Kim jest Anne Applebaum, żona europosła KO Radosława Sikorskiego?

redakcja naTemat
Anne Applebaum jest bardzo znaną osobistością zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych. Żona europosła Koalicji Obywatelskiej Radosława Sikorskiego jest nagrodzoną Pulitzerem dziennikarką oraz nagradzaną publicystką.
Anne Applebaum. Fot. Artur Szczepanski / East News

Anne Applebaum – kim jest? Życiorys

Anne Elizabeth Applebaum (Anne Elizabeth Sikorska) urodziła się 25 lipca 1964 roku w Waszyngtonie w rodzinie pochodzenia żydowskiego – Harveya M. i Elizabeth Applebaumów. Ukończyła z wyróżnieniem Yale, na którym uzyskała licencjat z historii i literatury. Rok później otrzymała tytuł magistra stosunków międzynarodowych na London School of Economics. Przed przeprowadzką studiowała także na Oksfordzie.


Swoje pierwsze szlify w profesjonalnym dziennikarstwie zdobywała jako korespondentka "The Economist" w Warszawie. Jej przyjazd do stolicy Polski bardzo barwnie opisuje Vogue.

"Była późna jesień 1986 roku. 22-letnia Amerykanka, Anne Applebaum, wysiadła na Dworcu Centralnym w Warszawie. Przyjechała z NRD. Miała już doświadczenie z krajami bloku komunistycznego. W czasie studiów w Yale na kilka miesięcy wybrała się do Leningradu. Znała rosyjski. Po studiach przeniosła się do Londynu na stypendium Marshalla i później do Oksfordu, żeby napisać doktorat o dysydentach w Europie Wschodniej" – czytamy w tekście.

Magazyn opisuje, że Applebaum chciała odwiedzić Polskę, żeby poznać ludzi, którzu działali w "Solidarności". Miała ze sobą 1000 dolarów, które otrzymała od filozofa Rogera Scrutona i dziennikarza Timothiego Gartona Asha, aby przewieźć je polskiej opozycji.

– Nie wiem dlaczego, ale w ogóle wtedy się nie bałam. Pamiętam, że w podróży miałam najpierw niemiecką kontrolę, a później polską. Jedni i drudzy celnicy byli agresywni i aroganccy, ale dolarów nie znaleźli – powiedziała magazynowi Vogue.

Anne Appelbaum – kariera zawodowa

Do 1991 roku powstał już jej szereg tekstów na temat przemian społecznych i politycznych w państwach bloku wschodniego. Z redakcji "The Economist" przeniosła się do "The Spectactora", w którym pracowała jako redaktor działu zagranicznego, a później zastępca redaktora naczelnego tygodnika w Londynie.

W czasie kampanii wyborczej w Wielkiej Brytanii w 1997 roku była redaktorem politycznym "Evening Standard". Pisała także do magazynu "Slate" (przejętego w 2004 roku przez "The Washington Post", w którym odpowiadała za kolumnę "Foreigners".

Między 2002 a 2006 rokiem była członkinią kolegium redakcyjnego "The Washington Post". Była komentatorką polityczną i prowadziła tygodniową kolumnę poświęconą sprawom zagranicznym.

Obecnie jest dyrektorem projektów pod nazwą "Transitions Forum" w londyńskim think tanku Legatum Institute. W 2013 roku otrzymała polskie obywatelstwo.

To, co jest wybitne w Anne Applebaum to fakt, że nie boi się zabierać głosu w wielu sprawach, nawet tych kontrowersyjnych. Tak było m.in, gdy napisała felieton pt. "Oburzające aresztowanie Romana Polańskiego" w czasie, kiedy sprawa Polańskiego była na pierwszych stronach gazet nie tylko w Polsce.

Jednak zazwyczaj publicystka pisze o międzynarodowej polityce, często przygląda się także Ameryce i tamtejszym mechanizmom.

Anne Appelbaum – publikacje

Anne Applebaum napisała dotej pory wiele wybitnych książek. Oto one:


O książce "Za żelazną Kurtyną..." opowiadała w 2013 roku naTemat.pl.

– Pojechałam do Wittenberg, miasteczka w Niemczech, gdzie poznałam kilka osób. Jedna miała sklep spożywczy, druga sklep z materiałami. Pytałam, jak w latach 40-tych, 50-tych radzili sobie z prowadzeniem sklepu. I poprzez osobiste narracje uzyskałam obraz, który pozwolił mi opisać zmiany – powiedziała nam Anne Applebaum.

– Chciałam napisać książkę, którą chętnie się czyta, która zainteresuje ludzi, bo przypomni ich problemy i wybory w tamtych czasach. Sądzę, że jeśli zrozumiesz decyzje człowieka, próbującego prowadzić sklep w latach 40. na terenie NRD, to zrozumiesz całą zmianę gospodarki. Taki jest mój styl pisania książek – dodała.

Anne Applebaum – żona Radosława Sikorskiego

Anne Applebaum i Radosław Sikorski poznali się kiedy trafiła do Warszawy jako korespondentka "The Economist". Radek był wtedy młodym dziennikarzem.

Jak pisaliśmy już w naTemat.pl bardziej między nimi zaiskrzyło dopiero w Niemczech, gdzie ta dwójka relacjonowała razem burzenie muru berlińskiego. Sikorski w książce "Strefa zdekomunizowana" wspomina, że "ta przygoda ich zbliżyła i z Berlina wrócili już zakochani". A zakochać się nie było trudno, bo jak mówił Sikorski, dziennikarka była "nie tylko subtelna i ładna, ale jeszcze piekielnie inteligentna".

Radosław Sikorski, który niechętnie wypowiada się na tematy osobiste o swojej żonie mówi: prawdziwy skarb. „Żona, która potrafi i ugotować, i napisać książkę, to skarb. Ale trzeba mieć silną osobowość, żeby zdzierżyć blisko siebie inny silny charakter".
Czytaj także: Anne Applebaum: o polskiej historii opowiada po angielsku
Applebaum wraz z mężem i dwoma synami mieszka w Polsce. Kursują pomiędzy apartamentem w Warszawie, a pałacem w Chobielinie pod Bydgoszczą. To oczko w głowie rodziny Sikorskich.

Anne Applebaum sama o sobie mówi, że jest Amerykanką, ale dwadzieścia lat, przez które mieszka w Polsce zrobiły swoje. Przyznaje, że gdyby wróciła do Ameryki, to najzwyczajniej w świecie tęskniłaby za Polską.

Anne Applebaum – odznaczenia

Polsko-amerykańska pisarka ma na swoim koncie także wiele odznaczeń państwowych. Jednym z najważniejszych jest Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, który 11 listopada 2012 roku wręczył jej prezydent Bronisław Komorowski za wybitne osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej oraz upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii Europy Środkowo-Wschodniej

Poza tym Applebau otrzymała także odznaczenia w innych krajach: Order Krzyża Ziemi Maryjnej III Klasy z Estonii w 2008 roku, Gwiazdę Tysiąclecia Litwy w 2008 roku oraz
Order Księżnej Olgi, III Klasa z Ukrainy w 2019 roku.

Wpływowa i zamożna rodzina

Applebaum nie kryje swoich żydowskich korzeni, ale to właśnie one były jednym z zarzutów, którymi w trakcie kampanii prezydenckiej z 2010 roku atakowano Sikorskiego. Jak podawaliśmy w naTemat.pl dziennikarka pochodzi z zamożnej i wpływowej rodziny. Jej ojciec jest wziętym prawnikiem, matka pracowała w największej prywatnej galerii w Waszyngtonie, a aktualnie zasiada w zarządach towarzystw dobroczynnych. Publicystka ma dwie młodsze siostry, które mieszkają w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj także: Anne Applebaum: Polska straci na Euro miliony. Ale gdyby dumę narodową przeliczać na pieniądze...

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat żon polityków? Przeczytaj nasze teksty: