KE ukarze Viktora Orbána. Pieniądze do Węgier mogą nie popłynąć, znamy powód

Alan Wysocki
05 kwietnia 2022, 19:00 • 1 minuta czytania
Ursula von der Leyen ogłosiła, że Węgry mają stać się pierwszym państwem członkowskim Unii Europejskiej, któremu zostaną obcięte fundusze unijne z powodu naruszeń praworządności. Viktor Orbán został oskarżony o defraudowanie pieniędzy podatników oraz przejęcie demokratycznych instytucji.
Pieniądze do Węgier nie popłyną. KE uruchomiła specjalny mechanizm Fot. Associated Press / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.


KE ukarze Viktora Orbána. Pieniądze do Węgier nie popłyną

We wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zarzuciła Węgrom niszczenie standardów praworządności. Viktor Orbán może pożegnać się z unijnymi funduszami i to w samym środku kryzysu gospodarczego.

Czytaj także: Państwowe media z Polski były w błędzie? Nowy ruch KE złagodzenia sankcji nie zapowiada

Władze unijne postanowiły zareagować już dwa dni po wyborach na Węgrzech, które bezapelacyjnie wygrał Fidesz. Jeszcze w listopadzie Komisja Europejska wysłała pismo do Budapesztu, prosząco wyjaśnienie obaw w zakresie łamania praworządności.

Von der Leyen przekazała, że przed podjęciem decyzji urzędnicy zapoznali się z wnikliwą odpowiedzią strony węgierskiej. – Nasz wniosek jest taki, że musimy przejść do następnego kroku – powiedziała przewodnicząca KE.

Czytaj także: Przełom ws. unijnych pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Inwazja Rosji na Ukrainę zmienia sytuację

"Decyzja Komisji może sygnalizować punkt zwrotny w gotowości Brukseli do wzięcia się za krnąbrnych czlonkow UE oskarżanych o korupcję o łamanie demokracji" – zauważa serwis "Politico".

Ostateczną decyzję o zablokowaniu środków będzie musiała podjąć Rada Unii Europejskiej. Decyzja zapadnie większością kwalifikowaną, co najmniej 55 procent krajów UE, reprezentujących co najmniej 65 procent populacji bloku.

Czytaj także: TSUE ogłosił wyrok w sprawie pieniędzy dla Polski. Grozi nam utrata ogromnych środków

Przypomnijmy, że od 2010 roku rząd Viktora Orbána nie tylko zmienił konstytucję, ale także modyfikował kształt okręgów wyborczych, poszerzył wpływy w sądownictwie, a także przejął władzę nad większością mediów.

Przedstawiciela premiera zasiadają w prokuraturze generalnej oraz instytucjach odpowiadających za nadzór medialny.

Czytaj także: Waszczykowski rozwiewa wątpliwości. Nadal liczy na współpracę PiS z sympatykami Putina

Jak pisaliśmy w naTemat, w 2020 roku UE uzgodniła mechanizm warunkowości, który ma na celu ochronę unijnego budżetu w sytuacji naruszenia praworządności w państwach członkowskich.

Środki można zablokować w przypadku podejrzeń, że zostały one wykorzystane w niewłaściwy sposób, a państwo członkowskie narusza zasady demokracji i praworządności. Węgry są pierwszym krajem objętym tym mechanizmem.

Czytaj także: https://natemat.pl/403697,co-dzieje-sie-w-ukrainie-wojna-oczami-lekarza-i-fotoreportera