Orędzie Grodzkiego to kubeł zimnej wody dla widzów TVP. Te 3 cytaty musiały ich zszokować

Zuzanna Tomaszewicz
W czwartek na antenie TVP wyemitowano orędzie marszałka Senatu w obronie wolnych mediów, na które rząd PiS chce nałożyć horrendalnie wysoki podatek od reklam. Takiej przemowy w telewizji publicznej dawno nie było. Oto 3 cytaty z przemówienia Tomasza Grodzkiego, które na długo zapadną w pamięci widzów, którzy informacje czerpią tylko z rządowych mediów.
3 cytaty z orędzia Tomasza Grodzkiego w TVP. [LISTA] Fot. Youtube.com/Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Przypomnijmy, że po emisji czwartkowych "Wiadomości" TVP Tomasz Grodzki wygłosił orędzie w sprawie protestu "Media bez wyboru", który był sprzeciwem dla planów Ministerstwa Finansów co do powstania nowego podatku od reklam. Oto, co milionom Polaków oglądających Telewizję Polskę powiedział marszałek Senatu.


1. O roli mediów w ujawnianiu rządowych afer

"Rolą wolnych mediów jest patrzeć na ręce władzy. Każdej władzy. Bez nich nikt by nie słyszał o aferze z respiratorami widmo od handlarza bronią, maseczkach od instruktora narciarstwa, 70 mln zł na wybory kopertowe, ostentacyjnym łamaniu obostrzeń covidowych przez przedstawicieli władzy, jej nieudolności i chaosowi w walce z pandemią oraz o wielu, wielu, innych aferach".

2. O propagandzie rządowej

"Nie wierzcie Państwo rządowej propagandzie. (…) Tak zwane media publiczne dostają z naszych pieniędzy co roku gigantyczną kwotę 2 miliardów złotych na swoją działalność, podczas gdy te pieniądze powinny zostać przeznaczone na wsparcie ochrony zdrowia walczącej z covid-19 czy na onkologię".

3. O prawdzie na temat WOŚP

"Dla porównania: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, wspierana przez nas wszystkich, zebrała przez 29 lat ponad 1 miliard 300 milionów złotych i przekazała je na ratowanie życia i zdrowia najbardziej potrzebujących. Tymczasem rząd wolał jedną złą decyzją przeznaczyć ogromną kwotę 2 miliardów złotych z naszych podatków na propagandową TVP. To czysta hipokryzja"

Protest "Media bez wyboru" dostrzeżono na całym świecie

O protestach polskich mediów głośno mówiono także na Zachodzie. Głos w sprawia "czarnych plansz" zabrała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. – Dzisiaj jest dzień protestu mediów w Polsce, wyrażony zaczernionymi ekranami. Jutro może to być smutna, codzienna rzeczywistość – oceniła Věra Jourová.
Czytaj także: Ale wstyd! Tak zagraniczne media piszą o działaniach PiS i proteście redakcji w Polsce
Ostro plany rządu Zjednoczonej Prawicy podsumowała także była sekretarz stanu USA Madeleine Albright. "Jako osoba głęboko zatroskana losami Polski jestem zaniepokojona planami polskich władz, które chcą zdusić wolność mediów. Nazwijmy rzeczy po imieniu te działania to atak na demokracje i rządy prawa" – stwierdziła.