Pizza z... kalafiora — przepis na zdrowszą wersję pizzy z okazji Dnia Wegetarian

Monika Piorun
Ma zdecydowanie mniej kalorii, nie tuczy i jest bezglutenowa — alternatywna wersja pizzy na spodzie z kalafiora bije rekordy popularności na całym świecie — nie tylko wśród wegan i wegetarian. Warto ją wypróbować zwłaszcza 11 stycznia, kiedy przypada światowy dzień osób, które nie jadają mięsa.
Jak zrobić pizzę na kalafiorowym spodzie? Przedstawiamy wyśmienity i zdrowy przepis na alternatywną wersję pizzy (bez glutenu). Fot. Instagram.com/@policzona_szama


Choć pizza wielu z nas kojarzy się z dosyć tłustym i mocno sycącym posiłkiem, to wbrew pozorom wcale nie musi szkodzić naszej sylwetce. Włoscy naukowcy z Mediolanu udowodnili, że ich narodowa potrawa może mieć wyjątkowy wpływ na nasze zdrowie, a jeśli tylko przyrządza się ją w odpowiedni sposób z dobrze wyselekcjonowanych składników, to może mieć nawet właściwości przeciwnowotworowe (w pewnym stopniu chroni przed rakiem jamy ustnej, krtani i przełyku).


Klasyczna wersja pizzy powoli wypierana jest jednak przez jej wegańskie lub wegetariańskie zamienniki, a nowym hitem staje się bezglutenowa pizza z kalafiora, do wykonania której nie trzeba zbyt wiele wysiłku. Jej smak zaś wcale nie odbiega od tej, której spód robi się tradycyjnie z drożdży i mąki.

Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, jak zrobić pyszną i niezwykle odżywczą pizzę na kalafiorowym spodzie.

Jak zrobić pizzę z kalafiora? Wegański i zdrowy przepis na bezglutenową pizzę

Składniki:
Surowy (nie poddany wcześniej obróbce termicznej) kalafior po umyciu pod bieżącą wodą blendujemy na drobne kawałki (za pomocą robota kuchennego lub innego sprzętu).

Następnie rozdrabniamy w blenderze 3 ząbki czosnku z 2 łyżkami oliwy oraz solą i pieprzem, które po zmiksowaniu na gładką masę dodajemy do rozdrobnionego wcześniej kalafiora. Całość dokładnie mieszamy.

Do masy kalafiorowej z przyprawami dodajemy starty ser mozzarella (lub inny), a potem wbijamy do niej 3 jajka i znów wszystko mieszamy.

Na blaszkę, na której będziemy piec pizzę, wykładamy papier do pieczenia (można go wysmarować odrobiną oliwy, by spód zbytnio nie przywarł) i przekładamy przygotowaną przez nas masę wygładzając ją z zewnątrz, a następnie ugniatamy brzegi i formujemy pożądany kształt pizzy (w zależności od foremki, jaką posiadamy). Najlepiej, jeśli wyjdzie nam dosyć cienka masa, bo wtedy nasza pizza lepiej się upiecze.

Przygotowaną przez nas w ten sposób masę kalafiorową posypujemy z zewnątrz ulubionymi przyprawami (zwłaszcza oregano) i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C na około 35-40 minut.

Kiedy nasza pizza z kalafiora się piecze, na rozgrzanej patelni podsmażamy cebulę pokrojoną na piórka i dodajemy do niej wybrane przez nas warzywa.

Po wyjęciu pizzy z piekarnika czekamy chwilę, by ostygła i nakładamy na nią sos pomidorowy (jeśli nie mamy gotowego, to możemy przygotować go sami na bazie pomidorów z puszki z odrobiną koncentratu pomidorowego), a na wierzch wykładamy podsmażone wcześniej warzywa i znów posypujemy wszystko serem.

Wkładamy pizzę na kalafiorowym spodzie kolejny raz do piekarnika na około 20 min. w temp. 180 st. Celsjusza po to, by wszystkie składniki się lekko podpiekły, a ser roztopił.

Sposobów na przygotowanie wyśmienitej pizzy z kalafiora jest wiele. Warto poeksperymentować ze składnikami. Niektóre receptury wymagają np. mniejszej liczby jajek, a sos do pizzy można zastąpić zwykłym przecierem pomidorowym. Jeśli nie jesteśmy w stanie zjeść pizzy bez mięsa, to na kalafiorowy spód możemy położyć kawałki ulubionej szynki, salami lub innych wędlin. Nawet wtedy nasza pizza z kalafiora będzie ponad dwukrotnie mniej kaloryczna od pozostałych. Smacznego!

Dowiedz się więcej: