Senatorowie uratowali honor opozycji. Powiedzieli "nie" ustawie o podwyżkach

Adam Nowiński
Stosunkiem głosów 48 za i 45 przeciw Senat odrzucił ustawę, która zmieniała wysokość pensji premiera, prezydenta, marszałków, rządu oraz samych posłów. W piątek Sejm był innego zdania.
Senat odrzucił ustawę o podwyżkach dla posłów. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– Nie możemy podjąć odpowiedzialnej decyzji o podwyżkach kiedy nasi obywatele, przedsiębiorcy, wyborcy tracą pracę. W Sejmie pokazano, że nie słucha się wyborców, ponieważ procedowano tę ustawę w trakcie pandemii (…) Apeluję do przedstawicieli PiS, aby głos społeczeństwa był uwzględniony. Nasi obywatele obawiają się o przyszłość przy drugiej fali COVID-19 – mówiła w Senacie Gabriela Morawska-Stanecka.

To ona zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu ustawy, którą w piątek zaakceptowali w Sejmie posłowie jej partii oraz PiS-u i większości Platformy Obywatelskiej. Tym razem jednak opozycja zmieniła zdanie i zagłosowała za odrzuceniem projektu. 48 posłów było za odrzuceniem, a 45 przeciwko, nikt się nie wstrzymał od głosu.


Teraz projekt wróci znowu do Sejmu. Przypomnijmy, że podwyżki dla najważniejszych osób w państwie wywołały ogromne oburzenie wśród Polaków. Nie bez powodu. Ile mieliby zarabiać brutto po zmianach najwyżsi urzędnicy w kraju? Oto przykłady:

⦁ prezydent: 25 981 zł
⦁ premier: 21 984 zł
⦁ marszałkowie Sejmu i Senatu: 21 984 zł
⦁ wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: 17 987 zł
⦁ wojewodowie: 14 989 zł
⦁ wicewojewodowie: 12 990 zł
⦁ ministrowie: 17 987 zł
⦁ wiceministrowie: 16 988 zł

Czytaj także: Niespodziewany zwrot ws. podwyżek dla posłów. Mocne stanowisko opozycji