USA zaprzestaje testów nad osoczem ozdrowieńców. Badania nie pomogły w leczeniu z covid-19

Julia Łowińska
Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) w Stanach Zjednoczonych zaprzestał badań nad osoczem ozdrowieńców covid-19. Było ono podawane osobom z łagodnymi symptomami zakażenia koronawirusem. Naukowcy stwierdzili, że nie pomaga ono w walce z wirusem.
Amerykanie wstrzymują badania nad osoczem ozdrowieńców po Covid-19. Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Badania trwały od sierpnia 2020 roku. Brało w nich udział ponad 500 ochotników, którzy zakażenia covid-19 przechodzili bardzo łagodnie. Amerykańscy naukowcy chcieli sprawdzić, czy podanie osocza ozdrowieńców osobom zakażonym wirusem przyczyni się do poprawy ich stanu zdrowia.
Zarząd Narodowego Instytutu Zdrowia w USA spotkał się 25 lutego 2021 roku, aby omówić zebrane wyniki badań. W czasie, gdy pacjenci, na których przeprowadzano testy nie wykazali żadnych negatywnych symptomów, badania nie wykazały, aby kuracja miała jakikolwiek pozytywny wynik na stan pacjentów.


W związku z tym zarząd zadecydował, że NIH oraz Instytut Krwi nie powinny przyjmować żadnych nowych pacjentów w celach dalszych badań. Podobne badania przeprowadzano również w Argentynie i Indiach, ale i one nie przyniosły pozytywnych rezultatów.
Czytaj także: Dramatyczna sytuacja w Czechach. Nikt nie spodziewał się takiego scenariusza
Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała oraz białka, które system immunologiczny organizmu wytworzył, aby zwalczyć wirusa SARS-CoV-2. Ponad 100 tys. pacjentów na całym świecie zostało poddanych próbie leczenie osoczem. W USA w związku brakiem oczekiwanych rezultatów zaprzestano jednak testów.

źródło: nih.gov