56 dni bez alkoholu — tyle trzeba wytrzymać po szczepionce Sputnik V? Fala oburzenia w Rosji

Monika Piorun
"Połowa narodu nie nadaje się do szczepienia", "Jezus pościł tylko 40 dni" — komentarze rosyjskich internautów nie pozostawiają suchej nitki na oficjalnych zaleceniach dotyczących szczepień przeciwko covid-19. Władze ogłosiły, że nie tylko pomiędzy 2 dawkami preparatu Sputnik V (podawanymi w odstępie 3 tygodni), ale także przed i po szczepieniu należy zachować abstynencję od alkoholu.
Rosjanie mają problem z tym, że według zaleceń po zaszczepieniu przeciwko covid-19 preparatem Sputnik V należy zachować abstynencję od alkoholu. Fot. Twitter.com/Javier Molina /@DPicachun
W Rosji masowe, darmowe i dobrowolne szczepienia przeciwko covid-19 rozpoczęto w ubiegłą sobotę 5 grudnia, ale odkąd Anna Popova, szefowa federalnej inspekcji sanitarnej (Rospotrebnadzoru) ogłosiła, że osoby szczepione preparatem Sputnik V powinny powstrzymać się od picia alkoholu w sumie przez prawie 2 miesiące (56 dni), wiele osób uznało, że nie jest w stanie sprostać takim wymaganiom.

Szczepionka Sputnik V: Rosjanie oburzeni zaleceniem abstynencji od alkoholu


Rosjanie drwią, że poza dziećmi i seniorami, którzy należą do grup społecznych spożywających najmniejsze ilości wysokoprocentowych trunków, mało kto zdecyduje się na zaszczepienie — mimo globalnej pandemii covid-19, która doprowadziła do ponad 2,5 mln zakażeń SARS-CoV-2 i ponad 44 tys. zgonów wśród mieszkańców tego kraju.
Czytaj także: Orbán za pan brat z Putinem. Sprowadza dla Węgrów... rosyjską szczepionkę

Szczepionka na covid kontra alkohol. Dlaczego nie wolno go pić?


— Pod żadnym pozorem nie powinno się upijać, zarówno przed jak i w trakcie szczepień, ponieważ alkohol wpływa negatywnie nie tylko na zachowanie człowieka, ale także na funkcjonowanie układu odpornościowego — tłumaczy cytowany przez Euro News dr Aleksandr Guinstburg, dyrektor Centrum Mikrobiologii i Epidemiologii Gamaleya, gdzie opracowywano szczepionkę Sputnik V.


Choć jego zdaniem tak długi okres abstynencji od alkoholu, jak prawie 2 miesiące, nie musi być rygorystycznie przestrzegany, to jednak zaszczepieni nie powinni pić na umór, co w Rosji stanowi spory problem.

— Kieliszek szampana nikomu nie zaszkodzi, ale... szklanka wódki już tak — wyjaśnia lekarz i dodaje, że stężenie alkoholu w rosyjskiej wódce jest na poziomie 40 proc. Szampan ma zaś około 12 proc. alkoholu.

Bardzo negatywny wpływ na skuteczność szczepionki na covid-19 może mieć nawet 1 proc. stężenia alkoholu — potwierdza dr Guinstburg. Jego zdaniem pacjenci powinni zachować abstynencję przez co najmniej 3 dni po każdej dawce szczepionki Sputnik V.

Wypowiedź eksperta została szybko wykorzystana przez producentów rosyjskiego preparatu przeciwko covid-19, a na Twitterze zamieszczono cytat odwołujący się do słów doktora Guinstburga, który zilustrowano zdjęciem aktora Leonardo DiCaprio wznoszącego toast za zdrowie wszystkich zaszczepionych.

2 miesiące czy... 3 dni? Jak długo nie należy pić alkoholu po szczepionce na covid-19?

Wkrótce po wybuchu fali oburzenia w związku z zaleceniem ograniczenia picia m.in. wódki Rosjanie zaczęli prostować informacje o tym, że osoby szczepione preparatem Sputnik V muszą powstrzymywać się od alkoholu przez 56 dni — choć potwierdziły to zarówno zachodnie agencje informacyjne, jak i sama Anna Popova, która odradzała zaszczepionym także palenie papierosów.

Czytaj także: Jak rzucić palenie i dlaczego nikotyna powoduje większy wzrost dopaminy niż... seks? (WYJAŚNIAMY)

Twórcy rosyjskiej szczepionki obecnie odwołują się do zaleceń doktora Guinstburga i mówią o 3 dniach abstynencji od wysokoprocentowych trunków zalecanych osobom, które szczepią się przeciwko covid-19. Niestety na Wschodzie pokutuje błędne przekonanie, że picie alkoholu w czasie pandemii może chronić przed koronawirusem i działa odkażająco.

Czytaj: Traktor, sauna i wódka. Tak Łukaszenka "zwalcza" koronawirus na Białorusi

Zaprzecza temu Światowa Organizacja Zdrowia, która uznaje, że sięganie po wysokoprocentowe trunki w trakcie epidemii koronawirusa zwiększa podatność na problemy zdrowotne. Alkohol może być za to wykorzystywany zewnętrznie jako składnik środków dezynfekujących.

Dowiedz się więcej:

Wirus HIV po szczepionce przeciw COVID? Australia przerwała testowanie nowego preparatu

Przeciwwskazania do szczepień na covid-19? To nie będzie długa lista

Zaszczepieni na COVID-19 dostaną kody QR. Jak zmieni to nasze życie po pandemii?