Opowiadają o literaturze tak, że chce się czytać. 10 najciekawszych kanałów o książkach
Booktube to dla wielu osób nieznajomo brzmiąca nazwa, pod nią kryją się jednak twórcy kanałów o książkach oraz społeczność, jaką wokół siebie zgromadzili. Ich popularność udowadnia, że ze stanem czytelnictwa wcale nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać.
- Booktube to nazwa, którą określa się społeczność wokół kanałów książkowych oraz ich twórców.
- Kanały o książkach są niezwykle popularne nie tylko na angielskim i hiszpańskim Youtube'ie, ale również na polskim zyskują coraz większą oglądalność.
- Profesjonalni krytycy zarzucają twórcom booktube'a brak rzetelności oraz amatorszczyznę.
W polskich mediach jeszcze mało o nim pisano, chociaż na świecie jest uważany za coraz większy fenomen. Booktube, bo o nim mowa, to społeczność wokół kanałów o książkach oraz ich twórców, która wytworzyła się na Youtube'ie.
Chociaż niektórzy profesjonalni krytycy zarzucają booktube'owi amatorszczyznę i zależność od wydawnictw [booktuberzy bardzo często dostają od nich darmowe książki do recenzji – przyp. red], nie ulega wątpliwości, że znacznej liczbie czytelników podoba się luźna forma dyskusji o książkach.
Nazywanie wszystkich twórców amatorami jest nie do końca uczciwe – część kanałów prowadzą osoby z kierunkowym wykształceniem lub zajmujące się literaturą zawodowo. Śmiesznie też zarzucać brak profesjonalizmu nastolatkom czy studentkom, a takie osoby bardzo często dzielą się swoją pasją czytelniczą za pomocą Youtube'a czy Instagrama.
Czytaj także: Paszporty "Polityki": Co warto wiedzieć o tegorocznych laureatach, czyli... "niezbędnik inteligenta"
Poniżej przedstawiamy subiektywną listę 10 najciekawszych kanałów o książkach. Wybraliśmy zarówno te kanały, na których o książkach mówi się w swobodny sposób, jak i te, gdzie znajdziecie pogłębione interpretacje i analizy.
Zaksiążkowane
Zaksiążkowane tworzą siostry Zuza i Tola, które łączy pasja do książek. Można kojarzyć je z telewizji, gdzie już dwa razy opowiadały o interesujących tytułach w programie śniadaniowym "Dzień Dobry TVN".Na swoim kanale polecają bardzo zróżnicowaną literaturę, co jest w znacznej mierze związane z wiekiem sióstr: jedna jest jeszcze uczennicą podstawówki, a druga studiuje. Dziewczyny w bardzo krótkim czasie zgromadziły na kanale masę widzów, a tym, co do nich przyciąga są spontaniczność, szczerość opinii oraz siostrzana miłość.
Rafał Hetman o książkach
Rafał Hetman to specjalista od reportaży, chociaż od nowego roku zapowiedział, że częściej będzie opowiadał o literaturze pięknej i póki co danego słowa dotrzymuje. Na chwilę obecną wśród wszystkich jego materiałów i tak jednak przeważają te o literaturze faktu, więc jeśli szukacie wartościowych tytułów, powinniście do niego zajrzeć.Rafał nie tylko opowiada o reportażach, ale też sam zajmuje się ich pisaniem. Publikował między innymi na łamach "Gazety Wyborczej" i "Tygodnika Powszechnego", a wkrótce nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się jego książka.
Jeść treść
Na kanale Jeść treść materiały nie pojawiają się regularnie, ale warto na nie czekać. Prowadząca go Ola pracuje w wydawnictwie i jest absolwentką filologii polskiej w Poznaniu. Na jej kanale znajdziecie szeroki wybór książek: od literatury młodzieżowej przez piękną aż do reportażu.Ola w wyjątkowy sposób opowiada o literaturze: rzetelnie, ale zawsze z dużą dozą życzliwości dla twórców – na jej kanale na pewno nie zobaczycie hejtu. Jej recenzje są pełne humoru i ciepła, ale zawsze treściwe i merytoryczne.
Krótka Przerwa
Kanały o książkach prowadzą nie tylko pasjonaci książek, ale także osoby, które zajmują się nimi profesjonalnie. Krótką przerwę prowadzą Justyna Suchecka i Natalia Szostak, czyli dziennikarki związane z dwumiesięcznikiem "Książki. Magazyn do czytania" oraz "Gazetą Wyborczą".Chociaż obecnie nie publikują materiałów regularnie i tak warto je śledzić. Na ich kanale znajdziecie nie tylko przegląd i recenzje najgłośniejszych tytułów, ale również relacje z najważniejszych wydarzeń literackich.
