"Nie będą nas pouczać". Morawiecki odpowiedział Komisji Europejskiej i TSUE
Unia Europejska negatywnie odebrała działania Mateusza Morawieckiego, który zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o ustalenie, czy prawo UE ma wyższość nad prawem krajowym, czy też nie. Ale premier nie bardzo się chyba tym przejmuje. Widać to po jego ostatnim wpisie w mediach społecznościowych.
Ale sam fakt, że Mateusz Morawiecki pyta o taką sprawę w kontekście ostatnich wyroków TSUE, który nakazał wstrzymanie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, budzi w Unii niepokój i jest kolejną odsłoną walki z łamaniem praworządności w Polsce.
Sęk w tym, że rząd PiS ma inne zdanie na temat Izby Dyscyplinarnej oraz działań TSUE. Widać to po wpisie premiera, który pojawił się w jego mediach społecznościowych.
"Nikt nie będzie nas pouczał czym jest demokracja i praworządność, gdyż Polska ma bardzo długą i szlachetną historię walki z wszelkiego rodzaju totalitaryzmami i despotami" – napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki.
Zamieścił także cytat ze swojej wcześniejszej wypowiedzi. "Walczyliśmy o praworządność i demokrację podczas strasznych lat komunizmu, ale mamy znacznie dłuższą tradycję demokratyzmu i nie chcemy być pouczani przez nikogo z Europy Zachodniej, czym jest demokracja, czym jest praworządność, ponieważ wiemy to najlepiej" – stwierdził premier.
– Wiemy, że chodzi o wymogi rozporządzenia i o zalecenia dla poszczególnych krajów, ale dyskusja, o czym polskie władze doskonale wiedzą, obejmuje również kwestię prymatu prawa unijnego i możliwych konsekwencji tej kwestii dla Polski w kontekście planu odbudowy – powiedział unijny komisarz, którego cytuje Reuters.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, ktory również był obecny na posiedzeniu dodał, że pieniądze nie zostaną uwolnione, dopóki Komisji nie usatysfakcjonuje, że Polska i Węgry spełniły wymogi UE.
– Zwracamy się do Polski i Węgier o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zgodności, upewniając się, że wszystkie warunki rozporządzenia są spełnione. Musimy otrzymać te zapewnienia, zanim będziemy mogli pozytywnie w tej sprawie wywnioskować – zaapelował Dombrovskis.
Czytaj także: KE wstrzyma wypłatę miliardów euro dla Polski. Poseł PiS uważa to za... nadinterpretację
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut