Gubisz się w oznaczeniach najskuteczniejszych maseczek? Wyjaśniamy skróty: FFP2, FFP3, N95, KN95

Monika Piorun
W ślad za kilkoma europejskimi krajami, które ze względu na nowe mutacje koronawirusa wprowadziły nowe zasady dotyczące stosowania skuteczniejszej ochrony przed covid-19, Polska od 27.02.2021 r. zmienia dotychczasowe reguły związane z zasłanianiem ust i nosa. Przypominamy, które maski uznawane są za najskuteczniejsze i co oznaczają tajemnicze skróty stosowane do ich opisu.
Co właściwie znaczy skrót FFP2, FFP3, N95 czy KN95? Sprawdzamy, czym się od siebie różnią poszczególne rodzaje najskuteczniejszych maseczek. Fot. Daniel Oudin, boumenjaper, avictoreo, kenary820, / 123RF


Od soboty 27 lutego 2021 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa w celu ograniczenia ryzyka zakażenia koronawirusem. Nie będzie już można nosić: zwykłych chust, bandan, szalików czy przyłbic (które mogą być dopuszczalne tylko, jeśli włożymy pod nie maseczkę).


Do użytku dopuszczono zaś wszelkie maseczki (łącznie z materiałowymi, medycznymi, bawełnianymi itp.), które powinny być noszone zgodnie z zaleceniami producenta i szczelnie okrywać naszą twarz (w taki sposób, by usta oraz nos były zakryte).

Czytaj także: Przyłbice zakazane, ale którą maseczkę naprawdę warto nosić? "Tylko dwie mają sens"

Rekomendowane są m.in. jednorazowe maseczki chirurgiczne (które nie chronią przed wirusami, a jedynie tworzą barierę pomiędzy zanieczyszczeniem lub patogenem a naszymi błonami śluzowymi). Za skuteczniejsze uznawane są zaś półmaski filtrujące oznaczane skrótem FFP (od ang. filtering facepiece), który określa klasę filtracji maseczki.

W Unii Europejskiej obowiązują 3 klasy ochrony FFP:

Czym się właściwie różnią maseczki z oznaczeniem FFP2 od KN95 lub N95? WYJAŚNIAMY:

Maseczki z oznaczeniem FFP 1, 2 lub 3 są zaopatrzone w specjalne filtry (im wyższy numer, tym większa ochrona).

Maski FFP2 (podobnie jak N95 lub KN95) są wyposażone w filtr zapewniający ponad 94-proc. ochronę przed patogenami.

Skrót FFP oznacza "filtering facepiece" i jest stosowany na półmaskach filtrujących, które w zależności od stopnia ochrony dzielą się na typ: FFP1, FFP2, FFP3.

W różnych krajach stosowane są jednak zamienne oznaczenia dla maseczek o podobnej skuteczności filtracji.

⦁ oznaczenie KN na maseczkach stosuje się w Chinach
⦁ oznaczenie N na maseczkach używają Amerykanie

Maseczki N95 lub KN95 pod względem skuteczności odpowiadają maseczkom FFP2.

Tego typu maseczki są wielokrotnego użytku, ale po zastosowaniu powinny być zdezynfekowane (środkiem odkażającym o zawartości alkoholu powyżej 70 proc. lub wyparzone wrzątkiem).

Jak wyglądają różne typy maseczek (m.in. FFP1 czy KN95)? Poniższe nagranie ułatwi rozpoznanie ich poszczególnych rodzajów i pozwoli nam samemu ocenić, jaka jest ich rzeczywista skuteczność.

Na maseczkach wielokrotnego użytku możemy się również spotkać z oznaczeniem "R" (od ang. reusable), które wskazuje na to, że można je zakładać więcej niż raz.

Z kolei oznaczenie "NR" (od ang. non reusable) oznacza, że jest to maseczka jednorazowa.

MASECZKA CIĄGLE CI SPADA Z TWARZY? ZEPNIJ JĄ SPINACZEM!

Prosty trick godny polecenia w czasie pandemii covid-19

Ze względu na pojawienie się nowych mutacji koronawirusa należy zwracać szczególną uwagę na to, by noszone przez nas maseczki szczelnie przylegały do naszej twarzy.

Jeśli mamy z tym kłopot, a maseczka nam zbyt często spada, warto spiąć ją... zwykłym spinaczem. Jak to zrobić? Prosty trick przedstawia poniższe nagranie.

Podwójne maskowanie – co to jest i na czym polega?

Według najnowszych danych potwierdzonych przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (CDC) skuteczniejszą ochronę przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem niż noszenie pojedynczej maseczki zapewnia tzw. podwójne maskowanie, czyli zakładanie na siebie dwóch maseczek (jedną na drugą). W ten sposób można ograniczyć ryzyko infekcji o kolejnych 95 proc. w porównaniu z pojedynczą maseczką. Już wcześniej eksperymenty naukowe wskazywały, że noszenie podwójnych maseczek może zapewniać lepszą ochronę przed ewentualną infekcją.

Poniższe nagranie przedstawia, co się dzieje kiedy kichamy lub kaszlemy nie mając maski lub np. zakładając podwójną maseczkę.

Maseczki higieniczne – jak długo można je nosić?

Hiszpańskim naukowcom pod kierunkiem Gustavo de Luiza Martíneza z Uniwersytetu w Maladze, we współpracy z pulmonologami ze szpitala Vithas Xanit Internacional w miejscowości Benalmádena w Andaluzji już w zeszłym roku udało się wykazać, że maseczki ochronne należy regularnie zdejmować i to właśnie w tym tkwi jedna z tajemnic ich skutecznego działania.

Czytaj także: Jak długo można nosić maseczkę ochronną? Będziecie zaskoczeni wynikami badań

⦁ Po 45 minutach od włożenia maseczki ochronnej należy ją zdjąć na 5 minut.

⦁ Najdłuższy okres, w jakim można bez przerwy nosić maseczkę, wynosi 60 minut. Po tym czasie należy zrobić 10-minutową przerwę na swobodne oddychanie.

⦁ W sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni mieć na twarzy maseczkę przez 4-5 godzin, przerwa na zdjęcie maseczki powinna wynosić od 30 do 60 minut.

⦁ Maseczki chirurgiczne powinny być noszone nie dłużej niż 4 godziny bez przerwy.

⦁ Za każdym razem, kiedy czujemy, że materiał wewnątrz maseczki staje się wilgotny, powinniśmy ją zdjąć z twarzy.

Niedostosowywanie się do powyższych zasad naraża nasz układ oddechowy na infekcję grzybami i bakteriami, a naszą skórę na schorzenia dermatologiczne. A jakie zalecenia obowiązują w przypadku pozostałych maseczek?

Maseczki FFP nadają się do użytku od około 8 godzin do 48 godzin (w zależności od rekomendacji producenta).

Maseczkę FFP2 można nosić co najmniej przez kilka godzin, a FFP3 co najmniej kilkanaście godzin. Z kolei maski jednorazowe powinno się wymieniać co około 1,5 godziny.
Czytaj także: Które maseczki są najskuteczniejsze? Lista tych, które najlepiej chronią przed COVID [RANKING]

Dowiedz się więcej: