Rządowy CBOS zapytał o wiarygodność mediów. Druzgocąca ocena TVP

redakcja naTemat
Ciemny lud tego nie kupił – połowa badanych przez CBOS uważa programy informacyjne i publicystyczne Telewizji Polskiej za niewiarygodne. Na wykresach przygotowanych przez rządową sondażownię widać wyraźnie, jak bardzo w ostatnich latach publiczny nadawca stracił w oczach Polaków.
Rządowy CBOS zapytał o wiarygodność mediów. Druzgocąca ocena TVP Fot. screen ze strony wiadomosci.tvp.pl
Centrum Badania Opinii Społecznej (fundacja podległa bezpośrednio premierowi) zapytało Polaków, jak określają wiarygodność programów informacyjnych nadawanych w telewizji publicznej (TVP1, TVP2 i TVP Info), TVN i TVN24 oraz Polsat i Polsat News. Wynik dla publicznego nadawcy jest druzgocący.

Za najbardziej wiarygodne uznawane są programy informacyjne i publicystyczne telewizji Polsat i Polsat News – tak odpowiedziało 38 proc., przeciwnego zdania jest 17 proc. ankietowanych.

Pozytywne oceny przeważają także w odniesieniu do programów informacyjnych i publicystycznych TVN i TVN24. Jako godne zaufania odbiera je 36 proc. badanych. Ich wiarygodność kwestionuje natomiast 27 proc. respondentów – czytamy w komunikacie CBOS.


Czytaj także: Odszukaliśmy ważny dokument w TVP. Nie uwierzysz, co zapisano w kodeksie etycznym dziennikarza Telewizji Polskiej

Zdecydowanie najgorzej oceniana jest wiarygodność programów informacyjnych i publicystycznych telewizji publicznej. Z roku na rok wypadają one coraz gorzej, co wyraźnie widać na grafice przygotowanej przez CBOS.
Ocena wiarygodności programów TVP według respondentów CBOS. Odpowiedzi na czerwono to "niewiarygodne, nie zasługują na zaufanie". Na niebiesko - odpowiedź ambiwalentna. Na zielono - "wiarygodne, zasługują na zaufanie". Na szaro - trudno powiedzieć.Fot. cbos.pl
Jeszcze w 2012 r. jedynie 12 proc. badanych uznawało programy TVP za niewiarygodne. W tegorocznym badaniu zaufanie do programów informacyjnych i publicystycznych telewizji publicznej zadeklarował co czwarty ankietowany (25 proc., spadek o 6 punktów w stosunku do roku 2019). Odsetek odbierających je jako mało wiarygodne lub w ogóle niewiarygodne wzrósł z 38 proc. do 49 proc. – przyznaje CBOS.
Czytaj także: Zrobi wszystko, by się utrzymać w "Wiadomościach". "Newsweek" o tym, jak ostatnio zmieniła się Holecka

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut