Wiceszefowa KRRiT tłumaczy, dlaczego jest przeciw koncesji dla TVN24. "Jednostronny obraz świata"
Wiceszefowa KRRiT Teresa Bochwic skomentowała we wtorek w rozmowie z Wirtualną Polską kwestię wygaśnięcia koncesji dla TVN24. Przy okazji zdecydowała się na krytykę stacji, podając, że przekazuje ona jej zdaniem "nierzetelny, nieobiektywny i jednostronny obraz świata wbrew zobowiązaniom koncesyjnym".
Bochwic wskazuje, że wtedy stacja będzie mogła ponownie zawnioskować o koncesję. Do tego czasu - jak twierdzi - mogłaby przenieść swój program informacyjny np. do TVN Biznes i Świat.
– Z ustawy o radiofonii i telewizji wynika, że własność zagraniczna musi być ograniczona do 49 proc. To nie wymaga likwidowania spółki, chodzi o dostosowanie stosunków właścicielskich wymaganych w ustawie – powiedziała.
– Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest przestrzeganie zapisów ustawy, ograniczających kapitał zakładowy spółek do 49 proc. Tymczasem amerykański właściciel TVN posiada 100 proc. udziałów – dodaje i przypomina, że w Sejmie trwają właśnie prace nad uściśleniem przepisów.
Wiceprzewodnicząca KRRiT zaznaczyła też, że nadawcy powinni przestrzegać warunków koncesji. Jej zdaniem TVN wielokrotnie je naruszał. Wskazała, że wpłynęło 20 wezwań do TVN o zaniechanie i przestrzeganie ustawy m.in. o prawie prasowym oraz obowiązków wynikających z koncesji.
– Na przykład kiedyś stacja nadała program, z którego wynikało, że profesor Binienda (Wiesław Binienda – były wiceszef podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza – red.) nie umie liczyć do ośmiu. Poświęcono na to 40 minut. To jest śmieszne, ale to zjawisko jest szersze – podała.
Jak podkreśliła, takie zachowanie jej zdaniem "nie godzi się telewizji informacyjnej". Dodała, że w TVN24 jest budowany "nierzetelny, nieobiektywny i jednostronny obraz świata" wbrew zobowiązaniom koncesyjnym. Odpowiadając na uwagę dziennikarza o tym, że z pewnością składano też skargi na TVP, potwierdziła, że są takie postępowania.
Czytaj także: Koncern Discovery o "lex TVN". "Kryteria do odnowienia licencji są polityczne i niezgodne z prawem"
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut