Niezwykły teledysk z przesłaniem. Mela Koteluk i Kwadrofonik przeciwko masowej wycince drzew

Magdalena Więckowska
Utwór "Drzewa” to drugi singiel promujący album “Astronomia poety. Baczyński”. Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik zaprezentowali niezwykły teledysk, który nie tylko zachwyca obrazem, ale i zwraca uwagę na poważny problem. Klip zrealizowano w niesamowitej scenerii Puszczy Karpackiej.
Mela Koteluk i Kwadrofonik zwracają uwagę na problem masowej wycinki drzew w klipie do utworu "Drzewa" Fot. materiały prasowe

“Astronomia poety. Baczyński” – płyta upamiętniająca Wybuch Powstania Warszawskiego


Album “Astronomia poety. Baczyński” ukazał się 24 lipca 2020 i jest upamiętnieniem 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Mela Koteluk i kwartet Kwadrofonik przygotowali niezwykłe aranżacje do utworów Baczyńskiego – niezwykłego poety, który zginął w Powstawaniu Warszawskim. Wybór utworów, koncepcja muzyczna, a także konkretne kompozycje, to owoc współpracy Meli Koteluk i Bartka Wąsika. Pianista z kwartetu jest również autorem aranżacji.
Wydawcą tej niezwykłej i ambitnej płyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego, dystrybucją zajęło się Warner Music Poland.

Mela Koteluk i Kwadrofonik – teledysk do utworu "Drzewa”


Artyści zachwycili nie tylko wyjątkową interpretacją utworu Baczyńskiego, ale i niesamowitym obrazem, który możemy zobaczyć w teledysku. Artyści chcą w ten sposób zwrócić uwagę na poważny problem, którym jest masowa wycinka drzew. Nieprzypadkowo zostało też wybrane miejsce, w którym nakręcono klip. W Puszczy Karpackiej wycina się drzewa takie, jak 140-letnie buki, które mają wymiary pomnikowe.


Teledysk do utworu "Drzewa" - Mela Koteluk i Kwadrofonik
To jednak nie jedyne miejsce, gdzie ma miejsce taki proceder. Można wskazać liczne przykłady masowych wycinek i brak dużych projektów, które mają wspierać naturalne środowisko. Naukowcy Polskiej Akademii Nauk wskazują, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że za życia obecnych 40-latków mogą wyginąć sosny, świerki, brzozy i modrzewie
Robert Rient
autor manifestu związanego z premierą

W metaforycznym teledysku Andrzeja Stepouoisa, baśń spotyka rzeczywistość, a krew drzewa zatrzymuje piły mechaniczne. „Drzewa – to chmur zagęszczenia” napisał Krzysztof Kamil Baczyński. W interpretacji Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik drzewa przekraczają ludzkie opowieści i cechy. Są niespieszne, niczym chmury, które nie znają zemsty czy uprzedzeń. Teledysk do utworu „Drzewa” został nakręcony w Puszczy Karpackiej, tam gdzie wycinane są drzewa o wymiarach pomnikowych…

Artystka postanowiła nagłośnić problem i stanowczo zaprotestować wobec takich działań. Mela Koteluk to niezwykle utalentowana polska artystka, która od dawna zwraca uwagę na problemy związane ze środowiskiem. Jej utwory zachwycają autentycznością i oryginalnym brzmieniem.
Czytaj także: Mela Koteluk nagrała płytę w częstotliwości "zarezerwowanej" dla przyrody. "Wiele wokół tego tematu kontrowersji"
Płyta Meli Koteluk "Migawki” została nagrana w częstotliwości "zarezerwowanej" dla przyrody. Naturalny strój dźwięków takich, jak szum fal czy ćwierkanie ptaków odbywa się na poziomie 432 herców.

Kim jest Mela Koteluk?


Mela, a właściwie Malwina, Koteluk to artystka młodego pokolenia o alternatywnym zacięciu. Urodziła się 3 lipca 1985 roku w Sulechowie, ale od 2002 roku mieszka w Warszawie. Od zawsze jej największą pasją była muzyka. Swoją karierę zawodową zaczynała od chórków Gaby Kulki i niemieckiej grupy Scorpions. Jej kariera zaczęła się wraz z wydaniem debiutanckiej płyty "Spadochron” w 2012 roku. Chwilę później Mela Koteluk razem z Czesławem Mozilem nagrała "Pieśń o szczęściu”, który promował film "Baczyński”. W 2013 roku została laureatką Fryderyka w dwóch kategoriach – "Debiut roku” i "Artystka roku”. Drugi album artystki, zatytułowany "Migracje”, ukazał się w 2014 roku, a 4 lata później pojawiła się trzecia płyta studyjna – "Migawki”. Dzięki niej ponownie została laureatką Fryderyka, ale to nie ostatnia statuetka w karierze artystki. W 2020 została wyróżniona za "Najlepsze nowe wykonanie” utworu "Odprowadź", zrealizowanego wraz Hanią Rani.

Czytaj także: Audycja "Sister Cities" zdjęta z anteny Radia 357. Tematem miała być terminacja ciąży