Zakładają ją nawet w rodzinach osób z pierwszych stron gazet. Co to jest Niebieska Karta?

redakcja naTemat
Co to jest Niebieska Karta? O dokumencie procedury prawnej ws. przeciwdziałania przemocy w rodzinie znów głośno w związku z atakiem na aktorkę Sylwię Wysocką i reportaż Uwaga TVN o Krzysztofie Igorze Krawczyku. Oto, co oznaczało założenie Niebieskiej Karty w tych sprawach.
Co to jest Niebieska Karta? Policja lub inne służby zakładają ją w przypadkach interwencji w sprawie przemocy w rodzinie. Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta


Niebieska Karta kiedyś kojarzyła się przede wszystkim z problemem przemocy w rodzinie wśród tzw. "zwykłych Polaków". Ostatnimi czasy okazało się jednak, że o założeniu Niebieskiej Karty mówi się także w poruszających opinię publiczną historiach osób z pierwszych stron gazet.

Jak informowaliśmy w naTemat.pl, dokument w związku podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie dotyczył aktorki Sylwii Wysockiej, która miała paść ofiarą brutalnego napadu ze strony swojego partnera. Później o byciu ofiarą przemocy i posiadaniu Niebieskiej Karty w głośnym reportażu programu "Uwaga" TVN mówił Krzysztof Igor Krawczyk, czyli syn zmarłego niedawno Krzysztofa Krawczyka.


Co to jest Niebieska Karta?

Niebieska Karta to nazwa procedury, której celem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i pomoc jej ofiarom. Zwykle dokument Niebieskiej Karty zakładany jest przez policję podczas interwencji w miejscu, gdzie dochodzi do przemocy rodzinnej. Zdobyć Niebieską Kartę można jednak także na posterunku policji lub poprosić o taką pomoc pracowników socjalnych, pedagogów i lekarzy.

Niebieską Kartę można założyć:



Części Niebieskiej Karty: Karta A, B, C i D

Na dokument Niebieskiej Karty składają się cztery części. W Karcie A opisywane są zgłoszenia dotyczące przemocy wobec danej osoby oraz działania podjęte przed funkcjonariuszy lub inne upoważnione do tego osoby.

Karta B to natomiast szczegółowy opis tego, co to jest przemoc w rodzinie, kto może być jej ofiarą i jakie są najczęstsze formy takiej przemocy. W tej części Niebiskiej Karty znajdują się też informacje o tym, gdzie można szukać pomocy i jaki są obowiązki instytucji państwowych wobec osób zgłaszających przemoc w rodzinie.
NIEBIESKA KARTA
informacje z Karty B

Co to jest przemoc w rodzinie?
Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Kto może być ofiarą przemocy w rodzinie?

• współmałżonkowie
• partnerzy w związkach nieformalnych
• dzieci
• osoby starsze
• osoby niepełnosprawne

Najczęstsze formy przemocy w rodzinie to:

Przemoc fizyczna:
bicie, popychanie, kopanie, duszenie, bicie przedmiotami, parzenie, policzkowanie itp.

Przemoc psychiczna:wyśmiewanie, szydzenie, lżenie, okazywanie braku szacunku, poddawanie stałej krytyce, kontrolowanie i ograniczanie kontaktu z bliskimi

Przemoc seksualna:wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi

Inny rodzaj zachowań: zmuszanie do oddawania uzyskiwanych środków finansowych, uniemożliwienie podjęcia pracy, niezaspakajanie podstawowych potrzeb materialnych oraz: niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności bądź wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, zmuszanie do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków.

Karta C jest wypełniana w momencie, w którym ofiara przemocy domowej jest zapraszana przez odpowiednie instytucje lub sama zgłasza się do nich o dalszą pomoc. Wówczas przepisy dotyczące Niebieskiej Karty wskazują, iż należy stworzyć plan pomocy. Jest on dostosowywany indywidualnie do okoliczności danej sprawy. Najczęściej plan pomocy z Niebieskiej Karty zakłada monitorowanie sytuacji rodzinnej przez policję lub odpowiednie służby, pomoc prawną, psychologiczną lub prawną.

Część D przeznaczona jest natomiast do opisu działań podjętych co do osoby, wobec której istnieje podejrzenia, że stosuje przemoc w rodzinie. W trakcie czynności podejmowanych przez policję lub inne instytucje osoba taka odpowiada na szereg pytań o szczegóły swojego zachowania.

Założenie Niebieskiej Karty - najważniejsze informacje

Podstawą prawną do założenia tego dokumentu jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. ws. procedury Niebieskie Karty i wzorów formularzy Niebieska Karta oraz ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
art. 9d. ust. 1

Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie... Czytaj więcej

Jak wskazuje zacytowany powyżej art. 9d ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, wszczęcie procedury Niebieska Karta nie wymaga zgody osoby pokrzywdzonej. Należy również wiedzieć, iż prawo nie przewiduje możliwości wycofania lub zmiany informacji zwartych w Karcie A. Nie uda się do tego doprowadzić nawet na wniosek ofiar przemocy.

Dowiedz się więcej o Niebieskiej Karcie i przeciwdziałaniu przemocy domowej: