, szef contentu, nazwał go "jednym z najczęstszych oglądanych filmów w Stanach Zjednoczonych, a nawet na świecie".

6. Do wszystkich chłopców: P.S. Wciąż cię kocham (2020)

IMDb: 6,1/10
Kadr z filmu
Osoby będące na bieżąco z newsami o Netflixie wiedzą, że "Do wszystkich chłopców, których kochałam" z 2018 roku to kolejny przebój platformy. Nic dziwnego, że już powstał sequel. W pierwszej części Lara Jean pisała "do szuflady" listy miłosne do swoich crushów, które w pewien sposób zostały rozesłane do adresatów. Jej życie wywróciło się do góry nogami.. W drugiej części, by nie spoilerować, Lara ogłasza związek z jednym z nich ale do miłosnej gry dołącza kolejny chłopak. Naiwnie, ale uroczo.

5. Ósma klasa (2018)

IMDb: 6,3/10
Kadr z filmu

To jeden z niewielu filmów z 2018 roku, który na Rotten Tomatoes nie dostał prawie żadnej negatywnej recenzji od krytyków (ma ocenę 99%). Akcja filmu toczy się w ostatnich dwóch tygodniach przed wakacjami - tuż przed liceum. Ósmoklasistka zmaga się z lękiem społecznym, ale kręci przy tym vlogi z życiowymi poradami. Krytycy twierdzą, że to przełomowy film dla scenarzysty Bo Burnhama i urzekającej Elsie Fisher.

4. Alex Strangelove (2018)

IMDb: 6,3/10
Kadr z filmu
Miłosne trójkąty to sztandarowy motyw w komediach romantycznych. Jednak w tym wypadku jest trochę inaczej. Tytułowy Alex jest generalnie popularnym gościem, przewodniczącym liceum i do tego nerdem. Jego miłosny dylemat polega na tym, czy wybrać swoją wieloletnią przyjaciółkę Claire, czy może nowo poznanego Elliotta - geja. Przewidywalny film o odkrywaniu własnej seksualności.

3. Wszystkie jasne miejsca (2020)

IMDb: 6,5/10
Kadr z filmu
Ekranizacja bestsellerowej powieści Jennifer Niven porusza temat problemów psychicznych nastolatków. Violet Markey (Elle Fanning) poznaje Theodora Fincha (Justice Smith) stojąc na krawędzi mostu. Chłopak ratuje ją przed samobójstwem, ale i sam mierzy się z zaburzeniami. Jednych widzów historia toksycznej relacji może rozczarować powierzchownością, dla innych będzie odkrywczym i ważnym spojrzeniem na dramat miłosny dla nastolatków.

2. Kluseczka (2018)

IMDb: 6,6/10
Kadr z filmu
Główna bohaterka jest nastoletnią fanką Dolly Parton, która nie może się dogadać z matką, byłą miss (Jennifer Aniston). Film nie jest jednak tylko o relacjach dziecko-rodzic. "Willowdean jest większa, ale jej waga nie dominuje fabuły. Odgrywa jednak dużą rolę. Ironiczna i złośliwa bohaterka postanawia wziąć bowiem udział w wyborach miss – trochę na złość matce, trochę dla zmarłej ciotki (również plus size), i trochę po to, żeby pokazać, że nie istnieje tylko jeden rodzaj piękna" – tak o filmie pisała Ola Gersz.

1. 17 (2019)

IMDb: 7,2/10
Kadr z filmu
17 to jedna z ulubionych liczb filmowców (na Netflixie jest jeszcze "Gorzka siedemnastka" i "17 again"). Ludzie w tym wieku nie są jeszcze oficjalnie dorosłymi, ale nie są też dziećmi, co rodzi szereg ciekawych zabiegów fabularnych. Hiszpański komediodramat "17" został napisany i wyreżyserowany przez nagradzanego Daniela Sáncheza Arévala ("GranatowyPrawieCzarny"). Jego bohaterem jest Hektor, który ucieka z poprawczaka, by odnaleźć psa. Tak zaczyna się jego podróż w towarzystwie starszego brata, babci i gromady innych zwierzaków. Przed seansem przygotujcie sobie paczkę chusteczek.


Czytaj też: Filmowcy przypomnieli sobie o dzieciach. W Polsce kręci się coraz więcej familijnych produkcji "à la Spielberg"

Kanapa i telewizor zamiast kozetki i lekarza. Te filmy działają podobnie jak wizyta u terapeuty