Czytaj także: Wstrząsająca książka o uzależnieniu od hazardu, czyli opowieści o tych, którzy przegrali wszystko
Wielki Buk
Wielki Buk to wielokrotnie nagradzana blogerka i vlogerka książkowa, która jest już weteranką książkowej części Internetu – swój pierwszy wpis o "Hobbicie" Tolkiena zamieściła na blogu w 2012 roku, a pierwszy materiał wideo na kanale dwa lata później. Prowadząca kanał Olga Kowalska (z wykształcenia literaturoznawczyni) publikowała również na łamach "Polityki" oraz bloga Strategy and Future Jacka Bartosiaka.Widzowie doceniają Olgę nie tylko za zamieszczanie materiałów codziennie, ale także za pasję i energię, z jaką opowiada o książkach. Wielki Buk jest również autorką autorskiego cyklu "Bezsenne środy", w których opowiada o literaturze grozy.
TheJoanStark
TheJoanStark to kanał prowadzony przez Joannę Golę. Chociaż można czasami odnieść wrażenie, że królują u niej tylko reportaże, tak naprawdę czyta bardzo zróżnicowaną literaturę. Recenzje dotyczą przeważnie nowości wydawniczych, ale za to ich rozpiętość gatunkowa jest spora.Na kanale odnajdą się zarówno miłośnicy literatury faktu, fantastyki, literatury pięknej czy thrillerów. TheJoanStark opowiada o książkach w sposób dokładny i rzeczowy oraz udowadnia, że nie warto się zamykać na jakikolwiek typ literatury.
Literaccy
Literaccy to... rodzice Zaksiążkowanych! Wcześniej często pojawiali się na nagraniach swoich córek, a zachęceni przez ich fanów, sami postanowili założyć swój kanał, na którym proponują książki dla nieco starszych czytelników.Kryminały, literatura górska, poezja i nowości wydawnicze – Literaccy opowiadają o wielu gatunkach i rodzajach literatury. Podobnie, jak ich córki, chce się ich oglądać nie tylko z powodu prezentowanych książek, ale również ze względu na dynamikę ich relacji i dialogów.
Czytaj także: Rambo – nieliczni znają go w takim wydaniu. Storytel pokazuje zupełnie inną twarz kultowej postaci
tuczytam
tuczytam to kanał prowadzony przez dwie przyjaciółki po filologii polskiej, które najczęściej wstawiają nagrania osobno, chociaż zdarza się, że dziewczyny nagrają coś razem. Zawsze są to jednak materiały, w których widać, że prowadzące wiedzą, o czym mówią i mają wiedzę o literaturze.Gosia i Asia często opowiadają o nowościach wydawniczych, ale biorą też udział w akcjach czytelniczych, mających na celu promowanie innego typu literatury. W październiku zachęcały do czytania literatury wiktoriańskiej, a w innych miesiącach namawiały do czytania książek z nieoczywistych kierunków geograficznych.
Ośle Uszy
Ten kanał powstał niedawno (pod koniec 2020 roku), ale prowadzący go Kamil już od 2014 roku należy do społeczności booktube'a, jednak wcześniej prowadził tylko kanał po angielsku, czyli WhatKamilReads.Na Oślich Uszach opowiada nie tylko o przeczytanych przez siebie książkach (przeważnie jest to literatura piękna), ale także o nagrodach literackich i jej laureatach. Kamil nie sięga tylko po nowości, ale zwraca się również ku klasyce. Materiały wyróżnia nie tylko duża wiedza o literaturze prowadzącego, ale również pogłębione interpretacje i analizy.
Pod Naporem
Jacka Naporę możecie kojarzyć ze Sfilmowanych, których skład kiedyś zasilał. Chociaż nie odszedł zupełnie od tematyki filmowej, na swoim autorskim kanale skupia się głównie na literaturze i to nie byle jakiej.Pod Naporem opowiada głównie o klasyce, esejach naukowych i ważnych pozycjach literatury współczesnej. Po jego erudycyjnych wywodach widać, że zrobił ogromny progres pod względem wiedzy o kulturze i ma zupełnie inny pomysł na siebie niż za czasów Sfilmowanych.