"Nic o Ukrainie bez Ukrainy". Biały Dom wydał ważne oświadczenie po rozmowie Bidena z Zełenskim

Wioleta Wasylów
"Odbyłem długą rozmowę telefoniczną z prezydentem Stanów Zjednoczonych" – przekazał prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski. Dyskutował z Joe Bidenem na temat napiętej sytuacji z Rosją. Przywódca USA zapewnił go o pełnym wsparciu dla Kijowa, w tym gospodarczym, i stanowczej reakcji wobec Moskwy w przypadku, jeśli ta zdecyduje się na inwazję.
Biden zapewnił, że USA jest gotowe udzielić pomocy gospodarczej Ukrainie. Fot. NICHOLAS KAMM / AFP / East News
Prezydenci Ukrainy i USA rozmawiali przez telefon w czwartek. Oczywiście osią rozmowy była sytuacja na wschodzie i obawy związane z atakiem Rosji na Ukrainę.

Rozmowa Bidena z Zełenskim

Wołodymr Zełenski poinformował na swoim Twitterze, że czwartkowa rozmowa telefoniczna z Joe Bidenem przebiegła pomyślnie i była konstruktywna.

"Odbyłem długą rozmowę telefoniczną z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Omówiliśmy najnowsze wysiłki dyplomatyczne na rzecz deeskalacji i uzgodniliśmy wspólne działania na przyszłość. Podziękowałem prezydentowi Joe Bidenowi za udzielaną obecnie pomoc wojskową. Możliwości wsparcia finansowego dla Ukrainy również były dyskutowane" – napisał przywódca ukraiński.


Oświadczenie w tej sprawie wydał też Biały Dom. Rozmowa wpisywała się w zapewnienia o potrzebie organizowania wspólnych dyplomatycznych wysiłków na rzecz bezpieczeństwa w Europie i podejmowania działań tylko w porozumieniu ze stroną ukraińską zgodnie z hasłem: "nic o Ukrainie bez Ukrainy".

Czytaj także: Konflikt Rosja-Ukraina. Pilne konsultacje prezydenckich doradców z Polski i państw bałtyckich

Biały Dom podkreślał, że Stanom Zjednoczonym zależy na tym, by Ukraina utrzymała swoją suwerenność i integralność terytorialną, i będą w tym celu podejmowały aktywne działania. Dlatego też, stwierdzono "gotowość USA – wraz z ich sojusznikami i partnerami – do zdecydowanej reakcji w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę".

Biden zaznaczył, że Ameryka ma za zadanie, w ramach formatu normandzkiego, dbać o zmniejszanie międzynarodowego napięcia. Podkreślił przy tym, że po tym, jak 26 stycznia strony zapewniły o przestrzegania warunków zawieszenia broni z lipca 2020 roku, uda się szybciej zrealizować postanowienia porozumień mińskich oraz pomoże w deeskalacji konfliktu.

Pomoc gospodarcza USA dla Ukrainy

Ponadto Joe Biden zastrzegał, że Stany Zjednoczone w razie potrzeby, są gotowe zaoferować pomoc gospodarczą Ukrainie i udzielić jej. Dodano w oświadczeniu, że do teraz, przez ostatnie 12 miesięcy na Ukrainę trafiło ponad pół miliarda z USA na pomoc humanitarną i rozwojową.

Możliwe jest też udzielenie przez Amerykanów pomocy makroekonomicznej, która ma stanowić dla ukraińskiej gospodarki – w świetle napiętej sytuacji z Rosją i presji narzucanej przez Kreml – swego rodzaju bufor i zabezpieczenie przed poważnym załamaniem się.

Czytaj także: Zaostrza się spór między Rosją a Ukrainą. USA ujawniają, ilu żołnierzy mogą przerzucić

Dodatkowo przywódca USA przekazał Zełenskiemu, że choć Amerykanie wycofali z Kijowa rodziny swoich pracowników dyplomatycznych, to ambasada wciąż jest czynna i działa bez zakłóceń.

CNN po rozmowie liderów, donosiło, powołując się na słowa któregoś urzędnika ze środowiska Zełenskiego, że Biden miał go ostrzec przed możliwością próby rychłej inwazji Rosji na Ukrainę. Informacje te zdementowała jednak rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Emily Horne.