Kuriozalna sytuacja w KRRiT ws. stacji z grupy TVN. Członkowie "nie byli gotowi do głosowania"

Natalia Kamińska
Na środowym, ostatnim w 2021 roku posiedzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zajęła się sprawą koncesji dla stacji TVN Siedem. Prof. Janusz Kawecki twierdzi, że pozostali członkowie KRRiT argumentowali, że nie są gotowi do głosowania w tej sprawie. Kolejne posiedzenie zaplanowano na 11 stycznia.
Na ostatnim posiedzeniu w 2021 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zajęła się tematem koncesji TVN Siedem. Fot.Pawel Wodzynski/East News
– Na posiedzeniu nie poruszono kwestii koncesji, bo Rada zajmowała się m.in. bieżącymi tematami związanymi z zakończeniem roku – poinformowała portal Press Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT. Również członek Rady Andrzej Sabatowski przekazał portalowi, że KRRiT nie zajmowała się w środę koncesją TVN Siedem.


Czytaj także: To oświadczenie pokazuje, że jednak KRRiT nie odpuści telewizji TVN. "Nie identyfikuję się z decyzją"

W inny sposób sprawę przedstawia prof. Janusz Kawecki, członek KRRiT powołany do niej przez prezydenta. – Nie było głosowania, bo niektórzy członkowie twierdzili, iż nie są gotowi do głosowania. Tak się wyrazili. Trudno mi to skomentować – podkreślił w rozmowie z Press.

Kolejne posiedzenie zaplanowano na 11 stycznia. Press zwraca także uwagę, że naziemna koncesja TVN Siedem wygaśnie 25 lutego 2022 roku. Wniosek o jej przedłużenie nadawca złożył już 23 grudnia 2020 roku.

Weto Dudy nie przekonało KRRiT

Dodajmy, że KRRiT miała wątpliwości co do struktury właścicielskiej TVN, nadawcy kanału. Jednak prezydent Andrzej Duda, 27 grudnia zawetował nowelizację ustawy medialnej tzw. Lex TVN. Zaznaczył, że nowela ustawy medialnej wzbudzała od okresu wakacyjnego bardzo duże emocje.

– Mówiłem wtedy o naszych sojuszach, o zobowiązaniach i mówiłem wtedy również o tym, że umów trzeba dotrzymywać i dla nas Polaków jest to kwestia honorowa – wspominał wówczas.

Warto przeczytać: Pełnomocnik koncernu Discovery komentuje weto Dudy. "Cieszymy się z decyzji"

Argumentując decyzję o wecie, zwrócił uwagę na stosunki polsko-amerykańskie. Przypomniał podpisany traktat polsko-amerykański z 1990 roku o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych. Gdyby nowelizacja ustawy weszła w życie, istniałoby ryzyko pogorszenia sytuacji ze Stanami Zjednoczonymi, bowiem uderzyłaby w amerykański koncern Discovery, właściciela TVN.

Weto prezydenta to nie koniec problemów dla TVN-u

Dodajmy, że decyzja Dudy nie kończy jeszcze problemów TVN-u. Mówiono o tym od razu, kiedy Duda zdecydował się na weto.

– Temat jednak nie będzie zamknięty. Zawetowanie Lex TVN kończy sprawę ewentualnego radykalnego rozwiązania, ale pozostaje sprawa koncesji dla poszczególnych kanałów należących do Discovery. Koncesja TVN 7 kończy się w lutym i musi zostać odnowiona albo i nie przez KRRiT, a wiemy, że w przeszłości było z tym różnie. To nie musi być koniec tej historii – mówił niedawno z rozmowie z Onetem Robert Kwiatkowski, były prezes TVP, obecnie członek Rady Mediów Narodowych.
Czytaj także: Kaczyński nie zamierza odpuścić. Nieoficjalne: jest plan B ws. Lex TVN

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut