Chiny diametralnie zmieniają swoją politykę! Teraz można będzie mieć troje dzieci

Agata Sucharska
Chińskie władze ogłosiły w poniedziałek, że pary mogą posiadać maksymalnie troje dzieci. Jest to radykalna zmiana w stosunku do trwającej od 2016 roku polityki, ponieważ do tej pory można było mieć maksymalnie dwoje dzieci. Wcześniej zaś przez długie lata prowadzona była polityka jednego dziecka. Powodem nowego limitu ma być drastyczny spadek liczby urodzeń w tym kraju.
Chiny zmieniają swoją politykę względem dzieci! Teraz można mieć ich trójkę. Fot. Bernd Müller / Pixabay

Polityka trojga dzieci w Chinach

Jak poinformowała oficjalna agencja informacyjna Xinhua, zmiana polityki została zatwierdzona na posiedzeniu biura politycznego pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga. W 2016 roku Chiny porzuciły swoją wieloletnią politykę jednego dziecka, którą początkowo nałożono w celu powstrzymania eksplozji populacji i pozwolono na posiadanie dwójki dzieci.

Jednak nowy limit nie wpłynął na trwały przyrost demograficzny. Jak wskazuje Reuters, powodem tego mogły być wysoki koszty wychowania dzieci w chińskich miastach. Kolejna zmiana polityki ma "sprzyjać poprawie struktury ludności kraju, realizowaniu strategii aktywnego radzenia sobie ze starzejącym się społeczeństwem i utrzymaniu przewagi w posiadanych zasobach ludzkich".


Ogłoszenie nowej polityki spotkało się z chłodną reakcją w chińskich mediach społecznościowych, gdzie wiele osób stwierdziło, że nie stać ich na posiadanie nawet jednego lub dwojga dzieci. Oprócz zezwolenia na posiadanie większej liczby potomstwa nie zapowiedziano żadnej innej formy wsparcia rodzin.
Chiny są najbardziej zaludnionym państwem na świecie. Na początku tego miesiąca chiński spis powszechny, który jest przeprowadzany raz na 10 lat, wykazał jednak, że populacja tego państwa w ciągu ostatniej dekady rośnie najwolniej od lat pięćdziesiątych. Odnotowany przyrost to 1,41 miliarda.

Dane pokazały również, że tylko w 2020 r. współczynnik dzietności wynosił zaledwie 1,3 dziecka na kobietę, czyli osiągnął zbliżoną wartość do współczynników starzejących się społeczeństw, takich jak Japonia i Włochy. Również w poniedziałek chińskie biuro polityczne zapowiedziało wstępnie możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, ale nie podano szczegółów.
Czytaj także: W tym kraju mieszka najwięcej ludzi na świecie. Większość nie może korzystać z “naszego” internetu