UE potwierdza potężny pakiet sankcji na Rosję. Obejmą także Białoruś
– Jeszcze parę dni temu wydawało się, że to niemożliwe. Dziś oddawaliśmy cześć obywatelom Ukrainy, którzy są mordowani, zabijani i są ofiarami wojny – mówił szef Rady Europejskiej Charles Michel na początku zorganizowanej w nocy z czwartku na piątek konferencji.
Nowe sankcje UE na Rosję
– Zatwierdzony dziś wieczorem pakiet masowych i ukierunkowanych sankcji pokazuje, jak zjednoczona jest UE. Po pierwsze, pakiet ten obejmuje sankcje finansowe, wymierzone w 70 proc. rosyjskiego rynku bankowego i kluczowe przedsiębiorstwa państwowe, w tym obronne – przekazała szefowa KE Ursula von der Leyen.
– Po drugie, naszym celem jest sektor energetyczny, kluczowy obszar gospodarczy, na którym szczególnie korzysta państwo rosyjskie. Nasz zakaz eksportu uderzy w sektor naftowy, uniemożliwiając Rosji modernizację rafinerii. Po trzecie: zakazujemy sprzedaży samolotów i sprzętu rosyjskim liniom lotniczym – kontynuowała szefowa KE.
– Po czwarte, ograniczamy dostęp Rosji do kluczowych technologii, takich jak półprzewodniki czy najnowocześniejsze oprogramowanie. Wreszcie: wizy. Dyplomaci i ludzie biznesu nie będą już mieli uprzywilejowanego dostępu do Unii Europejskiej – wyjaśniła Ursula von der Leyen.
Morawiecki: Największy pakiet sankcji w historii UE
W Brukseli po godz. 2 w nocy odbyła się też konferencja Mateusza Morawieckiego, który przekazał, że przywódcy UE byli zgodni, co do sankcji wobec Moskwy.
– Rosja musi odczuć koszty tego bezprecedensowego ataku na suwerenność naszego sąsiada. Już dziś rozmawialiśmy o kolejnych pakietach sankcji, jeżeli sytuacja będzie się pogarszała – przyznał premier. – Do listy sankcji dopisaliśmy również Białoruś, ponieważ dzisiaj jest wspólnikiem Putina w ataku na Ukrainę – dodał.
Czytaj także: Biden ogłasza sankcje i uspokaja sojuszników. "Bronimy każdej części terytorium NATO"
Morawiecki podkreślił, że mowa o "największym pakiecie sankcji w historii UE". Jak zauważył, dzisiaj nie było jeszcze jednomyślności w sprawie odcięcia Rosji od systemu SWIFT. – W Radzie Europejskiej zbudowaliśmy jedność wokół najdalej posuniętego pakietu sankcji na Rosję w historii UE – precyzował.
Czytaj także: https://natemat.pl/398923,wielka-brytania-boris-johnson-wyciac-rosja-z-globalnej-gospodarki