"Amerykanów zatkało". Dziennikarz opisał reakcję na polską propozycję ws. MiG-ów-29
Trwa ewidentne poruszenie wywołane propozycją Polski o przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy. – Nie sądzimy, aby propozycja Polski była możliwa do realizacji – poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby, reagując na inicjatywę ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dziennikarz "The Washington Post" John Hudson stwierdził, że amerykańskich urzędników "zatkało".
- We wtorek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym Polska zgodziła się na przekazanie do dyspozycji USA samolotów MiG-29
- Przekazane jednostki miały zasilić armię Ukrainy, a Polska w zamian miała otrzymać od Stanów Zjednoczonych samoloty F-16
- – Nie sądzimy, aby propozycja Polski była możliwa do realizacji – przekazał w środę rzecznik Pentagonu John Kirby
Amerykanie wyraźnie zaskoczeni propozycją Polski
Dziennikarz "The Washington Post" John Hudson napisał w mediach społecznościowych, że urzędnicy w Stanach Zjednoczonych mieli być ewidentnie zaskoczeni propozycją ze strony Polski. Dodał także, że amerykańskich urzędników "zatkało" gdy dowiedzieli się o sytuacji z jednostkami MiG-29.
Przeczytaj także: USA wyślą dwie baterie rakiet Patriot do Polski. Mają dozbroić wschodnią flankę NATO
Hudson podkreślił, że "była to podjęta przez kraj sojuszniczy próba zmuszenia USA do wprowadzenia myśliwców w trwający konflikt, potencjalnie ryzykując konfrontację militarną z Rosją”.
Do sytuacji z przekazaniem samolotów dla Ukrainy odniósł się również Pentagon. "Perspektywa, w której samoloty w dyspozycji władz Stanów Zjednoczonych startują z bazy USA i NATO w Niemczech i wlatują w przestrzeń powietrzną sporną z Rosją, nad Ukrainą, budzi poważne obawy dla całego sojuszu NATO” – napisano w specjalnym oświadczeniu.
"Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO, ale nie sądzimy, aby propozycja Polski była możliwa do realizacji” – dodał w oświadczeniu John Kirby. Rzecznik Pentagonu zaznaczył, że ostateczna decyzja ws. przekazania samolotów Ukrainie należy do polskiego rządu.
Zobacz też: USA zaskoczone pomysłem Polski ws. MiG-ów dla Ukrainy. Pentagon: Propozycja nie do utrzymania
– Ja nie mogę wypowiadać się w imieniu polskich władz. Jeśli jakiś kraj chce przekazać samoloty ukraińskim siłom powietrznym, to jest suwerenna decyzja, która mogą podjąć. Stany Zjednoczone nie będą stały na drodze i nie będą przeszkadzały – powiedział wcześniej podczas konferencji prasowej.
Oświadczenie polskiego MSZ
"Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" – poinformował we wtorek wieczorem polski MSZ.
Może Cię zainteresować: Polska jest gotowa przekazać MiGi-29 USA. W zamian za samoloty F-16
"Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn" – podkreślono w oświadczeniu.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut