Polska to nie jest kraj do szczęśliwego życia. Raport Instytutu Gallupa nie pozostawia złudzeń
W tym roku mija 10 lat odkąd Zgromadzenie Generalne ONZ zainicjowało badanie poziomu szczęścia w poszczególnych krajach. World Happiness Report ma służyć między innymi zmianie postrzegania rozwoju poszczególnych państw jedynie przez pryzmat PKB. W tegorocznym badaniu po raz czwarty za najszczęśliwszy kraj świata eksperci uznali Finlandię.
Pandemia a dobrostan
W tym roku naukowcy zmienili też nieco metodykę, koncentrując się na związkach między dobrostanem, a pandemią. Ponieważ przeprowadzenie bezpośrednich ankiet w wielu krajach nie było możliwe, World Happiness Report 2020 oparty został w znacznej mierze na wsparciu społecznym, średniej długości życia, PKB i poziomie wolności w poszczególnych krajach.Tuż za Finlandią, która już po raz czwarty została uznana za najlepsze - a na pewno najszczęśliwsze - miejsce do życia uplasowały się: Islandia, Dania, Szwajcaria i Holandia. W porównaniu do roku poprzedniego Islandia "awansowała" więc o dwa miejsca. Warto wspomnieć też o Norwegii, która wypadła z pierwszej piątki, zajmując miejsce ósme.
Naukowców zaskoczyło, że pomimo pandemii nie nastąpił znaczący spadek oceny dobrostanu, jeśli wziąć pod uwagę ocenę poziomu swojego poziomu życia przez samych mieszkańców poszczególnych państw. Jedna z hipotez zakłada, że stało się tak dlatego, że COVID-19 wpłynął na zwiększenie poczucia wspólnoty i solidarności społecznej, które są ważnymi wskaźnikami, jeśli chodzi o badania dobrostanu.
Jednocześnie autorzy World Happiness Report za 2020 rok wskazują na rosnące problemy ze zdrowiem psychicznym. Przykładowo w Wielkiej Brytanii odsetek zgłaszanych specjalistom problemów w tej sferze wzrósł aż o 47 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.
Czytaj także: Nie jesteś sam! 7 kont na Instagramie, które pomogą ci dbać o swoje zdrowie psychiczne
Najszczęśliwsze kraje świata. Na którym miejscu jest Polska?
Polska zajęła 39. miejsce spośród 149. badanych państw, tymczasem w latach 2017-2019 plasowaliśmy się średnio na 36. pozycji. Wynika więc z tego, że nie znieśliśmy ostatniego roku najlepiej. Z drugiej strony, gdy pisaliśmy o badaniu Gallupa z 2012 roku, nasz kraj zajmował 53. lokatę.Warto jednak nadmienić, że według badania, szczęśliwsi od Polaków w 2020 roku byli nasi sąsiedzi - Litwa, Łotwa, Czechy, Słowacja czy Niemcy (znaleźli się na 7. miejscu, choć w poprzednich latach zajęli miejsce 17.).
Podobnie było jest z Ukrainą - choć w zestawieniu jest daleko za nami, to poziomi szczęścia jej mieszkańców znacząco wzrósł w porównaniu do lat ubiegłych (średnio aż o 20 oczek).
Zdaniem badaczy Finlandia utrzymała swój tytuł "najszczęśliwszego kraju świata" ze względu na cechujący ją duży poziom zaufania społecznego, a także zaufania do władz, co w czasach pandemii okazało się szczególnie istotne.
Zestawienie najszczęśliwszych krajów świata po raz kolejny zamknął Afganistan. Na szarym końcu towarzyszyły mu głównie kraje afrykańskie: Zimbabwe, Rwanda i Botswana.
Z całością World Happiness Report 2020 można zapoznać się pod tym adresem.
Czytaj także: „Polacy – samotni i nieszczęśliwi”. Dlaczego sami sobie przypinamy łatkę cierpiętników?