Czy rozmowy Erdogana z Putinem przyniosły jakiś efekt? Są oficjalne komunikaty
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał z Władimirem Putinem. Turecki przywódca zadeklarował gotowość do współpracy w celu osiągnięcia pokojowego rozwiązania rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według rosyjskiej agencji RIA Novostri Putin również miał się zgodzić na "dialog" w celu "rozwiązania konfliktu".
- W niedzielę rozmowę z Władimirem Putinem odbył prezydent Turcji Recep Erdogan.
- Poparł on pokojowe rozwiązanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
- Putin zażądał jednak poddania się Kijowa i spełnienia wymagań Rosji.
Rozmowy Erdonaga z Putinem
Biuro prezydenta Turcji po rozmowie Recepa Tayyipa Erdogana z Władimirem Putinem poinformowało, że prezydent podkreślił znaczenie zawieszenia broni, utworzenia korytarzy humanitarnych i podpisania porozumień pokojowych.Prezydent Erdogan powiedział Putinowi, że Turcja jest gotowa do współpracy w celu osiągnięcia pokojowego rozwiązania rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Jak podaje rosyjska agencja RIA Novostri również Władimir Putin potwierdził gotowość strony rosyjskiej do dialogu z władzami ukraińskimi i partnerami zagranicznymi w celu rozwiązania konfliktu.
Putin zastrzegł jednak, że wstrzymanie "operacji specjalnej" na Ukrainie jest możliwe tylko wtedy, gdy Kijów przestanie walczyć i spełni wymagania Rosji. Co więcej, jego zdaniem próby negocjacji z Ukrainą są na razie daremne, ponieważ wykorzystuje ona je jako "szansę na przegrupowanie sił".
Wsparcie Turcji dla Ukrainy
Turcja już dawno zaoferowała rolę mediatora w konflikcie Rosja-Ukraina. Cały czas rozmawia z obiema stronami konfliktu. W piątek rozmowę z prezydentem Erdoganem odbył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podziękował po niej tureckiemu przywódcy za okazane wsparcie i wysiłki na rzecz zmniejszania napięć w regionie.Przypomnijmy też, że na prośbę prezydenta Ukrainy Turcja zablokowała przepływ rosyjskich okrętów wojennych przez cieśniny Bosfor i Dardanele.
Jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę prezydent Turcji zaznaczył, że ceni sobie współpracę z Rosją, ale nie poprze żadnych działań, które będą ingerowały w suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.
W roli mediatora w wojnie w Ukrainie widzi się również Izrael. Jak informowaliśmy w naTemat.pl premier Izraela Naftali Bennett spotkał się w sobotę osobiście z Władimirem Putinem.
Izrael jako sojusznik Stanów Zjednoczonych potępił rosyjską inwazję na Ukrainę i wyraził solidarność z Kijowem. Jednak nie zawiesił kontaktów z Rosją w nadziei, że pomoże złagodzić kryzys.