Blue Monday 2022 to "najbardziej depresyjny dzień" w roku. Co oznacza ten termin?

Weronika Tomaszewska
W 2022 roku Blue Monday – nazywany "najbardziej depresyjnym dniem roku" – wypada 17 stycznia. O co w zasadzie z nim chodzi? Gdzie leżą jego początki? Wyjaśnienie tego fenomenu może zaskoczyć.
Blue Monday 2022. Kiedy wypada najbardziej depresyjny dzień w roku? 123rf


Blue Monday początkowo wyznaczono na czwarty poniedziałek stycznia, jednak jego twórca Cliff Arnall skorygował swoje wyliczenia (biorąc pod uwagę dodatkowo kryzys ekonomiczny). Od 2011 roku przypada on w trzeci poniedziałek roku. Właśnie dlatego Blue Monday w 2022 ma miejsce 17 stycznia.

Blue Monday 2022. O co chodzi?


Termin Blue Monday został wprowadzony w 2004 roku przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla związanego z Cardiff University. Naukowiec do wskazania "najbardziej depresyjnego dnia w roku" użył zmyślonego "algorytmu", który miał brać pod uwagę kilka czynników:


Po latach okazało się jednak, że brytyjski psycholog wyliczył tę datę na zlecenie jednej z agencji PR-owych, która poprosiła go o wskazanie idealnego dnia lub okresu na wybór urlopu.

Arnall, korzystając z niedających się zweryfikować danych i arbitralnie dobranych parametrów, stworzył "wzór matematyczny", według którego przypadający na połowę stycznia dzień najlepiej wykorzystać na wyjazd wakacyjny, by "uniknąć depresji".

Blue Monday w Polsce – sklepy


Koncepcja Arnalla przez wielu naukowców jest krytykowana. Głównym argumentem jest wzięcie pod uwagę trudno mierzalnych czynników. Mimo to wiele osób faktycznie uważa, że trzeci poniedziałek stycznia jest dla nich wyjątkowo depresyjny.

Zjawisko Blue Monday bez względu na to, w jakim stopniu jest zasadne, wykorzystują sprzedawcy. W trzeci poniedziałek stycznia wiele sklepów zarówno stacjonarnych, jak i internetowych oferuje różne promocje. To zabieg marketingowy, który działa na klientów wierzących w niebieski poniedziałek.

Czujesz się przygnębiony? Potrzebujesz pomocy?


Warto dodać, że próby określenia najbardziej przygnębiającego dnia w roku nie mają sensu, ponieważ dla każdego byłby on inny. Ważne jest rozróżnienie między chwilowym przygnębieniem, z którym wszyscy się od czasu do czasu mierzymy, a depresją lub faktycznymi problemami ze zdrowiem psychicznym.

Jeśli potrzebujesz pomocy dotyczącej zdrowia psychicznego, nie czekaj i skontaktuj się z odpowiednimi organizacjami, które udzielają wsparcia osobom zmagającym się z chorobami psychicznymi i zaburzeniami.

Zobacz także: