Dobra wiadomość dla zaszczepionych preparatem Pfizer. Ma chronić przed Omikronem
Koronawirusa SARS-CoV-2 w wariancie Omikron wzbudza niepokój na całym świecie. Jak jednak donoszą źródła izraelskie, wiele wskazuje na to, że spokojniejsze mogą być już osoby zaszczepione preparatem, który koncern Pfizer stworzył wraz z firmą BioNTech. Comirnaty ma wciąż skutecznie chronić przed COVID-19.
- Dość optymistyczne informacje ws. koronawirusa w wariancie Omikron napływają z Izraela
- W jednym z najlepiej wyszczepionych państw świata informuje się, że bardzo skuteczna przeciw nowej odmianie SARS-CoV-2 jest co najmniej szczepionka Pfizer/BioNTech
- Według Izraelczyków, w przypadku Omikronu skuteczność tego preparatu spada jedynie o kilka punktów
Izrael: Szczepionka Pfizer skuteczna na koronawirusa w wariancie Omikron
Izrael to jedno z państw mogących pochwalić się najwyższym odsetkiem obywateli w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Większość Izraelczyków przyjęła w ostatnich miesiącach preparat stworzony przez Pfizer i BioNTech, więc dane napływające z tego państwa są szczególnie miarodajne, jeśli chodzi o ocenę skuteczności amerykańsko-niemieckiej szczepionki na COVID-19.Jak poinformowała stacja telewizyjna Keshet 12, pierwsze izraelskie badania wskazują, że szczepionka Comirnaty w starciu z Omikronem radzi sobie tylko nieznacznie gorzej niż w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 w wariancje Delta. Skuteczność spada z 95 do jedynie 90 proc.
- Jest miejsce na optymizm. Istnieją przesłanki, że w pełni zaszczepieni dwoma dawkami lub dawką przypominającą będą chronieni - cytuje ministra zdrowia Izraela Nitzana Horowitza "The Jerusalem Post".
Czytaj także: "W tej chwili jesteśmy bezbronni". Lekarz wyjaśnia, jak rząd powinien reagować ws. Omikronu
Izraelskie media podają także uspokajające dane na temat legendarnego już wysokiego poziomu zakaźności Omikronu. Według najnowszych danych, ta wersja koronawirusa ma być tylko o 1,3 razy bardziej zdolna do zakażenia wystawionej na kontakt z nią osoby. Kolejny raz potwierdzenie znalazły także przypuszczenia, że zakażeni Omikronem mają dość łagodne objawy choroby COVID-19.
Omikron a szczepionki przeciw COVID-19 - wszyscy producenci badają skuteczność
Przypomnijmy, że w państwach członkowskich Unii Europejskiej od początku 2021 roku szczepiono czterema różnymi preparatami. Obok szczepionki Pfizer/BioNTech w obrocie medycznym znalazły się także produkty Astra Zeneca, Moderna oraz jedyny jednodawkowy preparat Johnson&Johnson. Niektóre rządy - jak węgierski gabinet Viktora Orbana - dodatkowo zakupiły niezatwierdzone przez Europejską Agencję Leków szczepionki z Rosji i Chin.Wszyscy wspomniani producenci aktualnie prowadzą zakrojone na szeroką skalę badania, które jak najszybciej mają ustalić skuteczność ich produktów w walce z wariantem Omikron. Część koncernów farmaceutycznych zapowiedziała, że jeśli ta wersja koronawirusa miałaby wymusić stworzenie nowych szczepionek, powinny one trafić do medyków w ciągu maksymalnie trzech miesięcy.Dowiedz się więcej o koronawirusie w wariancie Omikron:
- Tu odkryto Omikron, tu wszystko się zaczęło. Ale skąd naprawdę pochodzi nowy wariant wirusa?
- Omikron już w Polsce? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Badane są dwie próbki
- Wystarczy, że wejdziesz do pokoju, w którym był chory i się zarażasz? Wszystko, co wiemy o Omikronie
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut