Ważne oświadczenie przywódców Zachodu. Zapadły konkretne decyzje ws. sankcji na Rosję

Anna Świerczek
Na stronie internetowej Białego Domu zostało opublikowane wspólne oświadczenie przywódców Komisji Europejskiej, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. W komunikacie przedstawiono zapowiedź sankcji gospodarczych dotyczących Rosji, wśród których wymieniono między innymi wyłączenie niektórych rosyjskich banków z systemu SWIFT.
Przywódcy Zachodu przygotowali nowy pakiet sankcji, zawierający wykluczenie części rosyjskich banków z systemu SWIFT. Fot. Brendan Smialowski/AFP

Europa długo kazała Ukrainie czekać na zdecydowane sankcje gospodarcze wobec Rosji, ale w sobotę wieczorem politycy osiągnęli porozumienie i podjęli konkretne decyzje. Z dziennikarzami spotkała się Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, która deklarowała, że Zachód zrobi wszystko, aby osłabić zdolności Władimira Putina do finansowania machiny wojennej.


Szefowa KE oznajmiła, że zaproponuje przywódcom Unii Europejskiej usunięcie niektórych rosyjskich banków z systemu SWIFT. – Sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego. To zamrozi jego transakcje. A to uniemożliwi bankowi centralnemu upłynnianie swoich aktywów. I wreszcie będziemy pracować nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na naszych rynkach – wyjaśniała.
Na stronie internetowej Białego Domu pojawiło się wspólne oświadczenie przywódców Komisji Europejskiej, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych w sprawie nowych sankcji.

"Popieramy rząd ukraiński i naród ukraiński w ich heroicznych wysiłkach, by przeciwstawić się inwazji Rosji. Wojna rosyjska stanowi zamach na podstawowe zasady i normy międzynarodowe, które obowiązują od II wojny światowej i których jesteśmy zobowiązani bronić. Będziemy pociągać Rosję do odpowiedzialności i wspólnie zadbamy o to, by ta wojna okazała się strategiczną porażką Putina" – czytamy.

Jak dodano, w momencie gdy siły rosyjskie rozpoczynają atak na Kijów i inne miasta Ukrainy, Zachód jest zdecydowany kontynuować nakładanie na Rosję sankcji, które "jeszcze bardziej odizolują ją od międzynarodowego systemu finansowego i naszych gospodarek".
"Po pierwsze, zobowiązujemy się dopilnować, by wybrane banki rosyjskie zostały usunięte z systemu SWIFT. Dzięki temu banki te zostaną odłączone od międzynarodowego systemu finansowego, co ograniczy ich zdolność do prowadzenia działalności na skalę globalną" – zadeklarowano.

Wspólny komunikat państw Zachodu nie sprecyzował więc, które rosyjskie banki będą wyłączone z systemu SWIFT. Warto jednak wspomnieć, że usunięciu Rosjan ze SWIFT sprzeciwiało się wcześniej kilka europejskich państw, na czele z Niemcami i Włochami, które teraz podpisały się pod wspólnym oświadczeniem.

Zachodnie państwa zapowiedziały również, że ograniczą sprzedaż tzw. złotych paszportów, czyli wydawania obywatelstwa za pieniądze bogatym Rosjanom związanym z Kremlem.

"Jesteśmy z narodem ukraińskim w tej mrocznej godzinie. Oprócz działań, które dziś ogłaszamy, jesteśmy gotowi podjąć dalsze kroki, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej atak na Ukrainę" – podsumowali sygnatariusze oświadczenia.

Co oznacza usunięcie Rosji ze SWIFT?


– Odcięcie spowodowałoby przerwanie wszystkich transakcji międzynarodowych, wywołałoby wahania kursów walut i spowodowałoby masowy odpływ kapitału – pisała Maria Shagina z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w zeszłorocznym opracowaniu dla Moskiewskiego Centrum Carnegie.

Wyjaśnijmy, że system SWIFT używany jest przez ponad 11 tys. instytucji finansowych do wysyłania bezpiecznych wiadomości i zleceń płatniczych. Pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi. Ponieważ nie ma akceptowanej na całym świecie alternatywy, SWIFT ma niezwykle istotne znaczenie dla globalnych finansów.

Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, które zarządza systemem SWIFT, ogłosiło, że zastosuje się do wezwania zachodnich państw i wyłączy z systemu część rosyjskich banków
Czytaj także: Tusk ostro skrytykował rządy UE, które zablokowały sankcje. Wyliczył tych, którzy "okryli się hańbą"