Raz na 7 dni można zapisać się na bezpłatny test na covid-19. Jak to zrobić? [WYJAŚNIAMY]
Ministerstwo Zdrowia zachęca do tego, by testy na obecność koronawirusa wykonało jak najwięcej osób, dlatego od niedawna dostępny jest nowy sposób, aby się na nie zapisać. Automatyczne skierowanie można uzyskać poprzez profil zaufany, który można wyrobić nawet tymczasowo. Zlecenie powinno być wystawione w ciągu 15 minut — o ile zostaniemy zakwalifikowani do dalszych badań.
- Jak zapisać się na test na covid-19 poprzez profil zaufany?
- Jakie objawy mogą kwalifikować nas do darmowego testu na covid-19?
- Kto może skierować nas na test na covid-19?
- Numery infolinii, z których można skorzystać w razie wątpliwości.
— Teraz możesz się zapisać na test przez Internet. Jeśli podejrzewasz, że masz koronawirusa, wypełnij prosty formularz kwalifikacyjny. Jeśli system zakwalifikuje cię do testu, masz do wyboru dwie możliwości zapisu. Możesz zapisać się przez formularz internetowy lub zamówić rozmowę z konsultantem — czytamy na stronie gov.pl.
Jak zapisać się na test na koronawirusa poprzez profil zaufany?
Jeśli mamy ukończone 18 lat i chcemy zapisać się na darmowy test na koronawirusa przez internet, możemy się zalogować poprzez profil zaufany i wypełnić formularz online, by w ciągu kwadransa dokonać automatycznego zgłoszenia.Zostaniemy zapytani m.in. o to:
- czy mieliśmy bliski kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2?
- jakie mamy choroby współistniejące (nowotwór, otyłość, cukrzyca, choroba sercowo-naczyniowa, przewlekła choroba płuc, wątroby lub nerek), czy bierzemy leki lub mamy choroby osłabiające system odporności?
- czy mamy takie objawy jak: kaszel, gorączka, duszność, objawy grypopodobne/przeziębieniowe, uczucie znacznego zmęczenia, ból mięśni, dreszcze, ból głowy, biegunka, nudności, ból gardła, utrata węchu / smaku lub żadne z powyższych (można zaznaczyć kilka odpowiedzi)
Co dalej?
- Jeśli nie mamy żadnych objawów covid-19 i nie jesteśmy w grupie ryzyka zakażenia, otrzymamy informację, że nie kwalifikujemy się do przeprowadzenia bezpłatnego testu na covid-19.
Fot. gov.pl
- W przypadku, gdy system zakwalifikuje nas do wykonania badań na podstawie zgłoszonych przez nas symptomów, w momencie wystawienia zlecenia zaczynamy kwarantannę.
- Jeśli po wykonaniu testów potwierdzi się, że jesteśmy zakażeni koronawirusem, kwarantanna zmieni się w izolację domową, a gdy wynik będzie negatywny, możemy zakończyć kwarantannę.
Szczegółowe informacje dostępne są także dla zainteresowanych poprzez infolinię pod numerem:
- 800 190 590 (Telefoniczna Informacja Pacjenta)
- 790 544 988 (Infolinia Techniczna)
- 22 735 39 40 (Infolinia Domowej Opieki Medycznej)
Czytaj także: Szczepienie przeciwko COVID w... miejscu pracy, w aptece lub w szkole? Rząd ma nowe plany
Dowiedz się więcej:
- Nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy od 30 marca 2021 [ROZPORZĄDZENIE]
- AstraZeneca zmienia dane na temat skuteczności szczepionki przeciwko covid-19
- Lidl przebija Biedronkę. Te same "testy na COVID-19" mają być 10 zł tańsze niż u konkurencji