Pandemia rzuci "ostry cień mgły" na 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej [PROGRAM OBCHODÓW]

Monika Piorun
W ścisłym reżimie sanitarnym i przy zachowaniu przedłużonych do 18 kwietnia obostrzeń w najbliższą sobotę odbędą się obchody kolejnej rocznicy wypadku samolotu Tu-154, w którym zginęło 96 osób. Rodziny zmarłych będą mogły odwiedzić groby bliskich na cmentarzach, a oficjalne uroczystości mają ograniczyć się do 2 mszy i składania kwiatów pod stołecznymi pomnikami.
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta


Ubiegłoroczna, 10. rocznica katastrofy smoleńskiej, upłynęła pod znakiem kompletnej kompromitacji polityków PiS, którzy zlekceważyli wszystkie nakazy i zakazy, które sami wprowadzili podczas pierwszej fali pandemii covid-19. Nie mieli maseczek higienicznych na twarzy i nawet nie próbowali zachowywać pozorów przestrzegania dystansu społecznego. Jak będzie tym razem?


Czytaj także: Kaczyńskiego nie dotyczą żadne obostrzenia. Porażające zdjęcia z rocznicy katastrofy smoleńskiej

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zapowiedziała w komunikacie przesłanym PAP, że:

Podobnie jak zeszłoroczną rocznicę katastrofy w Smoleńsku, tak i tegoroczną, 11. rocznicę będziemy obchodzić w cieniu pandemii. Organizacje uroczystości dostosowujemy do obowiązujących obostrzeń.

Program 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2021

Oficjalne obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2021 r. zorganizuje resort obrony narodowej. Ma w nich wziąć udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, Sejmu, członkowie Prawa i Sprawiedliwości oraz prezes Jarosław Kaczyński. W programie przewidziano, że:

2 msze, wizyty pod pomnikami i... pełny reżim sanitarny

Wszystkie uroczystości mają odbywać się przy zachowaniu obowiązujących zasad związanych z pandemią covid-19 — tak przynajmniej deklarują politycy w oficjalnych zapowiedziach (podobnie było w ubiegłym roku, co wcale nie oznaczało dostosowania się do tych planów)...

Zgodnie z przedłużonymi do 18 kwietnia obostrzeniami w miejscach kultu religijnego nie może przebywać więcej niż 1 os. na 20 mkw., przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra. Obowiązkowe jest także zakrywanie ust i nosa (poza osobami odprawiającymi nabożeństwa).

— Zarówno poranna, jak i wieczorna msza odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym, w tym przy ograniczonej liczbie uczestników — deklaruje rzeczniczka PiS.

Jak 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej spędzą rodziny ofiar?

Rodziny ofiar mają zaś nieco inne plany niż rząd. Jak wyjaśniła w programie "Newsroom" WP Barbara Nowacka, córka zmarłej podczas katastrofy smoleńskiej posłanki Izabeli Jarugi-Nowackiej:

W tym roku będzie już można iść na cmentarz, więc będę tam, gdzie przez wszystkie lata od 10 kwietnia 2010, czyli na cmentarzu na grobie matki z najbliższymi.

Ale tak jak żeśmy się spotykali przez wiele lat z przyjaciółmi w większym gronie powspominać, no to w tym roku mamy nadzieję, że jeżeli się zobaczymy, to tylko z daleka, a że będą pamiętali, jak trafić na to miejsce pamięci.

A wcześniej, tak jak i zresztą co roku, pójdę na Powązki Wojskowe tam, gdzie jest pomnik i wiele kwater też znajomych, przyjaciół, przyjaciół mojej matki, gdzie też symbolicznie zapalę znicz i złożę kwiaty.

"Narodowa blokada schodów Jarosława"

11. rocznica katastrofy smoleńskiej nie zapowiada się spokojnie. Dotąd potwierdzono w sumie 8 demonstracji, m.in. w ramach Strajku Przedsiębiorców oraz różnych wydarzeń na Facebooku, tj. "Narodowa blokada schodów Jarosława", którzy zapowiadają "lockdown na schody" na placu Piłsudzkiego.

Władze miasta stołecznego Warszawy tłumaczą, że wydały zezwolenia jedynie na zgromadzenia do... 5 osób. Ilu chętnych faktycznie weźmie udział w manifestacjach, okaże się dopiero jutro.

Czytaj także: "Stworzyli klasę nadpanów". Przedsiębiorcy skrzykują się na "Narodową blokadę schodów Jarosława"
Czytaj także: Rozżaleni Polacy chcą zepsuć Kaczyńskiemu rocznicę smoleńską. Będzie aż 8 demonstracji
Wcześniej pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej zapowiadano m.in. "Wielkie Święto końca lockdownu". Ze względu na wzrost liczby zakażeń obostrzenia, które miały potrwać do 9 kwietnia i zakończyć się w dniu kolejnej rocznicy, przedłużono jednak o kolejny tydzień.

Co się stało 10 kwietnia 2010 roku? Antoni Macierewicz tropi kolejne "sensacje"

W katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele najwyższych władz wojskowych, wielu polityków oraz cała załoga lotu.

Choć nawet Jarosław Kaczyński zaczyna przyznawać, że ma wątpliwości co do tego, czy uda się wyjaśnić okoliczności zdarzeń sprzed 11 lat, to Antoni Macierewicz po raz kolejny zapowiada sensacyjne materiały, które mają rzucić na to, co się wtedy stało, nowe światło. Oby nie okazało się ono tylko... cieniem lub, co gorsza, "ostrym cieniem mgły" smoleńskiej — jak mogliby twierdzić wielbiciele hip-hopowych rymów autorstwa prezydenta Dudy.

Czytaj także: "Będzie można zobaczyć i usłyszeć". Macierewicz zapowiada demaskatorski raport o Smoleńsku
Czytaj także: "Z ostatniej chwili". Jest oficjalne pismo Macierewicza do TVP ws. rewelacji dot. Smoleńska!