O co chodzi z tą Partią Republikańską? Odpowiadamy na kluczowe pytania o projekt Bielana

Jakub Noch
Na polskiej scenie politycznej na poważnie – przynajmniej według zapewnień jej twórców – pojawiła się nowa formacja polityczna. To Partia Republikańska, na czele której stanął europoseł Adam Bielan i która zamierza zyskać status czwartego koalicjanta w ramach Zjednoczonej Prawicy. Dlaczego ją stworzono i jaki jest jej program?
Co to jest Partia Republikańska? Odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań o nową formację Adama Bielana. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Co to jest Partia Republikańska?

Partia Republikańska to nowa formacja polityczna, której działalność oficjalnie zainaugurowano 20 czerwca 2021 roku na Zjeździe Republikańskim. Od tego momentu przedstawiana ona jest jako de facto czwarty koalicjant współtworzący Zjednoczoną Prawicę. Formalne zawarcie umowy koalicyjnej ma nastąpić w najbliższym czasie.
Czytaj także: Kto może być patriotą? Kaczyński na zjeździe Bielana pochylił się nad lewicą
Rzadko zdarza się, by na inauguracji działalności nowej partii politycznej pojawiali się przedstawiciele innych ugrupowań. Jednak Partia Republikańska nie ukrywa silnych powiązań z Prawem i Sprawiedliwością. Jak informowaliśmy w naTemat.pl, na Zjeździe Republikańskim przemówił więc sam Jarosław Kaczyński.


Dlaczego założono Partię Republikańską?

Nowa formacja na polskiej scenie politycznej pojawiła się w wyniku rozpadu Porozumienia, którym na początku lutego 2021 roku targał wewnętrzny konflikt. Wynikał on z różnicy zdań w sprawie tego, kto powinien sprawować władzę w partii Jarosława Gowina.

Adam Bielan twierdził, że musi stanąć na czele Porozumienia jako osoba pełniąca obowiązki prezesa, ponieważ zakończyła się kadencja Gowina i nie rozpisano nowych wyborów partyjnych władz.

Kryzys ten zakończył się wykluczeniem z Porozumienia Bielana i jego stronników – którzy dali się poznać także jako zwolennicy łagodniejszego kursu wobec koalicjantów z PiS. Właściwie do dziś grupa wykluczonych nie uznaje decyzji Gowina.

Kto stworzył Partię Republikańską i kto zasiada we władzach nowej partii?

Wspomniany konflikt obozu Bielana z obozem Gowina zauważalny był także na Zjeździe Republikańskim. Oficjalnie wydarzenie to przedstawiono jako dołączenie... Porozumienia do Partii Republikańskiej – zarejestrowanej wcześniej przez członków Stowarzyszenia "Republikanie".

Dlatego też aktualnie Adam Bielan w partii zajmuje stanowisko przewodniczącego Komitetu Zjednoczeniowego. Oprócz tego europosła Partię Republikańską współtworzą posłowie na Sejm Mieczysław Baszko, Kamil Bortniczuk, Michał Cieślak, Lech Kołakowski, Włodzimierz Tomaszewski i Jacek Żalek.
Czytaj także: Nowy twór na mapie politycznej Polski. Czy Partia Republikańska może zastąpić Porozumienie?

Jaka jest historia polskiej Partii Republikańskiej?

Poza parlamentarzystami struktury nowej Partii Republikańskiej tworzą działacze wspomnianego już Stowarzyszenia "Republikanie" i to sprawia, że w rzeczywistości historia Partii Republikańskiej jest dużo dłuższa niż mogłoby się wydawać.

Pierwszy wniosek o rejestrację partii politycznej o takiej nazwie członkowie stowarzyszenia złożyli już w 2017 roku. Wtedy organizacja ta była blisko związana z Jarosławem Gowinem. Nie było jeszcze Porozumienia, a Polska Razem, która myślała nad zmianą nazwy właśnie na "Partię Republikańską".

Wówczas chodziło także o konflikt w samym środowisku republikańskim. W latach 2018-19 pod szyldem Partia Republikańska funkcjonowało ugrupowanie stworzone przez posłankę Annę Siarkowską i Fundację Republikańską, do którego członkowie Stowarzyszenia "Republikanie" przystąpić nie chcieli.

Partia Siarkowskiej okazała się niewypałem i została wyrejestrowana ze względu na to, iż w terminie jej władze nie złożyły sprawozdania finansowego za 2018 rok.
Co ciekawe, nowa rejestracja Partii Republikańskiej nastąpiła 7 stycznia 2021 roku. Czyli w okresie, gdy oficjalnie Porozumienie nie przeżywało jeszcze wewnętrznego konfliktu. Jak informowaliśmy w naTemat.pl, pojawiały się jednak informacje, według których Adam Bielan już od kwietnia 2020 roku miał walczyć o pozbawienie Jarosława Gowina partyjnej władzy.

Jaki jest program Partii Republikańskiej?

Partia Republikańska Adama Bielana opublikowała już podstawy programowe, z których dowiadujemy, iż w sprawach wewnętrznych opowiada się ona za "wzmacnianiem form i programów umacniających samodzielność i zamożność rodziny" i "tworzeniem dogodnych warunków do jak najlepszego rozwoju przedsiębiorczości".
W programie nowej formacji wspominano także o "zwiększeniu efektywności samorządów" oraz "odrzuceniu lewicowego kolektywizmu i liberalnego indywidualizmu, które dezintegrują państwo i wspólnotę narodową".
Partia Republikańska
o swoim programie

Polsce potrzebny jest nowoczesny konserwatyzm – otwarty na liberalną gospodarkę rynkową w połączeniu z wrażliwością społeczną. Zapewni to w dłuższej perspektywie ukształtowanie szerokich warstw zamożnych obywateli świadomych swych solidarnych zobowiązań wobec całej wspólnoty narodowej i państwa, którzy zapewniają sobie nawzajem bezpieczeństwo i stabilny rozwój. Z tej współodpowiedzialności wynika solidaryzm społeczny i odpowiedzialność za własne państwo.

Z kolei ze strony państwa wynikać winna zwiększona odpowiedzialność za dbanie o rozwój form życia gospodarczego i społecznego wymagającego ochrony i interwencji państwowej...
Czytaj więcej

Pomysł Bielana i spółki na politykę zagraniczną to natomiast "uznanie nadrzędnej zasady, iż Polska ma przede wszystkim stałe interesy narodowe".

Oprócz tego Partia Republikańska odpowiada się m. in. za: "dalszym rozwijaniem siły obronnej NATO"; "konsekwentnym dążeniem do zapewnienia Polsce właściwego miejsca w europejskiej rodzinie narodów ze szczególnym uwzględnieniem roli w UE", a także "rozwijaniem współpracy regionalnej zwłaszcza w formacie V4".

Koniec konfliktu Bielana i Gowina ws. Porozumienia

Powstanie Partii Republikańskiej budzi wiele pytań, ale przynosi także odpowiedź na jedną ważną odpowiedź. Z informacji przekazanych na antenie TOK FM przez Kamila Bortniczuka wynika, iż start nowego projektu politycznego kończy konflikt z Jarosławem Gowinem.

– W wymiarze medialnym i realnym, politycznym, to koniec tego sporu. Najzwyczajniej w świecie uznaliśmy, że ten spór nam nie służy i że należy pójść na własny szyld, budować własnych liderów, własny program, przekonywać wyborców i struktury do tego, że to my mamy rację w tym sporze – stwierdził poseł.

Dowiedz się więcej o Partii Republikańskiej: